Site icon Tu Świnoujście

Wybrano najzdolniejsze studentki w kraju. Wśród nich studentka z ZUT w Szczecinie

Wybrano najzdolniejsze studentki w kraju. Wśród nich studentka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznyWybrano najzdolniejsze studentki w kraju. Wśród nich studentka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Hanna Gałuszka – studentka automatyki i robotyki z Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie, znalazła się w elitarnym gronie 25 najzdolniejszych studentek informatyki i kierunków pokrewnych.

Firma Intel Technology przy współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy po raz 5. przyznała prestiżowe stypendia w programie „Nowe Technologie dla dziewczyn 2018”.

Wybrano najzdolniejsze studentki w kraju. Wśród nich studentka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Przez najbliższy rok stypendystki otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki doświadczonego pracownika firmy Intel.

Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zło brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami.

Wybrano najzdolniejsze studentki w kraju. Wśród nich studentka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

W wakacje zostaną zaproszone na staż do Gdańska, gdzie znajduje się największy ośrodek R&D Intela w Europie, lub do amerykańskiej siedziby firmy.

Jest to szczególny sukces, ponieważ na jedno miejsce chętnych było ponad 24 kandydatek z całej Polski! Jest to ogromne wyróżnienie, że w tak zaszczytnym gronie znalazła się studentka z naszego wydziału – podkreślił dziekan Wydziału Elektrycznego – dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT w Szczecinie

W uroczystości, która odbyła się w gdańskim Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel wzięli udział m.in.: Katarzyna Cichocka, koordynatorka programu z ramienia firmy Intel oraz Michał Dżoga, dyrektor Corporate & Government Affairs Intel w Europie.

Zaproszeni goście podkreślali jak duże znaczenie ma dla firmy wspieranie kobiet i tworzenie dla nich miejsc pracy. Na wręczenie stypendiów przybyli także przedstawiciele uczelni, dla których niewątpliwą satysfakcją jest takie wyróżnienie dla ich studentek.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie reprezentował dziekan Wydziału Elektrycznego – dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT.

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pionierski program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną.

Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej.

Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet. Jest ich zaledwie od kilku do kilkunastu procent.

Warto przypomnieć, że za pierwszą w historii programistkę uważa się Adę Lovelace (córkę George’a Byrona), która stworzyła pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania go na maszynie.

W Polsce tylko 14% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie do roku 2020 – na 1 milion.

Trzy pierwsze edycje programu stypendialnego pokazały, że nie brakuje młodych kobiet wybitnie uzdolnionych w dziedzinie nowych technologii i zdeterminowanych do tego, aby osiągnąć w niej sukces.

Mateusz Lipka Rzecznik Prasowy
ZUT w Szczecinie

 

Exit mobile version