Site icon Tu Świnoujście

PODZIAŁ MAJĄTKU – JAK PRZEPROWADZIĆ. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoPODZIAŁ MAJĄTKU – JAK PRZEPROWADZIĆ. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Często otrzymujemy pytania: kiedy można przeprowadzić podział majątku? Czy można dokonać podziału majątku po rozwodzie?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że wniosek o podział majątku nie jest co prawda ograniczony w czasie, ale im później byli małżonkowie zdecydują się na ten krok, tym trudniej może być ustalić wartość wszystkich składników i rozliczyć ewentualne spłaty i dopłaty.

Podział majątku występuje wtedy, gdy ustanie wspólność majątkowa. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w razie rozwodu, ale także w razie śmierci jednego z małżonków.

Na marginesie przypominamy więc, że w przypadku śmierci małżonka, konieczne będzie nie tylko przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku, ale także dokonanie podziału majątku w tym postępowaniu działowym.

Takie rozwiązanie daje m.in. możliwość ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym, co może być zasadne jeśli zmarły postępował nagannie w stosunku do małżonka podczas trwania małżeństwa.

Wniosek o podział majątku podlega opłacie w wysokości 300 zł jeśli strony są zgodne lub 1.000 zł jeśli strony nie osiągnęły porozumienia. Pismo należy złożyć w sądzie właściwym dla miejsca położenia majątku.

W postępowaniu o podział majątku należy przede wszystkim ustalić co wchodzi w skład majątku wspólnego i jaka jest jego wartość. Co ważne, dzielić można tylko to, co aktualnie istnieje.

Jeśli wybrane przedmioty zostały zbyte do momentu wszczęcia postępowania, można dokonać stosownych rozliczeń przy ustalaniu spłat lub dopłat.

Jednocześnie należy pamiętać, że w toku postępowania można dokonać też rozliczenia nakładów i wydatków z majątku osobistego na wspólny i odwrotnie.

Składając wniosek o podział majątku, trzeba mieć na uwadze, że sąd nie będzie dzielił zobowiązań. Wszelkie ustalenia pomiędzy stronami w zakresie spłat ewentualnych długów mają moc wiążącą jedynie w stosunku między nimi.

Podział majątku to często skomplikowana i złożona procedura, gdyż małżonkowie zazwyczaj dokonują szeregu wydatków w toku trwania małżeństwa, a cała trudność polega na tym jak te wydatki zakwalifikować i czy można je rozliczyć, a jeśli tak – to w jakiej wysokości.

Ponadto samo ustalenie składu majątku wspólnego nierzadko napotyka trudności i wcale nie jest takie oczywiste.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version