Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Masz wpływ! Wszyscy decydujemy, gdzie sadzimy zieleń

Świnoujście. Masz wpływ! Wszyscy decydujemy, gdzie sadzimy zieleń.

Świnoujście. Masz wpływ! Wszyscy decydujemy, gdzie sadzimy zieleń.

Co prawda nad obecnymi nasadzeniami drzew i krzewów w mieście czuwają architekci krajobrazu, ale każdy z nas może podpowiedzieć, wskazać miejsce, w którym jego zdaniem powinny pojawić się drzewa, a także jakiego gatunku.

Co trzeba zrobić? Niewiele. Po prostu wysłać e-maila ze swoją propozycją na adres wiz@um.swinoujscie.pl, przekazać ją telefonicznie pod numerem telefonu 91 327 86 75 lub pisemnie na adres Urząd Miasta Świnoujście ulica Wojska Polskiego 1/5, 72 – 600 Świnoujście z dopiskiem „Zieleń – bank informacji”.

Miasto nawiązało współpracę z firmą architektury krajobrazu z Warszawy, która ma przygotować propozycję zagospodarowania zieleni i propozycji gatunków drzew oraz krzewów do nasadzeń przy ulicach 11 Listopada i Grunwaldzkiej oraz sąsiadujących z nimi kwartałach. To dobra okazja, aby wypowiedzieli się sami mieszkańcy.

Bank informacji

Chcemy wspólnie z mieszkańcami stworzyć taki bank informacji o miejscach, które wymagają zagospodarowania zielenią lub potrzebna jest jej wymiana – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Barbara Michalska. – Dzięki temu będziemy mogli poprawić estetykę miasta, poprzez zieleń tzw. uporządkowaną, także na pozostałe kwartały, tereny.

Propozycje miejsc i rodzajów zieleni mogą wskazywać zarówno sami mieszkańcy, jak i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

– Czekamy na propozycje nie tylko, gdzie dobrze byłoby posadzić drzewa czy krzewy, ale także wskazanie miejsc, gdzie Państwa zdaniem, przydałoby się wymienić już rosnące rośliny – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – To samo dotyczy pnączy.

Cała prawda o pnączach

Niektórzy uważają, że pnącza źle wpływają na budynki, wręcz niszczą je. Nic bardziej mylnego. Specjaliści podkreślają, że pnącza nie robią szpar, ani dziur w murach. Wykorzystują je jedynie jako miejsce zaczepienia.

Pnącza w projektowaniu architektonicznym stanowią ważny element wielu nowoczesnych projektów na świecie. W niektórych metropoliach są nawet obowiązkiem; zmniejszają odpływ wody deszczowej do kanalizacji, obniżają też koszty eksploatacji budynków.

W Świnoujściu? Jak najbardziej!

Zdaniem architekta krajobrazu Tadeusza Fiszera, w miejscowościach takich jak Świnoujście, stosowanie pnączy jest bardzo wskazane, a wręcz nawet nieodzowne.

Pnącza potrzebują niewielkiej przestrzeni w gruncie, są niezbyt kosztowne i w porównaniu z innymi elementami zieleni wymagają minimalnych nakładów pielęgnacyjnych – twierdzi Tadeusz Fiszer.

Specyficzny mikroklimat nadmorski miasta, szczególnie wyższa wilgotność powietrza, stwarzają doskonałe warunki dla wegetacji pnączy, które jednocześnie łagodząco wpływają na nadmierną wietrzność w Świnoujściu.

Ten rodzaj zieleni ma wiele plusów. Nie tylko wzbogaca walory krajobrazowe, ale też jest świetnym sposobem na osłonięcie mniej reprezentacyjnych obiektów.

Oszczędność ciepła

Zwarta pokrywa liści w naturalny sposób wpływa na temperaturę wnętrza domu. Latem „zielony parasol” osłania ściany przed nadmiernym słońcem, a „poduszka powietrzna” izoluje ściany zimą (oczywiście w przypadku zastosowania zimozielonego bluszczu).

– Przyjmuje się, że zastosowanie pnączy obniża straty ciepła o 15 do 30 procent – dodaje Tadeusz Fiszer.

Więcej o pnączach na stronie www.swinoujscie.pl zakładka „warto wiedzieć”.

BIK UM Świnoujście

fot. FB Świnoujście moim ogrodem

Hanna Lachowska

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Główny Specjalista

Exit mobile version