Site icon Tu Świnoujście

Weekend z nauką. Przed nami Europejska Noc Naukowców

Weekend z nauką. Przed nami Europejska Noc Naukowców.

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznyWeekend z nauką. Przed nami Europejska Noc Naukowców.

Chodzenie po wodzie, punkt adopcji roślin, stand-up naukowy, świetlne eksperymenty i chemiczny eliksir Harry’ego Pottera  –  tak w skrócie zapowiada się 7. edycja Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się już w najbliższy weekend – 27 i 28 września – na dziedzińcu ZUT-u.

Mieszkańców a także turystów zaprasza Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Weekend z nauką. Przed nami Europejska Noc Naukowców.

Europejska Noc Naukowców to impreza cykliczna organizowana od 2008 roku, w której biorą udział instytucje naukowe, szczecińskie uczelnie, instytuty badawcze, muzea, fundacje związane z edukacją oraz koła naukowe, które prezentują tu swoje osiągnięcia.

Wydarzenie stanowi doskonałą okazję by przybliżyć dzieciom, młodzieży i dorosłym zawód naukowca. Podczas tego wyjątkowego eventu prezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, jak i artystyczne.

Rozpoczynamy w piątek (27 września) o godz. 17:00. Na odwiedzających dziedziniec ZUT-u (wejście od ul. Kordeckiego), czekać będą dwie ogromne hale namiotowe, o łącznej powierzchni 480 metrów kwadratowych, w których to ponad trzydziestu wystawców z całej Polski, dzięki swojej bogatej ofercie przeniesie nas do fascynującego świata nauki.

To właśnie tam m.in. zobaczymy co można zrobić z kolorami i dzięki kolorom. Sprawdzimy, czy da się podejść naukowo do zepsutego telewizora.

Staniemy wobec sytuacji zagrożenia pożarowego w pomieszczeniach mieszkalnych (kuchnia, kotłownia, pokój dziecięcy). Wspólnie wykonamy szereg różnych doświadczeń, w których główną rolę będzie odgrywać ciśnienie atmosferyczne.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z technikami pracy detektywów. Każdy uczestnik będzie mógł zdjąć swój odcisk palca, obejrzeć go, zinterpretować oraz porównać z odciskami innych osób.

Dzięki modelowi torsu, z którego można wyjmować znajdujące się w nim narządy zajrzymy do wnętrza człowieka niczym chirurg wykonujący operację. W programie także widowiskowe eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu, ciekłego azotu, metanu i wodoru.

Wśród eksponatów, które zaprezentują wystawcy znajdziemy „Wielki kran” wykorzystujący zjawisko złudzenia optycznego nieskończenie przelewającej się wody, oraz eksponat tłumaczący działanie śluzy wodnej.

Dla tych, którzy pragną poznać wirtualną rzeczywistość „od kuchni”, przygotowane będą 3 godzinne warsztaty z projektowania VR, podczas których uczestnicy wymyślą, zaprojektują i zbudują swój własny, wirtualny pokój.

Natomiast przy stoisku Narodowego Banku Polskiego wymienimy 5 złotych na okolicznościową monetę z serii ”Odkryj Polskę”.

Punktualnie o godz. 18:00, na głównej scenie rozpocznie się spotkanie ze słynnymi blogerami z popularnonaukowego bloga – „Crazy Nauka”.

Ola i Piotr Stanisławscy podczas swojego występu poruszą temat fake newsów w nauce i podpowiedzą w kilku prostych krokach jak ograniczyć – bez ogromnych wyrzeczeń i poświęceń swój ślad węglowy.

O godz.20:00 odbędzie się pierwszy szczeciński stand – up naukowy. Podczas pojedynku zmierzą się ze sobą naukowcy ze stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” – dr Monika Koperska oraz dr Mariusz Gogól.

W sobotę (28 września) początek wydarzenia o godz. 12:00. W programie pokazy, warsztaty i eksperymenty przygotowane m.in. przez Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Centrum Nauki „Leonardo Da Vinci”, powstające w Szczecinie „Morskie Centrum Nauki” i „Fabrykę Wody”.

Przez dwa dni imprezy dla zwiedzających dostępne będą dwa eko punkty, przygotowane przez młodzież ze stowarzyszenia „Pogoń Plastik”.

W punkcie adopcji roślin mieszkańcy Szczecina będą mogli zostawić rośliny, którymi nie są w stanie dłużej się opiekować, albo – przeciwnie – przygarnąć nowe.

Każda pozostawiona roślina dostanie imię. Zamiast anonimowej, „niechcianej rośliny” zainteresowani będą mogli adoptować Stefana czy Gustawa.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów, będzie punkt wymiany foliówek na materiałowe torby, które są bardziej przyjazne środowisku. Dwudniowy event zakończy się w sobotę o godz. 18:00.

Organizatorem wydarzenia jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie nocnaukowcow.eu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Konferencja prasowa z udziałem organizatorów oraz blogerów z „Crazy Nauka” odbędzie się 26 września (czwartek), o godz. 12:00 na dziedzińcu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (wejście od ul. Kordeckiego).

Mateusz Lipka Rzecznik prasowy

Exit mobile version