Świnoujście. „Najlepsze dopiero będzie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
W poniedziałek, 16 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszkańcy spotkali się na niezwykłym spektaklu pt. „Najlepsze dopiero będzie”. Była to historia humoru w pigułce (oparta na utworach klasyków oraz współczesnej komedii – autorów polskich, rosyjskich, amerykańskich, angielskich).
Twórcy spektaklu, aktorzy Teatru TM, Tomasz Mędrzak i Agnieszka Sitek, przedstawili analizę utworów komediowych w atrakcyjnej dla widza formie.
Było to spotkanie z literaturą i teatrem aktorów Tomasza Mędrzaka i Agnieszki Sitek którzy przedstawili syntezy wszystkich sztuk skupiając się na kulturze słów.
Widzowie słuchali z taką ciszą i uwagą sztuk w ich wykonaniu Tomasza Mędrzaka i Agnieszki Sitek na końcu bili brawa wspaniała kultura.
Spotkanie z literaturą i teatrem
Tomasz Mędrzak Agnieszka Sitek.
Historia humoru w pigułce
Teatr TM – Tomasz Mędrzak ( Stowarzyszenie Teatralne ) założone w 2009 przez byłych aktorów Teatru Ochota. Teatr nie posiada własnej sceny.
Przez pierwszy sezon (Marzec – Czerwiec 2009) gościł w Centrum Promocji Kultury, mieszczącym się przy ul. Podskarbińskiej 2. Biuro teatru mieści się przy ul. Lwowskiej 13. w Warszawie.
Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie sztuki teatru jako syntezy wszystkich sztuk: literatury, muzyki, i sztuk plastycznych. Spektakle teatru TM charakteryzuje skupienie na kulturze słowa. Stowarzyszenie zajmuje się również edukacją teatralną.
Do zespołu należą min. Tomasz Mędrzak, Agnieszka Sitek, Cezary Morawski, Witold Pyrkosz, Katarzyna Łaniewska, Waldemar Barwiński i wiele innych.
Krótka Biografia Agnieszki Sitek.
Agnieszka Sitek jest absolwentką XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi – 1992 oraz Akademii Teatralnej w Warszawie – 1996 ).
Gościnnie grała w teatrze w Bydgoszczy i komedia w Warszawie. W latach 2000 – 2008 związana głównie z Warszawskim Teatrem Ochoty współtwórczyni stowarzyszenia Teatr TM.
Tomasz Mędrzak – polski aktor teatralny i telewizyjny.
Po maturze pracował jako fotoreporter w tygodniku „Razem” i w „Świecie Młodych”. Absolwent łódzkiej „filmówki” (1979).
Od lat 90. występował przede wszystkim w teatrze, głównie na deskach warszawskiego Teatru Ochoty, którego był wicedyrektorem, a w latach 1996–2008 dyrektorem naczelnym i artystycznym. W 2009 wraz z grupą byłych aktorów tego teatru założył stowarzyszenie teatr TM.
Laureat nagrody czechosłowackiego tygodnika „Kvety” za rolę w filmie W pustyni i w puszczy.
Aktor i reżyser teatralny, odtwórca pamiętnego Stasia Tarkowskiego w nakręconej w 1973 roku filmowej adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.
Tomasz Mędrzak urodził się 18 grudnia 1954 roku w Łodzi. Zadebiutował w słynnej ekranizacji „W pustyni i w puszczy”, której premiera miała miejsce w 1973 roku.
Nastolatek znakomicie wcielił się w postać Stasia Tarkowskiego i z miejsca podbił serca tysięcy Polaków. Jak sam wspominał po latach w jednym z wywiadów, na casting do „W pustyni i w puszczy” trafił z ciekawości.
W wieku 17 lat chciał zobaczyć, jak wygląda wytwórnia filmowa. Pół roku po przyjściu na casting reżyser Władysław Ślesicki poinformował Mędrzaka, że chce go w swoim filmie.
Początkowo 17-latek chciał zrezygnować, ale uległ namowom żony reżysera. Dla młodego aktora zaczął się kilkuletni okres ciężkiej pracy.
Film kręcono trzy lata w różnych, często egzotycznych lokalizacjach – m.in. w Egipcie i Sudanie, gdzie Mędrzak, Monika Rosca (Nel) oraz reszta ekipy musieli stawić czoła bardzo trudnym, wręcz polowym warunkom.
Premiera filmu Władysława Ślesickiego odbyła się w 1973 roku. Odtwórca roli Stasia miał wtedy 19 lat. Film spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem – figuruje na drugim miejscu polskiego box office’u wszech czasów.
Mędrzak następnie poświęcił swoje życie aktorstwu. W 1979 roku aktor ukończył Wydział Aktorski PWSFT viT w Łodzi. Dwa lata później obronił pracę dyplomową.
Pierwszym filmem po „W pustyni i w puszczy” był dramat wojenny „…Droga daleka przed nami…”, którego wyreżyserowania również podjął się Ślesicki. Mędrzak wcielił się w postać Piotra, jednego z dwóch braci – głównych bohaterów filmu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego
Fot: Janusz Balas
tu.swinoujscie.pl