Site icon Tu Świnoujście

Narodowe Czytanie w Świnoujściu

Narodowe Czytanie w Świnoujściu.

8.FOWNarodowe Czytanie w Świnoujściu.

W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. W Świnoujściu podczas tegorocznej edycji projektu będzie niepowtarzalna okazja, aby wybrane fragmenty Nowel polskich wspólnie przeczytać na pokładzie okrętu.

Świnoujska edycja akcji Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę, 7 września, przy Wybrzeżu Władysława IV (na wysokości Muzeum Rybołówstwa Morskiego) na pokładzie kutra transportowego – KTr 851 ze składu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Marynarze odczytają fragmenty lektur, a każdy uczestnik czytania na okręcie będzie mógł potwierdzić swój udział w projekcie stemplem okolicznościowym.

Zapraszamy – początek godz. 12.00.

Na VIII edycję Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała osiem lektur:

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…)

Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Sekcja Prasowa
8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Exit mobile version