Site icon Tu Świnoujście

Masz Głos w swoim regionie

Masz Głos w swoim regionie.

Masz Głos w swoim regionie.Masz Głos w swoim regionie.

W całym kraju rusza kolejna edycja akcji Masz Głos, która zmienia Polskę lokalnie i buduje dialog pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi.

Jeśli chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin, akcja Masz Głos jest dla Ciebie.

Organizatorzy – Fundacja Batorego i partnerzy – już od września zapraszają do rejestracji na stronie www.maszglos.pl.

Udział jest bezpłatny, a może wiele zmienić w Twojej miejscowości.

W akcji Masz Głos udział biorą organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, młodzieżowe rady gmin i rady seniorów, sołectwa, rady osiedli, lokalne gazety i portale informacyjne oraz grupy nieformalne, a także instytucje publiczne (np. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury).

Dla swoich warto

Akcja Masz Głos to przedsięwzięcie, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby wszystkim wokół żyło się wygodniej, przyjemniej i ciekawiej.

Przekonali się o tym mieszkańcy i mieszkanki już jednej trzeciej gmin w Polsce, z których chętni zgłosili się do akcji – w tym także z województwa zachodniopomorskiego. Aż 60% Polek i Polaków deklaruje, że ma poczucie wypływu na wspólne sprawy na poziomie lokalnym (CBOS, 2018).

To dużo więcej niż na poziomie krajowym (43% według CBOS, 2018). Widać to również na przykładzie województwa zachodniopomorskiego, gdzie tylko w ostatniej edycji uczestnicy akcji Masz Głos m.in. doprowadzili do utworzenia Gminnej Rady Seniorów (gmina Postomino), objęli ochroną przyrody zabytkowy drzewostan (gmina Świdwin), wzmacniali dialog organizacji pozarządowych z władzami samorządowymi (Koszalin).

Za najskuteczniejsze działania co roku wręczana jest na Zamku Królewskim w Warszawie nagroda „Super Samorząd”.

Otrzymują ją i uczestnicy akcji, i władze, które podjęły współpracę z mieszkańcami i mieszkankami – obydwie strony doceniamy za dialog i otwartość.

W ubiegłym roku z województwa zachodniopomorskiego byli to Teresa Rysztak z Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem Lepiej” wraz z władzami Gminy Postomino oraz Aleksandra Kruszewska z Nieformalnej Grupy Rusinowo wraz z władzami Gminy Wiejskiej Świdwin.

Masz Głos na wyciągnięcie ręki

Uczestników akcji Masz Głos wspierają koordynatorzy regionalni, którzy podpowiadają, jak zrealizować pomysł na zmianę lub jak rozwiązać lokalny problem.

Są ekspertami w dziedzinie współpracy mieszkańców z samorządem i działają w każdym województwie, więc są bliżej uczestników akcji, mogą być na spotkaniu danej społeczności lub na posiedzeniu rady gminy czy miasta.

W województwie zachodniopomorskim wsparcia w ramach akcji Masz Głos udziela Stowarzyszenie POLITES, które specjalizuje się w działaniach wzmacniających rozwój wspólnot lokalnych poprzez wolontariat (w tym wolontariat europejski), edukację pozaformalną i wzmacnianie dialogu pomiędzy mieszkańcami, a władzami samorządowymi.

Kojarzymy się dobrze

Rezultaty współpracy regionalnej między uczestnikami akcji a organizatorami akcji Masz Głos to nie tylko efekty ich pracy, z których korzystają społeczności lokalne, ale także w zwiększenie kompetencji uczestniczek i uczestników.

Podkreślają też, że odkąd działają w akcji Masz Głos, częściej przekonują i mobilizują pozostałych mieszkańców do swoich projektów, są bardziej widoczni w środowisku jako grupa czy organizacja i łatwiej nawiązują dialog z samorządem oraz mediami lokalnymi.

Wśród skutków zaangażowania w akcję wymieniają także załatwienie sprawy istotnej dla swojej społeczności, owocną wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami organizacjami z innych regionów w Polsce a uczestniczącymi w Masz Głos.

Zacznij od szkolenia

Nikt tak dobrze nie zna potrzeb swojej miejscowości jak mieszkanki i mieszkańcy. Jeśli więc zmieniać i poprawiać – to oddolnie. Akcja Masz Głos jest dla wszystkich.

Można zgłosić się już teraz przez stronę www.maszglos.pl albo przyjść na szkolenie wojewódzkie, poświęcone pierwszym krokom w aktywności lokalnej, a dla bardziej zaawansowanych narzędziom potrzebnym do wprowadzania tych zmian (m.in.: budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, ciała doradcze, dostęp do informacji publicznej).

Szkolenie jest bezpłatne, otwarte i nie zobowiązuje do zapisania się do akcji. Odbędzie się 13 września 2019, w godzinach od 11.00 do 17.00, w siedzibie stowarzyszenia POLITES przy ul. Dworcowej 19/205 w Szczecinie.

Aby wziąć udział w szkoleniu, trzeba zgłosić się przez formularz rejestracyjny https://www.maszglos.pl/szkolenie/szkolenie-w-szczecinie/.

Liczba miejsc jest ograniczona; o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji o szkoleniach i o akcji Masz Głos na www.maszglos.pl

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Akcja Masz Głos jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, realizowanym od 2006 r. przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z organizacjami partnerskimi.

W edycji 2019/2020 są to: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.

Akcja Masz Głos pomaga aktywnym lokalnie lub gotowym zaangażować się w działanie, jak dokonywać zmian w najbliższym otoczeniu zgodnie z potrzebami mieszkanek i mieszkańców oraz we współpracy z władzami samorządowymi.

Udział w akcji jest bezpłatny i zapewnia dostęp do wiedzy, szkoleń oraz wsparcia w rozwiązywaniu problemów lokalnych, którego udzielają koordynatorzy Masz Głos, działający regionalnie w całej Polsce.

We wrześniu trwa nabór do akcji na stronie www.maszglos.pl Prowadzone są także bezpłatne szkolenia wojewódzkie dla zainteresowanych aktywnością lokalną. Rejestracja na szkolenia na stronie akcji i na Facebooku Masz Głos.

Kontakt:

Anna Graczyk

Koordynatorka akcji Masz Głos

Stowarzyszenie POLITES

785 937 136, biuro@polites.org.pl

Exit mobile version