Tu Świnoujście

Prezydent podpisał specustawę o terminalu LNG w Świnoujściu

Prezydent podpisał specustawę o terminalu LNG w Świnoujściu.

Gospodarka Morska logoPrezydent podpisał specustawę o terminalu LNG w Świnoujściu.

Andrzej Duda podpisał specustawę o terminalu LNG w Świnoujściu – podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.
Nowela przewiduje uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych przy budowie największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu.
Specustawa zakłada uproszczenie i w efekcie przyspieszenie procedur administracyjnych przy wymienionych w niej inwestycjach.

Nowym regulacjom będą podlegać m.in. gazociągi dystrybucyjne wysokiego ciśnienia o łącznej długości 577 km. Ustawa wymienia dziewięć takich projektów, których budowę planuje największy dystrybutor gazu – Polska Spółka Gazownictwa.

Są to gazociągi: Konopki-Ełk-Mrągowo, Bytów-Chojnice, Dworzysko-Chojnice, Kolnik-Elbląg, Tulce-Nekla, Witkowo-Września, Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź, Kalisz-Sieradz-Meszcze oraz połączenie sieci dystrybucyjnej z przesyłową w Zambrowie, wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi.

Dodatkowo, pod specustawę podlegają budowy przyłączy gazowych do Ciepłowni Kawęczyn i Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie.

Usprawnienie „procesu budowy kluczowej infrastruktury dystrybucyjnej oraz przyłączy do wytwórców energii elektrycznej” ma pozwolić na „bezpieczną realizację dostaw paliwa gazowego pochodzącego z terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu do jak najszerszej grupy odbiorców końcowych, w tym gospodarstw domowych” – czytamy w informacji ws. ustawy.

Specustawą objęta jest też budowa przyłączy lub połączeń z siecią przesyłową gazu przez wytwórców energii elektrycznej lub ciepła w gazowej jednostce wytwórczej lub jednostce kogeneracji.

„Do katalogu inwestycji towarzyszących wprowadzono także inwestycje realizowane przez odbiorcę końcowego dokonującego zakupu paliw gazowych na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła w jednostce wytwórczej lub jednostce kogeneracji, polegających na budowie przyłącza lub gazociągu, wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi, łączących tę jednostkę wytwórczą lub jednostkę kogeneracji z siecią przesyłową gazową” – napisano.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia – wskazano.

fot. GospodarkaMorska.pl

Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/

 

Exit mobile version