Świnoujście. Kolejne morskie wsparcie działań na Pomorzu Zachodnim.
Świnoujście, Wolin i Dziwnów – do tych nadmorskich miejscowości tym razem powędrują środki z PO RYBY 2014-2020.
Trzech beneficjentów 14 sierpnia br. podpisało umowy z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą na łączne, unijne wsparcie w wysokości blisko 600 tys. zł.
Rekreacja i integracja ze sportem w tle
Już niebawem mieszkańcy Świnoujścia, a także turyści będą mogli korzystać z wiaty, która wybudowana zostanie na ul. Krzywej.
Nowe miejsce pozwoli na organizację pokazów konnych, zawodów sportowych, wystaw dużych zwierząt, zajęć rehabilitacyjnych hippoterapii oraz dogoterapii czy też działań z zakresu kultury i sztuki.
– Stajnia i konie już są, ale brakuje nam miejsca w którym będzie można funkcjonować w przypadku złej pogody czy po zmroku. To będzie jedyna tego typu hala w Świnoujściu – mówiła Elżbieta Pocałuńska-Wojtowicz, prezes stowarzyszenia Hippicus.
Wydarzenia organizowane na tym terenie na stałe wpiszą się w kalendarz imprez miasta, co wzbogaci i urozmaici jego ofertę turystyczną. Planowany czas zakończenia inwestycji to lipiec 2020 r.
Inwestycje na cieśninie Dziwna
We wschodniej części miasta Wolin znajduje się jeden z kilku istniejących mostów obrotowych w Polsce.
– Obracany jest on silnikami elektrycznymi, których mechanizmy są mocno wyeksploatowane. Ich zły stan techniczny grozi wyłączeniem możliwości sterowania mostem i trwałym zamknięciem toru wodnego. – mówił Adam Celiński, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie.
Na mocy podpisanej 14 sierpnia br. umowy z pomocą przyjdą środki unijne, które pozwolą na remont elementów. Tym samym zostanie zwiększona częstotliwość otwierania toru wodnego na Cieśninie Dziwna i wzrośnie jego atrakcyjność dla użytkowników Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Bezpieczne żagle
Klub Sportów Wodnych BALTIC to działający w Dziwnowie klub sportowy z sekcją żeglarską.
– To miejsce stworzone z potrzeby organizacji przestrzeni dla młodych adeptów żeglarstwa. Z myślą o nich prowadzimy w Dziwnowie szkółkę żeglarską, szkolimy uczestników regat, jak również sami jesteśmy organizatorem zawodów na wodzie. Na swoim koncie mamy przygotowanie regat rangi Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata. – informował Arkadiusz Lenkowski z Klubu Sportów Wodnych BALTIC.
Ze względu na to, że klub rozwija się i chce przyjmować kolejnych członków potrzebny jest mu sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo na wodzie podczas szkoleń, a także podczas zawodów.
Dzięki unijnym środkom klub zakupi ponton z silnikiem zaburtowym, baterię słoneczną i przyczepkę do transportu.
fot. pl.wikipedia.org/Zwiadowca21 – Praca własna
Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl