Site icon Tu Świnoujście

To najstarsza słodkowodna ryba świata świata. Pływała, kiedy nie było jeszcze Titanica

To najstarsza słodkowodna ryba świata świata. Pływała, kiedy nie było jeszcze Titanica.

Gospodarka Morska logoTo najstarsza słodkowodna ryba świata świata. Pływała, kiedy nie było jeszcze Titanica.

Jak stwierdzili naukowcy: „to babcia wszystkich ryb”. Pływała, kiedy pod Titanica kładziono dopiero stępkę, nikt nie mówił o I wojnie światowej, była też świadkiem odzyskania przez Polskę.

Ryba z gatunku Ictiobus cyprinellus, bo o niej mowa, dożyła 112 lat, co czyni ją najstarszą słodkowodną rybą na świecie.

Szczegółowe badania opublikowane w „Communications Biology” potwierdziły długość życia ryby. Badacze przeprowadzili testy wykorzystujące m.in. datowanie za pomocą radioaktywnego węgla C-14 uwolnionego w trakcie próbnych wybuchów jądrowych w latach 50. ubiegłego wieku.

Dowiedli, że niemal 90 procent zbadanych osobników miało ponad 80 lat, a niektóre z nich zbliżały się do setki. Jeden z osobników miał dokładnie 112 lat i został ochrzczony przez naukowców „babcią wszystkich ryb”.

Niestety, wyniki badań nie powinny napawać optymizmem. W przebadanej populacji rzeczywiście znalazło się dużo starszych osobników, ale jednocześnie – zatrważająco mało młodych.

Zdaniem naukowców, może to być efektem ludzkiej ingerencji w środowisko naturalne (przede wszystkim budowa tam i problem gatunków inwazyjnych, które wypierają rodzime ryby), co miałoby się przekładać na zmniejszenie populacji i natężenia migracji młodych ryb.

Dzięki zaawansowanej technice udało się znaleźć wiekowego rekordzistę w słodkich wodach, ale warto pamiętać, że ten wynik jest i tak o wiele niższy niż przy rekordziście wód słonych.

Tam pierwsze miejsce zajmuje rekin grenlandzki, zwany także rekinem polarnym. Jest on uznawany za swoistą „kapsułę czasu” a z jego ciała można wyciągać różne wniosku dotyczące m.in. zanieczyszczenia wód.

Najniższy szacowany wiek tych zwierząt to 272 lata, co czyni z rekinów polarnych najdłużej żyjące kręgowce znane nauce.

fot. North Dakota State University

Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version