Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Kolejna neutralizacja niewybuchów z okresu II wojny światowej w Świnoujściu

Dwa niewybuchy zalegają na dnie Zalewu Szczecińskiego niedaleko Świnoujścia.

Świnoujście. Kolejna neutralizacja niewybuchów z okresu II wojny światowej w Świnoujściu.

W najbliższy poniedziałek 12 sierpnia, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą kolejną operację wydobycia i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych zalegających na torze wodnym Szczecin – Świnoujście.

Kolejne pozostałości po II Wojnie Światowej zostały znalezione pod koniec lipca podczas prac prowadzonych na Zalewie Szczecińskim. Identyfikację obiektów przeprowadzili specjaliści od podwodnych zadań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W wyniku przeprowadzonych oględzin oraz po analizie zebranego materiału wykryte w wodzie obiekty sklasyfikowano jako: brytyjską lotniczą minę morską typu Mark VI oraz niemiecką bombę głębinową typu DM. Obiekty znajdują się na torze wodnym Szczecin – Świnoujście na głębokościach 6 i 12 metrów.

Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego działający przy wojewodzie z udziałem m.in. UM Świnoujście, 8 FOW, policji i Urzędu Morskiego ustalił termin wydobycia miny na 12 sierpnia.

Operację przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Podniesienie niewybuchów rozpocznie się ok. godz. 5.00 i potrwa ok. 3 godzin. Transport niebezpiecznych ładunków rozpocznie się ok. godz.8. Plan przewiduje, że ok. godz. 9.30 okręt z ładunkiem wypłynie z rejonu Świnoujścia na bezpieczną odległość. Neutralizacja ładunku nastąpi na poligonie morskim.

Na czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały następujące ograniczenia:

Wejście na Zalew Szczeciński zostanie zamknięte przez służby zarówno ze strony Szczecina, jak i Świnoujścia. Od godz. 05.00 w poniedziałek do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transport w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim.

Przewiduje się, że okręt przepłynie przez kanał w godzinach 8.30 -09.30.

Na czas transportu miny kanałem, w związku z zagrożeniem zdrowia i życia, Prezydent Miasta Świnoujście zarządził ewakuację dla osób przebywających w strefie bezwzględnej, której zewnętrzna granica obejmuje teren do 200 metrów od osi toru wodnego.

Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ulicy Barkowej oraz nr 1 przy ulicy Kanałowej.

Miejsce gromadzenia (przebywania) ludności na czas ewakuacji:

Transport ewakuowanych osób do miejsca gromadzenia (przebywania) od godz. 07.30 zabezpieczy samochód Lublin 2 OSP Karsibór, podstawiony przy skrzyżowaniu ul. Kanałowej z ul. Barkową.

Osoby przebywające na terenie Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” (Basen Północny) zobowiązane są do opuszczenia jachtów i udania się na czas transportu niewybuchów do hali nr 10 na Basenie Północnym. Ewakuacja zostanie przeprowadzona w godzinach 7.30 – 08.30.

Powrót ewakuowanych mieszkańców oraz osób przebywających w Porcie Jachtowym nastąpi po opuszczeniu toru wodnego przez okręt z niewybuchami.

W związku ze zmianą toru przepływającego przez miasto okrętu i jego oddaleniem od lewobrzeża (wyspa Uznam), nie zostaje wprowadzona ewakuacja mieszkańców budynków po tej stronie miasta, które znajdują się najbliżej toru wodnego.

Osoby znajdujące się w strefie otwartej przestrzeni, która obejmuje teren do 750 metrów od kanału, zobowiązane są do pozostania w miejscu zamieszkania, nie zbliżania się do okien, nie przebywania na balkonach i tarasach. Nie wolno przebywać poza budynkami.

Powyższe dotyczy również korzystających z punktów handlowych, gastronomicznych i usługowych znajdujących się w strefie.

W godzinach 8.00 – 10.00 obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego, tj. w pobliżu do wejścia na plażę Aleją Interferie oraz na falochrony zachodni i środkowy.

* Na czas transportu miny poza port Świnoujście wstrzymane zostanie kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Wstrzymany zostanie także ruch pociągów.

Nad bezpieczeństwem na lądzie i wodzie czuwać będą patrole Policji, Straży Granicznej, Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej, Straż Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratownictwa Wodnego. Prosimy o stosowanie się do ich poleceń i komunikatów.

Wszelkie informacje dot. ewakuacji można uzyskać pod numerami telefonów:

91 322 00 08, 91 322 00 09, 91 321 44 26

nr tel. 91 327 8397

Informacje o działaniach Marynarki Wojennej:

Rzecznik Prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski,

tel. 723-633-973

Informacje o działaniach miasta Świnoujście (ograniczenia w poruszaniu się w strefach zagrożenia, ewakuacja, wstrzymanie miejskich przepraw promowych):

Hanna Lachowska UM Świnoujście, tel.: 695 332 992

Informacje o działaniach podejmowanych przez Urząd Morski (wstrzymanie i wznowienie ruchu jednostek w porcie, na torze wodnym i na Zalewie Szczecińskim, w rejonie akcji): rzecznik prasowy Ewa Wieczorek: tel.: 609 027 212

Informacje o koordynacji działań podejmowanych przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego: rzecznik wojewody Agnieszka Muchla-Łagosz, tel: 696 031 177

Hanna Lachowska

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Główny Specjalista

Exit mobile version