Tu Świnoujście

Świnoujście. WYNAJEM APARTAMENTU A DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. WYNAJEM APARTAMENTU A DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. Prawnicy ze Świnoujście Lipcowie radzą.

W miejscowościach nadmorskich nietrudno znaleźć oferty dotyczące wynajmu apartamentów. W sezonie turystycznym taka działalność jest bardzo opłacalna, a baza noclegowa stale się rozwija.

W większych kurortach wynajem lokali mieszkalnych trwa nawet cały rok, gdyż turyści przyjeżdżają zaczerpnąć morskiej bryzy także jesienią i zimą.

Czy osoba, która prowadzi działalność polegającą na wynajmowaniu apartamentu powinna zarejestrować działalność gospodarczą?

Z pomocą przychodzi nam przepis art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców: Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na charakter prowadzonej działalności. Wynajem apartamentu przez cały rok (nawet z przerwami) co do zasady spełnia przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeżeli wynajmowaniu apartamentu towarzyszy zamieszczanie ogłoszeń na specjalnych portalach, korzystanie z usług firm zarządzających lub sprzątających to są to przesłanki do przyjęcia, że działalność prowadzona jest w sposób zorganizowany, ciągły i zarobkowy, co wiąże się z koniecznością rejestracji działalności gospodarczej.

Takie stanowisko prezentuje także m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej: jeśli wynajmujący m.in. : nawiązuje współpracę z wyspecjalizowanymi firmami, wynajmuje mieszkanie w sposób ciągły, czyli przez dłuższy czas, to takie działania traktowane są jako najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej.

Podobnie stwierdził także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie: przychody z najmu lokalu na krótkie okresy czasu nie mogą stanowić źródła przychodów z najmu prywatnego.

Dodatkowo zwracamy uwagę na to, że jeżeli najem jest krótkoterminowy (w sezonie przykładowo), a poza sezonem długoterminowy, to należy całość opodatkować VAT według takich samych zasad w ramach działalności gospodarczej, a nie jako przychody z dwóch różnych źródeł.

Przedsiębiorca może jednak skorzystać ze zwolnienia z VAT do chwili, gdy obrót nie przekracza 200.000 zł rocznie.

Wadą takiego rozwiązania jednak jest to, że w takim przypadku nie można odliczyć VAT już zapłaconego (np. przy zakupie nieruchomości, czy wszelkich innych wydatkach w związku z prowadzeniem działalności).

Wynajem nieruchomości z całą pewnością znajduje się w kręgu zainteresowania Urzędu Skarbowego, wobec czego warto zadbać o wszelkie formalności jeszcze przed rozpoczęciem działalności, tak aby nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje.

Istotną rolę odgrywa także wybór sposobu rozliczenie z fiskusem, ale ten temat przybliżymy Państwu szerzej w przyszłym tygodniu.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version