Tu Świnoujście

Tunel w Świnoujściu z wnioskiem o wydanie decyzji ZRID

Tunel w Świnoujściu z wnioskiem o wydanie decyzji ZRID.

Tunel w Świnoujściu z wnioskiem o wydanie decyzji ZRID.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie został złożony wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy tunelu w Świnoujściu.

Oznacza to finał prac nad projektem budowlanym dla tej ważnej inwestycji. Na podstawie decyzji ZRID Wykonawca będzie mógł przystąpić do robót budowlanych. Złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID nastąpiło w terminie kontraktowym. Uzyskanie decyzji planowane jest jeszcze w tym roku.

Tunel w Świnoujściu z wnioskiem o wydanie decyzji ZRID.

Umowa na zaprojektowanie i budowę tunelu w Świnoujściu została podpisana 17 września 2018 roku pomiędzy Miastem Świnoujście, a konsorcjum budującym tunel, w którego skład wchodzą firmy: PORR S.A. (lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol – Szczecin S.A. GDDKiA jest inwestorem zastępczym dla tej inwestycji.

Od zawarcia kontraktu Wykonawca prowadził prace projektowe przygotowując szczegółowy projekt tunelu, który w sposób stały połączy Świnoujście z resztą Polski.

Tunel w Świnoujściu z wnioskiem o wydanie decyzji ZRID.

Projektowanie przebiegało zgodnie z harmonogramem. Elementem niezbędnym w procesie inwestycyjnym jest decyzja ZRID, na mocy której zostaną pozyskane nieruchomości pod inwestycję oraz będą mogły się rozpocząć roboty.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na IV kwartał tego roku (po uzyskaniu decyzji ZRID).

W pierwszym etapie będą prowadzone prace nad szybem startowym i końcowym tunelu. Samo drążenie maszyną TBM będzie mogło się rozpocząć po wykonaniu wszelkich niezbędnych robót przygotowawczych.

Zakończenie realizacji inwestycji przewidziane jest na wrzesień 2022 roku. – Złożenie projektu i wniosku o wydanie decyzji Zezwalającej na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) pokazuje, że inwestycja jest realizowana planowo i zgodnie z przyjętym wiele miesięcy temu harmonogramem.

Dziś osiągamy kolejny ważny krok w kierunku ostatecznego celu, jakim jest wybudowanie tunelu, który połączy nasze miasto – dodaje Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia.

Wojewoda zachodniopomorski przeprowadzi postępowanie w oparciu o ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Po analizie złożonego wniosku i dokumentacji projektowej, strony postępowania zostaną zawiadomione o wszczęciu postępowania i możliwości zapoznania się z aktami sprawy – mówi wojewoda Tomasz Hinc.

Sprawne przejście przez projektowanie jest bardzo ważne przy inwestycjach realizowanych w formule projektuj i buduj, terminowe złożenie wniosku o ZRID dobrze wróży na etap robót budowlanych.

Zespół zajmujący się tą inwestycją w GDDKiA dokłada i będzie cały czas dokładał wszelkich starań dla powodzenia tej ważnej inwestycji – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin.

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela cieśnina Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie.

Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości (co powoduje często wielogodzinny czas oczekiwania na prom) i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne.

Wspomniane powyżej problemy rozwiąże powstanie tunelu drogowego. Zgodnie z wydaną w 2010 roku decyzją środowiskową będzie to tunel drążony w korytarzu północnym.

Inwestycja rozpoczyna się na wyspie Uznam w rejonie oczyszczalni ścieków przy ulicy Karsiborskiej. Następnie, równoległe do tej ulicy planowana trasa zagłębia się stopniowo i przechodzi pod ul. Karsiborską skręcając obok oczyszczalni ścieków w kierunku północnym w stronę cieśniny Świny.

Przekroczenie Świny następuje na osi wyznaczonej pomiędzy terenami użytkowanymi przez Poltramp Yard oraz Bazą Paliw Płynnych – po stronie wyspy Uznam a terenem nabrzeża użytkowanego przez Energopol S.A. na wyspie Wolin w pobliżu Bazy Promów Morskich na wyspie Wolin.

Następnie przechodzi w pobliżu odcinka końcowego stanowiska promowego nr 1, a następnie w pasie terenu pomiędzy ul. Fińską a parkingiem dla pojazdów ADR będącego częścią Terminala Promowego.

Wyjście na poziom terenu następuje ok. 300 m przed skrzyżowaniem ul. Wolińskiej, Fińskiej i Duńskiej. Odcinek końcowy trasy zlokalizowano na skrzyżowaniu ulic: Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej.

Stała przeprawa będzie jednojezdniową droga klasy GP o łącznej długości około 3,2 km. Sama sekcja tunelowa będzie miała długość około 1,78 km, z tego tunel drążony będzie miał długość 1,48 km, a fragmenty początkowe
tunelu wykonane metodą odkrywkową około 295 m.

Planowane przejście zagłębionego tunelu poniżej dna cieśniny zaprojektowano na głębokości od ok. -23,5 do ok. -25,0 m p.p.m. licząc od góry konstrukcji co daje od ok.8,5 m do ok 9,4 m grubości przekrycia.

Tunel będzie miał średnicę zewnętrzna 13 m, 5 wyjść ewakuacyjnych, pod jezdnią galeria ewakuacyjna, systemy wentylacji, oświetlenia, zarządzania ruchem, monitoringu, zbierania wód opadowych.

Na zdjęciu 2508 (od lewej) Osoby składające wniosek o wydanie ZRID i dokumentację projektową: Julita Adamczewska (spółka Tunel Świnoujście / wykonawca); Adam Łosiński (doradca Prezydenta Świnoujścia ds. budowy tunelu), Łukasz Górski (GDDKiA), Tomasz Kołakowski (firma Europrojekt Gdańsk – wykonawca projektu); Rafał Klein (Europrojekt Gdańsk).

Urząd Miasta

Exit mobile version