Okręt z niebezpieczną bombą bezpiecznie opuścił Świnoujście (fot. wideo).
Tuż przed godziną 9.00 okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z brytyjską bombą lotniczą z czasów II wojny światowej opuścił Świnoujście i skierował na poligon morskie, gdzie niebezpieczny ładunek zostanie zneutralizowany.
– Do tej akcji przygotowywaliśmy się od kilku dni – mówi Prezydent Miasta Świnoujście i Przewodniczący Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Janusz Żmurkiewicz: – Marynarka Wojenna, miejski wydział kryzysowy, Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Straż Miejska, Wydział bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie, Urząd Morski i inne służby.
To był także sprawdzian współpracy tych wszystkich służb w chwili faktycznego zagrożenia, który uważam wypadł bardzo dobrze.
Dziękuję wszystkim, dzięki którym cała akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie; mieszkańcom i gościom za zrozumienie.
Gratuluję nurkom-minerom z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy narażając swoje życie, podnieśli bombę z dna, przetransportowali na pokład okrętu i bezpiecznie wywieźli poza granice miasta. To prawdziwi specjaliści.
Bombę z 400 kg materiału wybuchowego znaleziono w wodach Zalewu Szczecińskiego podczas pogłębiania toru wodnego.
Zalegała na głębokości 6 metrów. Dziś wczesnym rankiem specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców podnieśli ją najpierw z dna na powierzchnię wody, a potem tzw. żurawikami na pokład ORP Flaming.
O godzinie 8.00 jednostka wpłynęła do Kanału Piastowskiego i udała się w kierunku wyjścia z portu Świnoujście na morze.
Na czas transportu groźnego niewybuchu w mieście wyznaczono dwie strefy: pierwszą bezwzględnego zagrożenia (200 metrów po obu stronach osi trasy okrętu) i drugą tzw. otwartej przestrzeni (kolejne 500 metrów od strefy bezwzględnego zagrożenia).
Z pierwszej strefy ewakuowano około 160 osób; kilka odmówiło opuszczenia swoich domów, pozostali w nich na własną odpowiedzialność.
Od rana obie strefy, zarówno na lądzie, jak i na wodzie, patrolowała Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Straż Miejska (fot.).
Dla ewakuowanych z centrum miasta podstawiono autobus i przygotowano halę sportową, w której mogli przeczekać zagrożenie. W Świnoujściu Karsiborze ewakuowani mogli przeczekać w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.
Wszystko poprzedziła szeroka akcja informacyjna, łącznie z rozdawaniem ulotek oraz pukaniem do drzwi mieszkań znajdujących się w strefie.
W czasie transportu bomby przez miasto i wyjścia okrętu poza główki portu, obowiązywał zakaz wchodzenia do morza i na plażę w promieniu 750 metrów od toru wodnego.
Nad przestrzeganiem zakazu czuwali m.in. ratownicy wodni na skuterach.
BIK UM Świnoujście
Fot. UM Świnoujście/8. FOW
Hanna Lachowska
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Główny Specjalista