Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. OŚWIADCZENIE O PRZYJĘCIU SPADKU Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA A POSTĘPOWANIE SPADKOWE

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. OŚWIADCZENIE O PRZYJĘCIU SPADKU Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA A POSTĘPOWANIE SPADKOWE. Prawnicy ze Świnoujście Lipcowie radzą.

Inspiracją dla dzisiejszego tekstu są po raz kolejny, bardzo częste wątpliwości naszych Czytelników czy Klientów. W pierwszej kolejności przedstawimy stan faktyczny sprawy, żeby następnie opisać sposób zachowania się w przedmiotowej sytuacji.

Jedyny spadkobierca po ojcu, krótko po dowiedzeniu się o śmierci wstępnego, podejmuje decyzję o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Wobec tego trafia do kancelarii notarialnej i składa oświadczenie o takim właśnie sposobie przyjęcia spadku. Notariusz przyjmujący oświadczenie poinformował o nim właściwy sąd rejonowy, a sąd w następstwie pozyskanej informacji przyjął złożone oświadczenie.

Spadkobierca, cierpliwie – jak się okazuje do czasu – oczekiwał przeprowadzenia postępowania spadkowego przez sąd.

Jakie było jego zdziwienie gdy dowiedział się, że rola sądu się już skończyła i ewentualne dalsze postępowanie spadkowe musi zainicjować na przykład ten właśnie spadkobierca.

Osoba ta cały czas żyła w przeświadczeniu, że złożone przez niego oświadczenie „zamyka sprawę”.

Otóż, należy wskazać, że czym innym jest złożenie oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku, której to czynności można dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku, a czym innym jest stwierdzenie nabycia spadku.

Najczęściej termin ten rozpoczyna swój bieg od śmierci spadkodawcy, ale gdyby spadkobierca nie utrzymywał kontaktów ze zmarłym to termin na złożenie przedmiotowego oświadczenia rozpocząłby swój bieg od momentu powzięcia wiedzy przez spadkobiercę o śmierci spadkodawcy.

Ustawodawca przewidział, że w tym czasie – 6 miesięcy – spadkobierca może zdecydować, czy spadek przyjmie wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza, a może go odrzuci.

Odrzucenie spadku może spowodować konieczność podjęcia stosownych czynności w imieniu małoletnich dzieci odrzucającego jeśli miałyby one dziedziczyć po zmarłym.

Złożenie oświadczenia przed sądem bądź przed notariuszem to jeden z etapów nabycia spadku. Dopiero po upływie tego 6-miesięcznego terminu lub po złożeniu oświadczeń przez wszystkich znanych spadkobierców, możliwe będzie nabycie spadku.

Nabycie spadku – jeśli odbywa się przed sądem – inicjuje się w momencie złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Sąd ustala spadkobierców oraz fakt, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne, a także, czy zmarły pozostawił testament.

Wydając rozstrzygnięcie, sąd stwierdza, kto i w jakim ułamku dziedziczy po zmarłym. Złożone oświadczenie o sposobie nabycia spadku pozwala zabezpieczyć interesy spadkobiercy przed ewentualnymi zobowiązaniami, które zostawił po sobie zmarły, a które mogłyby przewyższać masę spadkową.

Gdyby postępowanie spadkowe zostało zainicjowane później niż w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swego powołania, to termin do złożenia oświadczenia by upłynął, a więc spadkobiercy przyjęliby spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczeniem swojej odpowiedzialności do stanu czynnego spadku.

Oczywiście możliwe jest złożenie oświadczenia i przeprowadzenie postępowania spadkowego przed notariuszem, w wyniku czego notariusz sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia, który to dokument po zarejestrowaniu w rejestrze spadkowym będzie miał moc rozstrzygnięcia wydawanego przez sąd.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version