Świnoujście. DZIEDZICZENIE W ZWIĄZKACH PARTNERSKICH. Prawnicy ze Świnoujście Lipcowie radzą.
Często otrzymujemy od Państwa pytania dotyczące dziedziczenia po zmarłych partnerach lub partnerkach, czyli mówiąc wprost: czy w sytuacji, gdy związek nie był sformalizowany jest możliwość odziedziczenia np. mieszkania po zmarłym „towarzyszu życia”.
Przepisy prawa cywilnego nie przewidują w kręgu spadkobierców ustawowych zmarłego osoby, z którą był w nieformalnym związku przed śmiercią.
Może być tak, że dwoje zakochanych w sobie ludzi spędziło ze sobą naście ostatnich lat mieszkając w lokalu należącym do jednego z nich.
W sytuacji, gdy umiera partner będący właścicielem mieszkania z całą pewnością nieruchomość ta będzie stanowiła majątek spadkowy.
Krewni spadkodawcy upominają się o spadek, a w lokalu jednak nadal przebywa druga osoba, z którą zmarły był związany w ostatnich latach życia…
W takim przypadku, jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, dojdzie do dziedziczenia ustawowego, a więc nastąpi dziedziczenie przez osoby wyraźnie wskazane w kodeksie cywilnym.
Partner spadkodawcy nie zostanie uwzględniony przez sąd przy ustalaniu kręgu spadkobierców, mimo tego, że niewątpliwie pozostawał osobą bliską dla zmarłego.
W świetle prawa taka osoba nie ma jednak żadnych uprawnień do tego, aby stać się spadkobiercą. Jeśli żyjący partner zmarłego ponosił jakiekolwiek nakłady na jego majątek, może jedynie dochodzić ich rozliczenia, ale tylko wtedy, gdy ma te wydatki należycie udokumentowane (faktury, rachunki).
Nie jest jednak tak, że osoby żyjące w związkach nieformalnych nie mogą w żaden sposób zabezpieczyć swojej „drugiej połówki”.
Najprostszym rozwiązaniem jest uprzednie sporządzenie testamentu. Przypominamy, że przyszły spadkodawca może powołać dowolną osobę do dziedziczenia – w tym swoją partnerkę lub partnera. W takiej sytuacji zostanie ona zaliczona do kręgu spadkobierców zmarłego.
Należy pamiętać, że nawet jeśli dwie osoby żyją pod jednym dachem, wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe i gromadzą majątek, prawo nadal traktuje je jako osoby obce względem siebie na gruncie spadkobrania.
Ten, kto chce zadbać o przyszłość swojego partnera, powinien jeszcze za życia uporządkować sprawy majątkowe związane z dziedziczeniem.
W przeciwnym razie, to krewni będą uprawnieni do nabycia spadku po zmarłym, a w razie gdyby krewnych nie było – całość przejmie Skarb Państwa.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście