Site icon Tu Świnoujście

Historie podróży do Ameryki transatlantykiem Batory na wystawie

Historie podróży do Ameryki transatlantykiem Batory na wystawie.

Gospodarka Morska logoHistorie podróży do Ameryki transatlantykiem Batory na wystawie.

Fotografie i fragmenty wspomnień osób podróżujących do Ameryki transatlantykiem „Batory” można zobaczyć na plenerowej wystawie w Warszawie. Ekspozycja przybliża historie osób, które często decydowały się na tę podróż „w jedną stronę”.
MS „Batory” to legendarny polski transatlantyk, który pływał od 1936 do 1969 r. między Gdynią a Ameryką Północną.

Plenerowa wystawa „Marsz, marsz Batory” jest pokłosiem projektu zrealizowanego dla Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią przez Barbarę Carillot i Aleksandrę Karkowską oraz powstałej na tej podstawie książki pod tym samym tytułem.

„Spotkałyśmy się z ponad 50 osobami mieszkającymi dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Polsce, które płynęły +Batorym+ jako pasażerowie albo członkowie załogi i opowiedziały nam swoje historie związane z podróżą. Mówili dlaczego się na nią zdecydowali, jak wspominają sam pobyt na statku i co ich spotkało po zejściu na amerykański ląd” – opowiadała PAP współautorka książki, kuratorka wystawy Barbara Carillot.
Na eksponowanej na stołecznym skwerze ks. Jana Twardowskiego wystawie znalazły się fotografie z osobistych zbiorów pasażerów „Batorego” uzupełnione o cytaty z ich wspomnień. „Najbardziej nas interesował wątek podróży +w jedną stronę+, opuszczenia kraju na zawsze – jak wówczas sądzili – i podróży do USA czy Kanady” – relacjonowała Carillot.
Na fotografiach można zobaczyć pasażerów tuż przed wypłynięciem na tle statku, żegnające ich na nabrzeżu tłumy, „Batorego” i podróżnych podczas samego rejsu oraz pasażerów już u celu podróży. „Jest taka symboliczna fotografia, na której jest Góral w tradycyjnym stroju rozmawiający na pokładzie statku z Indianinem, który był mechanikiem, również noszącym tradycyjny strój z pióropuszem” – mówiła kuratorka ekspozycji.
„Chciałyśmy poprzez tę wystawę pokazać, że obecnie ta komunikacja jest dużo prostsza, a wtedy ludzie wsiadali na +Batorego+, patrzyli na horyzont i nie wiedzieli co będzie po drugiej stronie oceanu. To taki hołd dla tych wszystkich, którzy się odważyli, by zmienić życie, którzy popłynęli na emigrację. Wystawa tworzy rodzaj opowieści o poszczególnych etapach podróży – wypłynięcia z portu w Gdyni, podróży oceanicznej, chwil na statku, dopłynięcia do Nowego Jorku czy Montrealu” – dodała Carillot.
Wystawa „Marsz, marsz Batory” będzie czynna do 19 lipca.
Exit mobile version