REPERTUAR OPERY NA ZAMKU w SZCZECINIE i Festiwal MONIUSZKO INSPIRATION! – start sprzedaży biletów.
Przedstawiam Państwu repertuar Opery na Zamku w Szczecinie od września do grudnia. Właśnie rozpoczęliśmy sprzedaż biletów!
Zobaczymy m.in. operowe hity, musicale czy współczesny balet najlepszych reżyserów i choreografów znanych z produkcji na całym świecie – spektakle ze świetnymi recenzjami krytyków, odbierane przez publiczność z ogromnym entuzjazmem.
Zachęcamy też do zapoznania się ze szczegółowym programem Festiwalu Moniuszko Inspiration! – punktem kulminacyjnym obchodów Roku Moniuszkowskiego w Operze na Zamku.
Festiwal odbędzie się w dniach 3-10 listopada. Wystąpi m.in. gwiazda scen światowych Aleksandra Kurzak wraz z Arturem Ruszczyńskim.
Zapraszamy widzów serdecznie!
„Bal maskowy”, Giuseppe Verdi, reż. Waldemar Zawodziński
Spektakl przygotowany z okazji wielkiego otwarcia przebudowanej siedziby Opery na Zamku. Inscenizację Waldemara Zawodzińskiego ogląda się jak ożywione płótno wielkiego mistrza.
Terminy:
2019-10-12 19:00
2019-10-13 18:00
Miejsce: Sala Główna
Czas trwania: ok. 2 godz. 55 min. (w tym dwie przerwy)
Ceny biletów: 35-90 zł
Opis
Bal maskowy Giuseppe Verdiego to prawdziwe dzieło sztuki operowej. Niemal kwintesencja tego gatunku muzycznego.
Jest pełen pięknej muzyki, a w warstwie libretta opowiada dramatyczną historię miłości, zazdrości, spisku i zbrodni, rozgrywających się na tle dworskich komnat, z kulminacją, do której dochodzi podczas tytułowego balu. Ale jest coś jeszcze – rzecz szczególna, wiążąca ten utwór ze Szczecinem.
Jedna z wcześniejszych wersji fabuły opowiadała historię rozgrywającą się na… zamku szczecińskim! Nie sposób sobie wyobrazić lepszego miejsca dla jej wystawienia w Polsce niż siedziba Opery na Zamku – dlatego zapraszamy do obejrzenia tego spektaklu w odnowionej przestrzeni opery.
Fot. D. Gorajski©Opera na Zamku
„Crazy for You” G. i I. Gershwinowie, reż. Jerzy Jan Połoński
Szalona komedia muzyczna Gershwinów. Spektakl otrzymał nagrodę publiczności „Bursztynowy Pierścień 2017” w kategorii „Spektakl roku” oraz XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury za Najlepsze Kostiumy dla Agaty Uchman i Macieja Glazy dla Najlepszego tancerza w pozostałych formach tanecznych za układy stepu!
Terminy:
2019-10-19 19:00
2019-10-20 18:00
2019-10-22 19:00
2019-10-23 19:00
Miejsce: Sala główna Opery na Zamku
Czas trwania: ok. 2 godz. 40 min. (w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 40-100 zł
Opis:
Najwspanialsza klasyka gatunku. Musical, który nawiązuje do najlepszych tradycji „Złotych czasów Broadwayu” lat 20. i 30. Ciekawa fabuła, zabawne dialogi i całe mnóstwo najpiękniejszej muzyki George’a Gershwina to przepis na hit, który tak czaruje widzów na całym świecie.
Historia miłości bogatego chłopaka z Nowego Yorku, a raczej syna bogatej matki, który ponad wszystko ukochał taniec, śpiew i muzykę oraz prostej dziewczyny z Nevady – córki byłego dyrektora upadłego teatru…
Brzmi banalnie, jednak fabuła ta, którą śmiało można określić komedią muzyczną naszpikowana jest pełnokrwistymi postaciami, przewrotnymi sytuacjami oraz olbrzymią ilością śpiewu i tańca.
To wszystko powoduje, że śmiało już teraz – 25 lat po premierze światowej możemy uznać dzieło braci Gershwinów (brat George’a – Ira jest autorem tekstów piosenek) za ponadczasowe i jedno z najważniejszych przedstawień musicalowych w historii.
Dlatego z przyjemnością zapraszamy Państwa już dzisiaj do naszej Opery, gdzie twórcy spektaklu czekają wraz z solistami, orkiestrą, tancerzami oraz aktorami polskich scen musicalowych wybranymi w drodze ogólnopolskiego castingu.
Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku
Festiwal Moniuszko Inspiration!
Terminy:
2019-11-03 17:59
2019-11-05 11:00
2019-11-06 19:00
2019-11-07 19:30
2019-11-08 19:00
2019-11-09 19:00
2019-11-10 18:00
Ceny biletów: 20-150 zł
Opis Festiwal Moniuszko Inspiration!
Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal Moniuszko Inspiration! jest odpowiedzią na te pytania.
Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach.
Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.
Zapraszamy Państwa do świętowania urodzin Stanisława Moniuszki w najbliższych sobie muzycznych światach, jak i do odwiedzin tych, które na co dzień wydają się Państwu odległe.
Kalendarium:
- 3.11.2019 Moniuszko Inspiration! – balet
„Wieczór baletów polskich”
Opera na Zamku, g. 18.00, bilety: 30-70 zł
Pierwsza część wieczoru to mistrzowsko zorkiestrowana i żywiołowa „Pieśń o ziemi” Romana Palestra w niezwykle energetycznej choreografii włoskiego artysty Paolo Mangioli, umieszczonej w przestrzeni barw tęczy, białego szumu i spikselowanych zdjęć.
Druga – to nowatorskie ujęcie „Na kwaterunku” Stanisława Moniuszki, w którym Robert Bondara, używając nowoczesnego języka tańca i współczesnych środków inscenizacyjnych, uniwersalizuje treść oryginalnej historii, by wydobyć z niej ponadczasowe wartości i podkreślić piętno, jakie wojna odciska na życiu ludzkim.
- 5.11.2019 Moniuszko Inspiration! – romantyzm
Kantata „Widma” S. Moniuszki na podstawie „Dziadów” A. Mickiewicza,
Opera na Zamku, g. 11.00, bilety: 20 zł
Muzyczna ilustracja II cz. „Dziadów” A. Mickiewicza w formie kantaty na solistów, chór i orkiestrę z ważną rolą narratora. Kwintesencja romantyzmu w twórczości S. Moniuszki, odnosząca go wprost do grona narodowych wieszczów epoki.
Artystyczne i duchowe misterium ukazujące muzycznie tajemnice przedchrześcijańskich obrzędów w kulturze ludowej obszarów dzisiejszej Litwy i Białorusi.
Prawykonanie dzieła miało miejsce w drugą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i było ważnym wydarzeniem wzmacniającym tożsamość Polaków opłakujących poległych w walkach o niepodległość ojczyzny.
- 6.11.2019, Moniuszko Inspiration! – jazz
„The Jazz Brigade meet Moniuszko”
Opery na Zamku, g. 19.00, bilety: 25-45 zł
Wielokulturowy projekt artystyczny, w którym Sylwester Ostrowski wraz ze swoją międzynarodową Brygadą, kwintetem muzyków z Polski, Japonii, Afryki i USA, a także znakomitą wokalistką Deborah Brown, oddaje hołd ikonie polskiej opery Stanisławowi Moniuszce oraz fuzji amerykańskiego i polskiego jazzu.
Rezultatem jest swingujący zbiór utworów, które łączą hard bop, cool jazz, kompozycje amerykańskie oraz polską tradycję muzyki romantycznej, razem tworząc piękną muzyczną i historyczną opowieść. Muzyka w ich wykonaniu ma wiele korzeni. Brzmi mocno i słucha się jej świetnie.
- 7.11.2019, Moniuszko Inspiration! – sacrum
Utwory religijne Stanisława Moniuszki na solistów, chór i organy, kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha, g.
19.30, bilety: 15 zł
Nastrojowe spotkanie z „innym Moniuszką”, które może być okazją do kontemplacji i zadumy, ale także pozwoli lepiej poznać twórczość religijną, jak również osobowość i duchową stronę wybitnego kompozytora.
Tego wieczoru zabrzmią utwory w wykonaniu solistów, chóru i organów, takie jak Offertorium, Ojcze nasz, Benedictus, Oto drzewo krzyża, Pieśni żałobne oraz Msza żałobna g-moll.
Refleksyjny charakter repertuaru pomoże niewątpliwie głębiej doświadczyć bliskości listopadowych świąt, podczas których wspominamy tych, którzy od nas odeszli.
- 8.11.2019, Moniuszko Inspiration! – folk
ZPiT Szczecinianie „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru”
Opera na Zamku, g. 19.00, bilety: 20 i 30 zł
Spektakl inspirowany twórczością muzyczną Stanisława Moniuszki, podczas którego widzowie będą mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje tego twórcy, ale również tradycyjną muzykę regionalną, która sięga do rdzenia naszej kultury i tradycji muzycznej oraz tanecznej.
Pretekstem do powstania spektaklu stały się stare, łacińskie słowa verbum nobile, czyli szlachetne słowo honoru. Wykonawcy w zaskakujący sposób przeniosą widzów w kolorowy świat polskiego tańca, śpiewu i żywej muzyki.
- 9.11.2019, Moniuszko Inspiration! – koncert nadzwyczajny
Recital Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego
Opera na Zamku, g. 19.00, bilety: 50-150 zł
Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje kompozycje Stanisława Moniuszki.
Wydarzenie to przeniesie nas w świat pieśni „ojca polskiej opery narodowej”, autora „Śpiewników domowych”, zbioru, który nie tylko swoją obszernością, ale i kunsztem stawia Moniuszkę w gronie najwybitniejszych twórców europejskiej liryki romantycznej.
Aleksandra Kurzak, wybitna sopranistka związana z najważniejszymi scenami na świecie: La Scalą w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie, Staatsoper w Monachium i Wiedniu. Marek Ruszczyński, znakomity pianista młodego pokolenia, koncertujący na scenach w Londynie, Paryżu, Wiedniu, Berlinie i Nowym Jorku.
- 10.11.2019, Moniuszko Inspiration! – opera
Międzynarodowa Gala Operowa „Moniuszko – inspiracje”
Opera na Zamku, g. 18.00, bilety: 25-50 zł
Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą Państwa w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki.
Artyści zaprezentują zarówno utwory największego polskiego kompozytora operowego, jak i twórców działających w jego czasach, m.in. Meyerbeera, Rossiniego, Smetany i Glinki.
Wśród solistów znajdą się laureaci nagrody Opery na Zamku przyznanej podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie – mezzosopran z Rosji/Izraela Zlata Khershberg oraz brazylijski tenor Matheus Pompeu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
„Pajace / Gianni Schicchi”, Ruggero Leoncavallo, Giacomo Puccini, reż. Michał Znaniecki
Widzimy aktorów wychodzących z ról i żyjących własnym życiem, z komiczną maską jako metaforą naszego codziennego życia i udawania
Terminy:
2019-11-16 19:00
2019-11-17 18:00
Miejsce: Sala główna
Czas trwania: ok. 2 godz. 50 min. (w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 35-90 zł
Opis:
„Dla mnie najważniejsze było, żeby stworzyć kontekst całości, żebyśmy nie robili dwóch małych niezależnych oper, oddzielonych antraktem, jako że muzycznie i treściowo to dwie różne formy.
Pokazanie takiej błahej, śmiesznej historii, która stawia na komizm postaci i sytuacji, to w kontekście teatru w teatrze Pajaców jest niesamowicie ciekawe dla wykonawców i publiczności. Pokazujemy bowiem cały czas wychodzenie z roli, wchodzenie w rolę.
W Pajacach już te role są podwójne, ale w Giannim Schicchimmusiałem to dodać. Na przykład tę część, gdy aktor gra idiotę czy oszusta, a potem idzie do garderoby i jest w depresji. Tutaj jeszcze bardziej widoczna będzie zabawa teatru w teatrze i masek.
To, co w Pajacach jest już wpisane w libretto konsekwentnie musiałem umieścić w Giannim Schicchim – mówi o swoim spektaklu reżyser Michał Znaniecki, pokazując nam na scenie, że aktor to zwykły człowiek, który na potrzeby roli zakłada maskę.
Znaniecki burzy jednak granicę pomiędzy sceną a widzami, pozwalając nam wejść do środka magicznego świata, który często jest jedynie ułudą. Łączy pomysłowo dwa dzieła, byśmy mogli zrozumieć metaforę codziennego udawania kogoś, kim nie jesteśmy.
Satyra, komizm i głęboka refleksja w jednym. W jego spektaklu nie tylko aktorzy grają, my też jesteśmy częścią spektaklu. Ten spektakl nazywa się „życie”.
„Słychać, jak odbiorcy pytają siebie nawzajem: czy zaczęła się przerwa, czy przedstawienie nadal trwa? Z tym pytaniem Znaniecki pozostawi nas już na zawsze”.
~Dziennik Teatralny
„Znaniecki dość symbolicznie, bo przecież i tak nie pokazał nam wszystkiego, zauważa, że teatr to nie tylko fasada sceny, kostiumów i scenografii”.
~Presto
„Ogląda się i słucha tego spektaklu bardzo dobrze, bo bawi się on formą w bardzo przyzwoitym i ciekawie pomyślanym wydaniu”.
~teatralny.pl
„Gianni Schicchi to nie tylko zespołowy popis wokalny, ale i aktorski, o niezwykłej sile komicznej, której zresztą nie zabrakło też w niektórych scenach z Pajaców”.
~Więź
Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku
„Dzieci z dworca ZOO”, muzyka: David Bowie, Valgeir Sigurðsson, „The Chopin Project” Ólafur Arnalds & Alice Sara Ott i in.; choreografia: Robert Glumbek
Przejmujące losy narkomanki Christiane F. i jej rówieśników, z których wielu kończy swe życie tragicznie, od lat wywierają niezwykle mocne wrażenie na wielu pokoleniach.
Spektakl zdobył Bursztynowy Pierścień 2018 dla Najlepszego Spektaklu Sezonu przyznawany przez jury!
Terminy:
2019-11-23 19:00
Miejsce: Sala główna Opery na Zamku
Czas trwania: ok. 2 godz. (w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 25-55 zł
Opis:
Przejmujące losy nastoletniej narkomanki Christiane F. i jej rówieśników, z których wielu, nie mogąc zerwać z nałogiem, kończy swe życie tragicznie, od lat wywierają niezwykle mocne wrażenie na wielu pokoleniach.
My, dzieci z dworca ZOO to światowy bestseller, który w formie książki i filmowej adaptacji niezmiennie porusza, a historia opowiadana przez główną bohaterkę nie traci na aktualności. Spektakl Dzieci z dworca ZOO to impresja na temat najważniejszych wątków poruszonych w książce i filmie.
Taniec współczesny jako środek wyrazu jest w stanie spojrzeć na tę opowieść z innej strony i pokazać to, co do tej pory być może umknęło uwadze odbiorców.
Dramaturgię spektaklu dopełni niezapomniana muzyka Davida Bowiego, a także alternatywne kompozycje islandzkiego twórcy Valgeira Sigurðssona i eksperymentalne utwory z The Chopin Project Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott.
Autorem scenariusza, choreografii i inscenizacji jest wybitny choreograf Robert Glumbek, który za swoją poprzednią realizację w Operze na Zamku (wieczór nowych choreografii Ogniwa) otrzymał tytuł Najlepszego Choreografa w Polsce 2014 oraz Bursztynowy Pierścień 2014 w kategorii najlepszy spektakl sezonu.
UWAGA – w spektaklu wykorzystywany jest stroboskop!
„Wcielający się w te postacie Karolina Cichy-Szromnik i Paweł Wdówka całkowicie zanurzają się w swoich rolach, całą swą siłę wkładając w przedstawiające rozpacz, strach i beznadzieję rozdzierające serce duety, w których wyginają się, wtapiają w siebie i znikają w ramionach partnera; choreografia Glumbka nadaje mocny przekaz bez uciekania się do obrazowych podtekstów.”
„Glumbek wziął niezaprzeczalne fakty z książki i stworzył, z pomocą scenografii, oświetlenia oraz strojów przygotowanych przez Wacława T. Ostrowskiego, Dawida Karolak oraz Tijanę Jovanowić, egzystencjalną atmosferę, budzącą w odbiorcy jednocześnie niepokój i uniesienie, zaś występ całej obsady, szczególnie Karoliny Cichy-Szromnik w roli Christiane, naprawdę chwyta za serce.”
~Alison Kent – Dance Europe
Fot. P. Gamdzyk©Opera na Zamku
„O krasnoludkach i sierotce Marysi”, Janusz Stalmierski, reż. Wiesław Łągiewka
Musical dla dzieci w wieku 5-10 lat wg baśni Marii Konopnickiej.
Terminy: 2019-12-07 17:00
Miejsce: Sala Główna
Czas trwania: ok. 1 godz. 55 min. (w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 25-55 zł
Opis:
Roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym baśniowy świat przeniesie się daleko poza granice sceny. Opowieść o tym, że dobre uczynki wracają do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy.
Do Kryształowej Groty, lisiej nory i na spotkanie z Królową Tatrą zabiorą młodych widzów roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które pomagają ludziom dobrym i szlachetnym.
Pokażą też, że pracowitość i zgodne działanie w grupie pozwalają przenosić góry. Czy krasnoludkom uda się pokonać sprytnego złego Lisa i pomóc sierotce Marysi? Jaki sposób znajdą na leniwego Skrobka?
Fot. W. Piątek©Opera na Zamku
„Dziadek do orzechów”, Piotr Czajkowski, choreografia: Karol Urbański
Realizacja baletowego arcydzieła autorstwa Karola Urbańskiego wprowadzi dziecięcą i dorosłą publiczność w świat magii i tajemnicy, ludzi i lalek.
Terminy: 2019-12-21 17:00
Miejsce: Sala Główna
Czas trwania: ok. 2 godz. (w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 25-55 zł
Opis
Dziadek do orzechów to balet znany wszystkim, nieodłączny element świątecznego nastroju w okresie Bożego Narodzenia. Ale czy na pewno znamy historię Klary, Dziadka do orzechów, Drosselmeyera i Króla Myszy?
Czy wiemy jaki jest rodowód tych postaci – kim była królowa Mysiababa, księżniczka Pirlipata i co to takiego orzech Krakatuka?
Nowa realizacja baletowego arcydzieła autorstwa Karola Urbańskiego spróbuje odpowiedzieć na te pytania wprowadzając dziecięcą i dorosłą publiczność w krainę magii i tajemnicy.
Przenikające się światy ludzi i lalek, muzyczna podróż przez krainy Indian, Masajów i Eskimosów, barwne kostiumy i niebanalna scenografia przenosząca do wnętrza szafy z zabawkami sprawią, że będzie to dla wszystkich niezapomniane spotkanie teatralne – nie tylko na czas Świąt!
„Przepiękne kostiumy zaprojektowane przez Tijanę Jovanović, fascynujące projekcje multimedialne przedstawiające zmieniające się kontynenty oraz magiczna partytura Czajkowskiego błyskotliwie wykonywana przez orkiestrę Opery na Zamku prowadzoną przez Jerzego Wołosiuka pomogły Urbańskiemu stworzyć pierwszorzędne widowisko z widownią wypełnioną po brzegi.”
Alison Kent, Dance Europe
„Szczeciński Dziadek do orzechów to wspaniały przykład ożywienia klasyki przy równoczesnym zachowaniu tego, co w niej najcenniejsze. Wersja Urbańskiego jest ciekawsza niż ta oryginalna i idzie na przekór trendowi traktującemu każdy element kultury jako coś, co napędzać ma postawy konsumpcyjne.”
teatralny.pl
Fot. P. Gamdzyk©Opera na Zamku
Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzecznik prasowy Opery na Zamku