Site icon Tu Świnoujście

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą. Sprawy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych występują w naszej praktyce bardzo często.

Jedne dotyczą ustalenia wysokości kapitału początkowego, który ma istotne znaczenie na potrzeby wyliczenia wysokości świadczenia emerytalnego, inne prawa do zasiłku macierzyńskiego, a jeszcze inne prawa do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych.

Niezależnie od tego, z którą sprawą konkretnie należy się zmierzyć, warto pamiętać, że także w tego typu sprawach zastosowanie znajduje zasada dwuinstancyjności postępowania.

Sprawy przed organem rentowym początkowo są sprawami z pogranicza prawa administracyjnego i cywilnego, jednakże już po wydaniu decyzji przez organ z całą pewnością można stwierdzić, że do sprawy stosuje się przepisy procedury cywilnej.

ZUS wydając decyzję poucza jej adresata o możliwości wniesienia odwołania do sądu za jego pośrednictwem. Co ten zwrot oznacza w praktyce?

Adresat decyzji niezadowolony z rozstrzygnięcia zaskarża ją, i w piśmie – odwołaniu od decyzji – podnosi zarzuty.

Odwołanie składa się do ZUSu, a organ dopiero gdy nie uwzględnia podniesionych zarzutów, przekazuje akta do sądu celem rozpatrzenia sprawy.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na przepis art. 477 (13) kodeksu postępowania cywilnego, który zezwala organowi na skorygowanie wydanej decyzji poprzez wydanie nowego rozstrzygnięcia, które w całości bądź w części uwzględni żądanie strony.

Taka sytuacja spowoduje umorzenie postępowania, a więc organ nie przesyła już akt sprawy do sądu. Stronie rzecz jasna przysługiwało będzie prawo do zaskarżenia nowej decyzji na takich zasadach jak przy pierwszym rozstrzygnięciu.

Można sobie wyobrazić taką sytuację, że organ uwzględni część zarzutów odwołującego, wyda decyzję w części satysfakcjonującą stronę, jednakże zgodnie z przywołanym przepisem takie postępowanie, zainicjowane odwołaniem, musi zostać umorzone.

W takiej sytuacji dla strony otworzy się nowy termin do zaskarżenia tego nowego rozstrzygnięcia. Strona może przecież nie być zadowolona z częściowego tylko uwzględnienia jej odwołania.

Nowa decyzja to nowe prawo, którego zgodnie z obowiązującymi zasadami nie można strony pozbawić. Należy także zaznaczyć, że to nowe odwołanie, mimo że często opiera się na zbliżonych zarzutach do tych podnoszonych w pierwszym odwołaniu, jest nową sprawą.

Sprawa często trafia do sądu z uwagi na to, że organ, przed którym toczy się postępowanie ma ograniczone możliwości przeprowadzania postępowania dowodowego.

To sąd przeprowadza „pełne” postępowanie dowodowe, a więc nie bazuje tylko na dokumentach, ale także korzysta z osobowych źródeł dowodowych.

Świadkowie, współpracownicy, koledzy ze szkolnej ławki bardzo często przychodzą ze skuteczną odsieczą w heroicznej walce z organem. Nie rzadko okazuje się, że sąd zmienia wydawane przez organ rozstrzygnięcia i uwzględnia zarzuty podnoszone w odwołaniu.

Co ważne, gdy sprawa dotyczy na przykład prawa do emerytury i sąd stwierdzi, że prawo to odwołującemu przysługuje, może on liczyć na wyrównanie świadczenia już od miesiąca złożenia wniosku o emeryturę, który został przez ZUS zakwestionowany.

Gdyby jednak zdarzyło się tak, że sąd nie podzieliłby stanowiska odwołującego od takiego orzeczenia, przysługuje apelacja do sądu II instancji.

Korzystne jest także to, że sprawy ubezpieczeniowe nie generują wysokich kosztów sądowych w przeciwieństwie do ewentualnych sporów cywilnych.

Należy pamiętać, że każda sprawa jest inna, każda wymaga indywidualnego podejścia, nie da się z góry przewidzieć i zagwarantować rozstrzygnięcia, jednakże warto próbować kwestionować wydawane przez organ decyzje. Dwuinstancyjne sądownictwo z całą pewnością skrupulatnie zweryfikuje żądania odwołującego.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version