Świnoujście. XV Wielobój Morski w ramach projektu Miasta – Okręty (fotogaleria).
W sobotę, 8 czerwca na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu, jak co roku odbył się turniej szkół podstawowych o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej oraz konkurs wiedzy marynistycznej. Wielobój Morski realizowany jest w ramach projektu „Miasta – Okręty”
To już XV edycja turnieju, w którym biorą udział reprezentacje z miast patronackich: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania, Torunia oraz Świnoujścia.
W przeddzień zawodów gospodarz turnieju – 2. Dywizjon Okrętów Transportowo – Minowych zorganizował dla uczestników atrakcję w postaci rejsu po Zatoce Pomorskiej na pokładzie ORP Kraków.
W trakcie 3-godzinnej podróży uczniowie mieli okazję podziwiać nadmorskie klimaty, tym razem od strony morza. Dodatkowo uczniowie klas podstawowych oraz liceum z Gniezna uczestniczyli w zajęciach z ratownictwa morskiego, historii dywizjonu, a także zostali zapoznani z budową okrętu oraz specyfiką służby na okrętach Marynarki Wojennej RP.
Po uroczystym rozpoczęciu turnieju uczestnicy z wielkim zapałem przystąpili do rywalizacji w pierwszej konkurencji jaką był bieg na czas z odbijaczem.
Po zaciętej walce najlepsza okazała się drużyna z Lublina, wyprzedzając o zaledwie sekundę drużynę z Krakowa, na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny ze Świnoujścia, Gniezna oraz Poznania.
Drugą konkurencją była walka na bomie. Reprezentanci szkół, uzbrojeni w poduszki mieli za zadanie wyprowadzić z równowagi przeciwnika i zrzucić go z bomu. W tym najlepsza okazała się szkoła z Gniezna.
Przedostatnim sprawdzianem był rzut kołem ratunkowym do pływającej bojki. W tej konkurencji największą precyzję zaprezentowali ponownie uczniowie z Lublina dzięki czemu wrócili do walki o końcowy triumf w całych zawodach.
Walka była bardzo wyrównana oraz zacięta. Przed ostatnią konkurencją prowadziła szkoła z Krakowa z 12 punktami, za nią reprezentacja Lublina z 11 punktami, a na 3 miejscu z 10 punktami plasowała się szkoła z Gniezna. Taki układ w tabeli gwarantował dalsze, wielkie emocje oraz walkę do ostatniej kropli potu.
Nareszcie przyszedł czas na ostatnią konkurencję, której zawsze towarzyszą wielkie emocje. Przeciąganie liny zdominowała szkoła ze Świnoujścia, pewnie pokonując kolejnych rywali.
Drugie miejsce w tej konkurencji należało do Gniezna. Po serii pojedynków 3 drużyny miały taką samą ilość zwycięstw. Rywalizacja była bardzo zacięta.
Konieczna okazała się dogrywka pomiędzy Lublinem, Krakowem oraz Poznaniem. W serii pojedynków „każdy z każdym” nie udało się wyłonić zwycięzcy, ponieważ każda z drużyn zaliczyła jedną porażkę oraz jedną wygraną.
Z uwagi na wycieńczenie zawodników organizatorzy podjęli decyzję o zmianie konkurencji, która miała zdecydować o kolejności miejsc w przeciąganiu liny.
Zawodnicy dostali zadanie trafić rzutką bosmańską w koło ratunkowe. W tym najlepsza była szkoła z Lublina, za nią Kraków i Poznań.
Podczas gdy zawodnicy walczyli w konkurencjach Wieloboju Morskiego równolegle przeprowadzono test z wiedzy marynistycznej oraz historii 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych.
Zawodnicy wykazali się szeroką wiedzą na temat Marynarki Wojennej oraz służby na okrętach, co potwierdziło, że bardzo poważnie przygotowywali się do zawodów.
Ten konkurs wygrała szkoła z Gniezna ex-aequo ze szkołą z Poznania. Wielkie gratulacje dla zwycięzców.
Po podsumowaniu poszczególnych wyników w końcowej klasyfikacji turnieju 3 drużyny zgromadziły taką samą liczbę punktów, więc o kolejności musiała zadecydować liczba zwycięstw w poszczególnych konkurencjach.
Wyniki przedstawiają się następująco:
- Lublin – 14 pkt. (dwa zwycięstwa w konkurencjach)
- Gniezno – 14 pkt. (jedno zwycięstwo w konkurencji)
- Kraków – 14 pkt.
- Świnoujście – 12 pkt.
- Poznań – 6 pkt.
Źródło: http://8fow.wp.mil.pl/pl/index.html