Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Polsko- Niemieckie Forum Przedsiębiorców za nami

Świnoujście. Polsko- Niemieckie Forum Przedsiębiorców za nami.

Świnoujście. Polsko- Niemieckie Forum Przedsiębiorców za nami.

Ponad 80 osób – przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu, organizacji turystycznych uczestniczyło w Polsko – Niemieckim Forum Przedsiębiorców na temat turystyki wodnej, które odbyło się wczoraj 15 maja br) w Hotelu Interferie Medical Spa.

Świnoujście z racji swojego położenia jest idealnym miejscem na organizację tego typu spotkań. Bo gdzie indziej  nie jak w mieście otoczonym wodami mówić o tematyce wodnej- mówi Katarzyna Rówińska z Centrum Usługowo- Doradczego, które było organizatorem forum.

Świnoujście. Polsko- Niemieckie Forum Przedsiębiorców za nami.

Otwarcia Forum dokonała p. Barbara Michalska – Zastępca Prezydenta Miasta. Forum podzielone było na trzy bloki tematyczne.

W pierwszym bloku zaprezentowane zostały działania podejmowane na szczeblu regionalnym w celu rozwoju turystyki wodnej w woj. zachodniopomorskim. Prelegentem był p. Zdzisław Pawlicki- Dyrektor  Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji.

W latach 2014-2020 w województwie zachodniopomorskim zrealizowanych zostało z dofinansowaniem unijnym w ramach RPOWZ  5 projektów  z zakresu infrastruktury żeglarskiej i 11 projektów w obszarze turystyki kajakowej. Łączna wartość projektów wyniosła ponad 55 mln złotych.

Świnoujście. Polsko- Niemieckie Forum Przedsiębiorców za nami.

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy, Gospodarki i Zdrowia Meklemburgii Przedpomorza ze Szwerina  p. Andrea Krabbe  mówiła  o rozwoju turystyki wodnej w tym landzie, podkreślając rosnącą rolę tego sektora gospodarki.

W kraj Związkowym MV jest  ponad 21.000 miejsc postojowych wzdłuż wybrzeża i śródlądowych. W tym sektorze gospodarki działa ponad 1400 przedsiębiorców a  zatrudnionych jest ok 7000 osób.

Z kolei Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka prezentował działania podejmowane przez Miasto Świnoujście, w tym m.in. realizowane i planowane inwestycje takie jak  przystań żeglarska w Przytorze, która ma być oddana do użytku w 2019 roku, czy przystań kajakowa na wyspie Karsibór.

Podkreślił też znaczenie odbywających się w Świnoujściu  imprez o charakterze żeglarskim.

W pierwszej części  II bloku wystąpił  p. Grzegorz Włoch- szef  agencji Polsteam Agency, która obsługuje m.in. jednostki pasażerskie w portach Świnoujście i Szczecin. Jego prezentacja skupiła się na ruchu statków pasażerskich w portach ujścia Odry.

Mowa była zarówno o żegludze śródlądowej, w tym  statkach przypływających drogą wodną Berlin- Szczecin jak i żegludze morskiej. Największe jednostki pasażerskie ( cruisery)  przyjmuje Gdynia.  Mniejsze Gdańsk , Szczecin i Świnoujście.

Wielkość cruiserów, które mogą przypływać do naszego portu ograniczają parametry techniczne nabrzeży. Wspomniał o planowanym na 3 czerwca br przypłynięciu do Świnoujścia statku  pasażerskiego mv Hamburg, który może pomieścić 400 pasażerów. Jednostka zacumuje na Wybrzeżu Władysława IV.

Następnie swoją zróżnicowaną ofertę prezentowali armatorzy oferujący rejsy turystyczne po polskiej i niemieckiej stronie  Euroregionu Pomerania, tj. Unity Line i Adlerschiffe.

Ostatni blok koncentrował się wokół działalności stowarzyszeń celem, których jest rozwój i promocja portów jachtowych.  Pan Tomasz Matyśkiewicza ze  Związku Portów i Przystani Jachtowych, Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego prezentował markowy produkt turystyczny naszego województwa jakim jest Zachodniopomorski Szlak Żeglarski.

Z kolei p. Falk Morgenstern Prezes Stowarzyszenia Marina Network Association  mówił o celach i działaniach podejmowanych przez ich stowarzyszenie. Wskazał jak ważna jest kwestia jakości świadczonych usług i dostosowania oferty portów do kategorii odwiedzających gości.

Forum było okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz służyło nawiązaniu kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami, instytucjami działającymi w obszarze turystyki wodnej.

Dzięki udziałowi w Forum mamy  kilka nowych pomysłów na rozwój naszej oferty-  nawiązałyśmy też kontakty, które mam nadzieję zaprocentują już wkrótce-  mówi Iza Opas- Zajdlewicz z Unity Line.

W trakcie dyskusji pojawiły się również wątki poboczne takie jak: wykorzystanie lotniska Heringsdorf na potrzeby rozwoju turystyki, kwestia bezpieczeństwa i systemu informowania na wodzie.

Wydarzenie sprawnie  i z dużym profesjonalizmem  moderowała  p. Katarzyna Wolnik – Sayna dziennikarka  Radia Szczecin, która są od lat zajmuje tematyką żeglarstwa.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Centrum Usługowo- Doradcze w Euroregionie Pomerania ramach projektu „Transgraniczna Sieć Centrów Usługowo-Doradczych w  Euroregionie POMERANIA wraz z Powiatem  Märkisch- Oderland  w ramach Interregu VA”.

K. Rówińska Centrum Usługowo -Doradcze w Euroregionie Pomerania

 

 

Exit mobile version