PODZIAŁ MAJĄTKU PO ROZWODZIE. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy Państwu przybliżyć na czym polega podział majątku wspólnego małżonków i dlaczego jest potrzebny.
Przepisy prawa przewidują możliwość złożenia wniosku o podział majątku już w samym pozwie rozwodowym. W praktyce jednak takie rozwiązanie nie znajduje zastosowania, gdyż zazwyczaj podział majątku będzie komplikował, a co za tym idzie – przedłużał postępowanie rozwodowe.
W związku z powyższym częściej spotykane jest zakończenie sprawy o rozwód, a następnie wszczęcie postępowania o podział majątku wspólnego w trybie nieprocesowym.
Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje ograniczenia czasowego co do uregulowania spraw majątkowych pomiędzy byłymi małżonkami, ale doświadczenie życiowe podpowiada, aby przeprowadzić ten podział jak najszybciej.
Dlaczego nie warto zwlekać?
Kiedy pojawiają się sprawy spadkowe po nieżyjących już małżonkach, brak podziału majątku utrudnia sprawne przeprowadzenie procedury działu spadku.
Ponadto, dokonanie podziału majątku pozwala na ostateczne zamknięcie spraw związanych z nieistniającym już związkiem małżeńskim.
Każdy z byłych małżonków dysponuje na własność określonymi składnikami majątku wspólnego i nie jest wymagane już ich współdziałanie i zgoda w jakimkolwiek zakresie.
Aby wszcząć postępowanie o podział majątku wspólnego należy wystąpić do sądu ze stosownym wnioskiem, w którym trzeba określić skład majątku wspólnego oraz zaproponować sposób, w jaki ma zostać podzielony.
Podczas tego postępowania byli małżonkowie mogą również rozliczać nakłady poniesione z majątków osobistych na majątek wspólny.
Klienci często zwracają się do nas z pytaniem – co ze wspólnym kredytem? Czy można się nim również podzielić? Odpowiadamy, że co do zasady można, ale … taki podział nie będzie skuteczny wobec banku.
Oznacza to, że małżonkowie mogą dowolnie regulować między sobą kwestie dotyczące spłaty kredytu, ale w razie ewentualnych nieporozumień z tym związanych, bank i tak będzie mógł zażądać spłaty od każdego z nich.
Co w takim razie daje taki podział długu skoro bank i tak nie będzie go respektował?
Jest to o tyle istotne, że stwarza podstawę do ewentualnych wzajemnych roszczeń pomiędzy małżonkami – jeśli jeden z małżonków nie będzie wywiązywał się z zawartych ustaleń, drugi z nich może wystąpić do niego z roszczeniem regresowym z tytułu poniesionych kosztów wobec banku.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Czytaj także:
ŚWIADECTWO PRACY–RZECZ ŚWIĘTA… PRZYNAJMNIEJ DLA ZUS-U.
JAK SKUTECZNIE BRONIĆ SIĘ PRZED DŁUGAMI SPADKOWYMI?
Czy umowa darowizny to tylko korzyści po stronie obdarowanego?
WYROK A NIEOBECNOŚĆ NA ROZPRAWIE.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście