POLICJANT RADZI: DOKUMENT Z DANYMI JEST BARDZO CENNY DLA OSZUSTA – JAK UNIKNĄĆ KRADZIEŻ TOŻSAMOŚCI?
Kolejny popularny „przekręt” jaki Państwu przybliżę to kradzież tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego 1 zł.
Przestępca umieszcza w Internecie ogłoszenie o pracę. Takie ogłoszenie może pojawić się w ogólnopolskim serwisie ofert pracy jak również na małym lokalnym forum internetowym czy portalu informacyjnym.
Najczęściej przedmiotem takiej oferty jest praca zdalna, np. testera oprogramowania, obsługi sklepów internetowych lub serwerów z grami online. W analizowanych sprawach spotkałem się również z ofertami związanymi z wyjazdem za granicę i potrzebą wcześniejszego przygotowania stosownej i niezbędnej dokumentacji.
Zwykle proponowana oferta ma elastyczne godziny pracy co powoduje, że możemy realizować ją w domu przed komputerem. Kontaktujemy się mailowo z ogłoszeniodawcą i po krótkiej wymianie wiadomości dowiadujemy się, że jesteśmy idealnym kandydatem do tej pracy i spełniamy wszystkie kryteria.
Dlaczego jednak wciąż jesteśmy kandydatem, a nie pracownikiem? Właśnie w tym miejscu zaczyna się przekręt. Przyszły pracodawca prosi nas o przesłanie danych osobowych oraz zeskanowanego dowodu osobistego, abyśmy stali się pełnoprawnym pracownikiem.
Muszę tutaj przestrzec przed udostępnianiem komukolwiek dokumentów. Są sytuacje kiedy bez obaw można przekazać obcej osobie swoje dokumenty, np. policjantowi w trakcie kontroli drogowej.
Należy pamiętać, że Wasz dokument z danymi jest bardzo cenny dla oszusta! Jeśli jednak zdecydujecie się przesłać zdjęcie czy zeskanowany dokument przez Internet zastosujcie koniecznie jego anonimizację.
Udostępniacie tylko te dane które są niezbędne, najczęściej będą to: seria i numer dokumentu, termin ważności, PESEL, imiona, nazwiska.
Pozostałe dane należy skutecznie zakryć i dopisać na takim zdjęciu komu i po co wysyłamy taki dokument, np. „nazwa firmy telekomunikacyjnej – podpisanie umowy 2019 rok”.
Jeśli chodzi o przestępczy charakter użycia naszych danych z udostępnionych przez nas dokumentów, to zwykle wygląda to w ten sposób, że zaraz po wysłaniu danych wraz ze zdjęciem dokumentu, oszust poprosi o zrobienie przelewu 1zł na wskazane konto.
O co tu chodzi? Gdzie tu przestępstwo? Przecież to tylko przelew na 1zł. Od pewnego czasu istnieje możliwość zakładania nowego rachunku/konta w banku poprzez Internet. Nie trzeba wówczas osobiście udawać się do banku w którym chcemy uruchomić rachunek.
Skąd zatem bank będzie wiedział z kim ma do czynienia, jak zweryfikuje nasze dane? Otóż, zrobi to poprzez weryfikację przelewem z innego (już zweryfikowanego) rachunku bankowego. W przelewie przychodzącym znajdują się wszystkie potrzebne dane które zostały już zweryfikowane przy jego zakładaniu.
Podsumowując, pierwszy rachunek bankowy należy założyć osobiście w banku, gdzie pracownik poprosi nas o dokumenty i na ich podstawie nas zweryfikuje. Kolejne konta możemy już zakładać Internetowo, poprzez przelewy aktywacyjne 1zł ze zweryfikowanego rachunku. Proste i wygodne, ale dla łatwowiernych niebezpieczne.
Oszust znając nasze dane osobowe oraz dysponując zdjęciem dokumentu prosi nas o weryfikację nowego konta przelewem. W ten sposób przestępca tworzy nowe konto w banku na nasze dane i ma do niego pełen dostęp.
Posiadając nasze dane i konto może użyć ich, np. do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Dodatkowo dysponując zweryfikowanym kontem na „słupa” może utworzyć kolejne rachunki bankowe w innych bankach posługując się zdobytymi od nas danymi.
asp. Rafał Skoczylas
policjant Wydziału dw. z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą
Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie
http://www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/