Świnoujście. 35 lat ORP Gardno.
W piątek, 5 kwietnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 35. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP Gardno.
Z tej okazji załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
Biało-czerwoną banderę na ORP Gardno podniesiono po raz pierwszy 31 marca 1984 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP.
Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi.
Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 8:00 od poniesienia na okręcie wielkiej gali banderowej. Załogę oraz zaproszonych gości na uroczystej zbiórce powitał dowódca okrętu komandor podporucznik Bartłomiej Radwański.
Podczas zbiórki odczytano list skierowany do załogi przez matkę chrzestną okrętu Panią Krystynę Fabisz oraz rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była także okazją do przyznania wyróżnień załodze.
Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Przekazał wyrazy szacunku żołnierzom rezerwy oraz wszystkim żołnierzom związanym z okrętem, dziękując im za ich lata służby.
Serdeczne życzenia pomyślności oraz szczere podziękowania przekazał do żołnierskich rodzin za to, że przez ten cały czas wspierają ich i dodają im sił w realizacji misji, jaką jest gwarantowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie.
Trałowiec ORP Gardno – TR 631 wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce świnoujskiego dywizjonu został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.
Jest to jednostka małomagnetyczna, przeznaczona do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych, postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo.
Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo – szklanego. W skład dywizjonu wchodzi 12 tego typu okrętów.
Słowa „Płyń po morzach i ocenach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię Gardno” wypowiedziała Matka Chrzestna Pani Krystyna Fabisz ponad 35 lat temu rozbijając butelkę szampana o kadłub okrętu.
ORP Gardno zbudowany został w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Stępkę okrętu położono 4 maja 1982 roku, a zwodowany został 23 czerwca 1983 roku.
Przekazanie jednostki Marynarce Wojennej odbyło się 20 grudnia 1983 roku, a uroczyste pierwsze podniesienie bandery na drzewcu rufowym trałowca o numerze taktycznym 631 nastąpiło 31 marca 1984 roku.
Od tego dnia okręt rozpoczął zaszczytną służbę w obronie naszej morskiej granicy w składzie 13. Dywizjonu Trałowców 9. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonując na Helu.
W październiku 1985 roku okręt został przeniesiony do 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Przez okres swojej służby okręt uczestniczył w wielu ćwiczeniach narodowych i międzynarodowych, podczas których osiągnął bardzo wysoką skuteczność w likwidacji min kotwicznych, czym potwierdził swoją wartość bojową na tle innych jednostek przeciwminowych.
Źródło: http://8fow.wp.mil.pl/pl/index.html
Źródło: