Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Inauguracja Uznamskiego Tygodnia Literatury z Klubem „Na Wyspie”.

Świnoujście. Inauguracja Uznamskiego Tygodnia Literatury z Klubem „Na Wyspie”.

Klub Literacki Na WyspieŚwinoujście. Inauguracja Uznamskiego Tygodnia Literatury z Klubem „Na Wyspie”.

31 marca Usedom Palace Hotel w Zinnowitz gościł tym razem uczestników inauguracyjnego spotkania Uznamskiego Tygodnia Literatury.

Zarówno miejsce jak i grono zaproszonych do dyskusji gości idealnie wkomponowało się w temat dyskusji, którym była globalizacja i dylematy tożsamości w odniesieniu do kultury.

Dla naszych zachodnich sąsiadów sprawy te rodzą jedne z ważniejszych pytań sfery tożsamości człowieka i narodu, a także ponadnarodowej wspólnoty, którą tworzymy w Europie.

Ta dyskusja ma wiele wątków i dotyka różnych sfer; także kultury, w tym literatury. Na wspólnej polsko-niemieckiej wyspie ma także transgraniczny wymiar.

Stąd też zaproszenie do Zinnowitz przedstawicieli strony polskiej. Obok znanego publicysty Adama Krzemińskiego, głos w dyskusji mieli szanse zabrać członkowie Klubu Literackiego „Na Wyspie”, związku twórczego już od z górą pół wieku działającego w Świnoujściu.

Wszystkich gości powitał Thomas Hummel -dyrektor Festiwalu Uznamskiego, który oprócz jesiennej porcji muzyki klasycznej proponuje także wiosenne spotkania z literaturą.

O tożsamości współczesnych Niemców ale w kontekście interesującego dla każdego mieszkańca Europy globalizacji rozmawiali Kornelia Pieper / Konsul generalny RFN w Gdańsku/, Dirk Schummer / Europejski korespondent opiniotwórczego dziennika „Die Welt”, polski publicysta Adam Krzemiński oraz prof. dr hab. Karl Heinz Paque.

Moderatorem tej interesującej dyskusji był dr Manfred Osten. Czy Europa i Europejczycy są w stanie wytworzyć własną kulturową „aurę”, sferę wartości, zdolną cementować ponadnarodową wspólnotę?”- takimi m.in. pytaniami prowokował gorącą dyskusję.

Rozmawiano nie tylko o kulturze ale także o samej polityce i związanej z nią zagadnieniach gospodarczych. Pytania o moc kulturowej tożsamości powracały jednak gdy publiczność uczestnicząca w dyskusji wskazywała na zagrożenia ekspansją obcych wpływów.

Wskazywano m.in. na zagrożenia jakie dla „starej Europy może rodzić szerokie otwarcie rynków azjatyckich po zapowiadanym przez Chiny wybudowaniu drugiego jedwabnego szlaku czyli sieci superszybkiej kolei łączącej Państwo Środka z Europą.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że są to bardzo już realne zagrożenia i perspektywa tak potężnych zmian, że trudno nam nawet już dziś przewidzieć ich faktyczne skutki.

Twórcy ze Świnoujścia przypominali jak ważną rolę w społeczeństwach naszego kręgu kulturowego odgrywało i odgrywa słowo pisane.

Padły ważny cytaty, które wyszły spod piór polskich poetów-noblistów. Przyczynkiem do dalszej dyskusji stała się refleksja Czesława Miłosza z jego wiersz zatytułowanego „Europa” i liryczne refleksje Wisławy Szymborskiej odnoszące się do „starego kontynentu”.

Goście otwarcia Tygodnia Literatur, oprócz słowa, otrzymali od naszych poetów symboliczne jabłka. Dorodne owoce to w europejskiej kulturze symbol zdrowia, życia, urodzaju, płodności i miłości.

Dorodne i pachnące owoce pochodziły z jabłonek rosnących na świnoujskich Wydrzanach, a przekazali je świnoujscy działkowcy.

Uprawa zagonów to dla mnie jedno z ważniejszych źródeł twórczego natchnienia – skomentował jeden z obdarowanych.

Wszyscy zapraszają chętnych do udziału w spotkaniach Uznamskiego Tygodnia Literatury, w czasie którego jak co roku poznajemy laureata Uznamskiej nagrody Literackiej.

Szczegóły na stronie internetowej imprezy https://www.usedomerliteraturtage.de (Dostępna także w polskiej wersji językowej.

Maciej Napiórkowski

Exit mobile version