Świnoujście. JAK SIĘ BRONIĆ PRZED ZAPŁATĄ ZACHOWKU? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Jak już pisaliśmy w jednym z naszych tekstów, zachowek stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie dla osoby pominiętej w testamencie zmarłego.
Oczywiście mowa tu o osobie, która dziedziczyłaby po spadkodawcy na podstawie ustawy gdyby takiego testamentu nie było. Jeśli jednak już zdarzy się taka sytuacja, że krewni zmarłego upomną się o należny im zachowek to wcale nie jest pewne, że go otrzymają.
Przede wszystkim spadkobierca powinien zwrócić uwagę na termin przedawnienia prawa do zachowku. Wynosi on 5 lat i biegnie od otwarcia testamentu.
Jeśli więc testament został ogłoszony przykładowo 8 lutego 2014 r., a pozew został złożony w dniu 9 lutego 2019 r., to spadkobierca może podnosić przed sądem zarzut przedawnienia roszczenia.
Uwzględnienie zarzutu przez sąd spowoduje, że powództwo zostanie oddalone, co oznacza, że pozwany nie będzie miał obowiązku rozliczenia się z powodem.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest możliwość zaliczenia darowizn dokonanych za życia spadkodawcy na poczet zachowku.
W tym przypadku pozwany powinien dysponować środkami dowodowymi, które potwierdzą fakt dokonania przez zmarłego darowizn na rzecz powoda w określonej kwocie.
Właściwie udokumentowane przekazy pieniężne mogą przyczynić się do oddalenia powództwa lub do zmniejszenia zasądzonej spłaty.
Jeżeli pozew został wniesiony w terminie i zarzut przedawnienia nie znajdzie zastosowania, a pozwany nie ma wiedzy na temat dokonanych darowizn przez zmarłego, to warto spróbować powołać się na zasady współżycia społecznego, o których mowa w art. 5 Kodeksu cywilnego.
Jeżeli pozwany decyduje się na oparcie swojego stanowiska o wskazany art. 5, to powinien je należycie uzasadnić sięgając przy tym do aktualnego orzecznictwa.
Co do zasady przepis ten rzadko stanowi podstawę oddalenia powództwa o zachowek, ale istnieje szansa, że sąd obniży wysokość zasądzanego roszczenia mając na uwadze właśnie zasady współżycia społecznego.
Instytucja zachowku została szczegółowo i dość zawile uregulowana w Kodeksie cywilnym, wobec czego zarówno powód, jak i pozwany w sprawie powinni nastawić się na niełatwą przeprawę z przeciwnikiem.
Mamy nadzieje, że dzisiejszy tekst choć trochę przybliżył Państwu tę tematykę i pozwoli zwrócić uwagę na pewne istotne kwestie, które mogą pojawić się w toku postępowania sądowego.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Czytaj także: Zadaj pytanie prawnikowi
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście