Site icon Tu Świnoujście

„Poczuj Operę” – finał projektu Opery na Zamku w Szczecinie dla słabosłyszących i słabowidzących!

http://www.opera.szczecin.pl/poza-scena/poczuj-opere

Opera na Zamku logo„Poczuj Operę” – finał projektu Opery na Zamku w Szczecinie dla słabosłyszących i słabowidzących! + „Cosi fan tutte” w weekend.

Zapraszam Państwa na finał projektu „POCZUJ OPERĘ” – warsztatów organizowanych w Operze na Zamku dla osób słabowidzących i słabosłyszących (wtorek, 26 marca o 17.00).

Uczestnicy projektu przez pół roku odwiedzali nasz teatr, poznawali jego sekrety i tajemnice, spotykali się z ciekawymi gośćmi.

W najbliższy piątek (22.03.2019) obejrzą spektakl W. A. Mozarta „Così fan tutte”, dzięki specjalnej dwukanałowej prezentacji przystosowanej do ich potrzeb.

Na finałowym spotkaniu (26 marca, wtorek , godz. 17.00) będą mogli Państwo zobaczyć prace uczestników warsztatów, jakie wykonali pod okiem operowych ekspertów.

http://www.opera.szczecin.pl/poza-scena/poczuj-opere

Mamy zatem zaprojektowany przez uczestników kostium dla operowej divy, mamy własnoręcznie wykonane rekwizyty i instrumenty, obrazy namalowane pod wpływem muzyki i wiele więcej! Będzie można i posłuchać i pooglądać!
—————————
O projekcie:

Opera, jako najbardziej multimedialna ze sztuk, łączy w sobie zarówno muzykę na żywo, śpiew i taniec ze sztukami plastycznymi i multimedialnymi, oddziałuje bardzo intensywnie na wszystkie zmysły. Mimo to, środowiska osób słabowidzących i słabosłyszących do tej pory były wykluczone z jej odbioru.

Celem warsztatów POCZUJ OPERĘ jest edukacja artystyczna przy jednoczesnym rozwijaniu myślenia kreatywnego, stymulowaniu do działań artystycznych oraz twórczego aktywizowania tych, do tej pory wykluczonych z odbioru opery, środowisk.
——————————-
Projekt POCZUJ OPERĘ dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

_____________________
Warsztaty „Poczuj Operę” prowadzi wykwalifikowana kadra:

Anna Basek – autorka i prowadząca warsztaty „Tajemniczy świat opery” w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu „Nie ma bym” przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.

Marta Peszko – autorka i prowadząca warsztaty „Tajemniczy świat opery” w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świetlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych.

Danuta Kłaczyńska – surdopedagog, tłumaczka i przewodnik osób głuchoniewidomych, instruktor szkoleń dla przewodników osób głuchoniewidomych. Przez 10 lat koordynator wolontariatu w Towarzystwie Pomocy Głuchoniemym, koordynator i pomysłodawca wielu projektów edukacyjnych.

Maciej Mizgalski – od czterech autor i prowadzących warsztaty „W blasku światła” o sztuce współczesnej dla osób słabosłyszących w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, prowadził też warsztaty kreatywne w ramach współpracy z Polską Fundacja Sportu i Kultury (Nordic Cross Point), organizator i koordynator wydarzeń kulturalnych, grafik i kurator, tworzy też multimedia i scenografię do teatrów i oper.

Partnerem projektu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy dla dzieci słabosłyszących im. J. Tuwima w Szczecinie oraz inicjatywa OKO NA UCHO, która ma na celu popularyzację audiodeskrypcji w polskich placówkach kulturalnych.

Więcej szczegółów: http://www.opera.szczecin.pl/poza-scena/poczuj-opere

„Così fan tutte”, tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków.

Terminy:

Miejsce: Sala Główna
Czas trwania: 3 godz. 10 min. (1 przerwa)
Ceny biletów: 35-85 zł

Opis

„Wierność kobiety jest jak Feniks, wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie wie gdzie jej szukać…“

Tak śpiewa na początku Così fan tutte Don Alfonso, jeden z bohaterów opery buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta, powodując tym samym lawinę niespodziewanych działań i zdarzeń: od cynicznego zakładu i pieniędzy stawianych przez młodzieńców na wierność swych wybranek przez późniejsze sprytne fortele, uwikłanie w zmowę nowych zalotników, po śluby i truciznę.

A wszystko to w przepięknej scenerii mórz południowych, gdzie powietrze jest gorące, a namiętności jeszcze bardziej.

Liczne pomyłki i zamiany ról czynią z Così fan tutte najzabawniejszą chyba komedię w dorobku Mozarta, która ma jednak poważne przesłanie – skłania do refleksji nad ludzką naturą i namysłu, na czym naprawdę opiera się związek dwojga ludzi.

By podkreślić ponadczasowy charakter tej opowieści realizatorzy umieszczają jej akcję blisko współczesności, jedynie aluzyjnie odnosząc się do epoki Mozarta, w której Così fan tutte było prawdziwym skandalem obyczajowym.

30 min. przed spektaklem i podczas przerwy zapraszamy na filmowe wprowadzenie do spektaklu. Miejsca: sala kameralna im. J. Nieżychowskiego, czas trwania: ok. 15 minut.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Rzecznik Prasowy Opery na Zamku

Exit mobile version