Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Piękno Malarstwa Łukasza Patelczyka w ms44

ms44Świnoujście. Piękno Malarstwa Łukasza Patelczyka w ms44.

Powoli zbliżamy się do otwarcia wystawy Łukasza Patelczyka w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44.

W piątek o godzinie 18. będzie można uczestniczyć w otwarciu znakomitej wystawy, jednego z ciekawszych artystów polskich, młodego pokolenia.

Świnoujście. Piękno Malarstwa Łukasza Patelczyka w ms44.

Wielkoformatowe obrazy Patelczyka przy zachowaniu formalnego piękna należnemu klasycznemu malarstwu pejzażowemu, niosą w sobie przesłanie metafizyczne, niepokojące przeczucie, że pod powierzchnią zjawiska jakim jest życie, a więc i twórczość, kryje się inna przestrzeń.

Pozbawiona natrętnych i łatwych znaków pop-kultury, nakłaniając jednocześnie do formułowania pytań o sens rzeczy. Pomijając jednak, teoretyczne analizy, to po prostu piękne malarstwo.

Serdecznie zapraszamy w sobotę, 16 marca o godzinie 18.00, do Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej, przy ulicy A. Krajowej 13, wstęp wolny

Łukasz Patelczyk, "Tatry", olej na płótnie, 200x180cm, 2018
Łukasz Patelczyk, „Tatry”, olej na płótnie, 200x180cm, 2018

Znakomicie opisuje twórczość Łukasza Patelczyka, Ryszard Ziarkiewicz w publikacji towarzyszącej wystawie:

„Realizm Patelczyka to zestaw powtarzających się pejzaży natury o proweniencji romantycznej (kadry nieba z kłębiącymi się chmurami, dzikie szczyty górskie, dalekie horyzonty rozświetlane ostatnimi promieniami zachodu słońca, lub też bliższe kadry wypełnione roślinnością, której kontury ostro wycinają się na tle nieba).

Kadry są niedoświetlone, nokturnowe i pozbawione śladu obecności człowieka. Są archaiczne, wieczne i melodramatyczne.

Nietknięta ręką człowieka natura (co samo w sobie jest klasycznym neoarkadyjskim i romantycznym fantazmatem) jest zaprzeczeniem historii i wyprowadza dyskurs z ram człowieczych w wymiar kosmiczny (może boski, a może po prostu pozaludzki – nie antropocentryczny). Znieruchomiała natura jakby czeka na „odkrywcę”, tajemniczego kosmicznego wędrowca, który ją posiądzie.”

„W białych, pustych figurach kontrastujących z organiczną naturą w obrazach Patelczyka doszukiwałbym się wpływu Czerwonki, który prowadził zajęcia ze studentami w tzw. „Nieistniejącej pracowni”. Czerwonka uczył, że rzeczywistość jest uboga i podstępna i jedynie sztuka pozwala wyzwolić się z pod dominacji realności. Sztuki nie da się też opisać, sklasyfikować i kontrolować. Jest zjawiskiem marginalnym ale jednocześnie najbardziej bezinteresownym. Rozgrywa się w obszarze idei i ducha.” 

Serdecznie zapraszamy w sobotę 16 marca o godzinie 18.00
do Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej przy ulicy A. Krajowej 13.

Wstęp wolny

Źródło: http://www.swinoujscie.pl/

 

Exit mobile version