Site icon Tu Świnoujście

Zmarł profesor Eugeniusz Skrzymowski wybitny inżynier okrętowy

Zmarł profesor Eugeniusz Skrzymowski wybitny inżynier okrętowy

Zmarł profesor Eugeniusz Skrzymowski wybitny inżynier okrętowy.

8 marca w Szczecinie w wieku 94 lat zmarł prof. Eugeniusz Skrzymowski, wybitny inżynier okrętownik, naukowiec, społecznik niezwykle zasłużony dla rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego i Szczecina.

Zmarł profesor Eugeniusz Skrzymowski wybitny inżynier okrętowyEugeniusz Skrzymowski urodził się 23 czerwca 1925 w Białej, gm. Radzyń Podlaski. Dzieciństwo spędził w woj. lubelskim. Uczył się w liceum ogólnokształcącym w Radzyniu, gdzie do chwili wybuchu II wojny światowej skończył dwie klasy. W czasie okupacji uczęszczał na tajne komplety. Gdy jego ojciec został uwięziony w Oświęcimiu (gdzie zmarł), rozpoczął pracę w Spółdzielni „Społem”. Działał w konspiracyjnym harcerstwie, związanym z AK. W związku z możliwością dekonspiracji wyjechał do Warszawy i tam kontynuował naukę (pracując zarobkowo). Włączył się do działalności warszawskich Szarych Szeregów. Dwa dni przed godziną „W” został aresztowany w łapance ulicznej i uwięziony w obozie przejściowym koło Sochaczewa, z którego zbiegł.

Do końca wojny przebywał w Lesznie i w Częstochowie. Skończył liceum w Radzyniu i rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej (1945).

Dyplom magistra inżyniera otrzymał w czerwcu 1951 roku. Będąc na III roku studiów (rok 1948) został asystentem kierownika wydziału budowy okrętów w Stoczni Gdańskiej.

Brał udział w opracowywaniu dokumentacji pierwszych polskich masowców (rudowęglowców typu „Sołdek”), trawlerów, kutrów stalowych.

W roku 1950 otrzymał stanowisko kierownika wydziałowego biura fabrykacji, a następnie został kierownikiem pochylni Stoczni Gdańskiej. Kierował zespołem, który opracowywał produkcję pierwszych rudowęglowców spawanych i trampów o wyporności 5000 ton.

W 1952 został dyrektorem Stoczni im. Komuny Paryskiej (później Stocznia Gdynia). W latach 1955–1956 opracował – wspólnie z prof. J. Doerfferem – koncepcję rozbudowy i przekształcenia Stoczni im. Komuny Paryskiej w zakład wyspecjalizowany w budowie dużych jednostek.

Na początku roku 1957 Eugeniusz Skrzymowski zamieszkał w Szczecinie. Początkowo został szefem technicznym Stoczni im. Warskiego, następnie dyrektorem technicznym.

Kierował zespołem, który opracowywał (we współpracy z Jerzym Doerfferem) i realizował długofalowy program tworzenia w Szczecinie nowoczesnego ośrodka stoczniowego, który mógłby konkurować ze stoczniami Finlandii, Norwegii i innych krajów zachodnich.

Program obejmował modernizację rejonu byłej stoczni „Odra” (procesy obróbki stali i prefabrykacji sekcji kadłuba) oraz odbudowę i modernizację obiektów byłej stoczni „Wulkan”. Przyjęto, że nośność największej produkowanej jednostki będzie wynosić 25 tys. DWT.

Postanowiono zastosować suwnice bramowe o udźwigu 100 ton. E. Skrzymowski był również inicjatorem i głównym autorem blokowej metody budowy jednostek o nośności 10 i 14,5 tys. DWT. Po śmierci Henryka Jendzy (1962) przez dwa lata był dyrektorem Stoczni Szczecińskiej.

W roku 1964 zrezygnował z pracy w stoczni i przeszedł do pracy naukowej i dydaktycznej. Przyczyną tej decyzji był z jednej strony – konflikt z kierownictwem politycznym województwa, z drugiej – decyzje władz centralnych, dotyczące konieczności uruchomienia kierunku okrętowego w Politechnice Szczecińskiej.

W zakres zainteresowań prof. Eugeniusza Skrzymowskiego wchodziły m.in. problemy projektowania pojazdów, aparatów i narzędzi zmechanizowanych do prac podwodnych.

Wynikiem prac naukowych i badawczo-wdrożeniowych, wykonywanych pod jego kierownictwem, było m.in. uzyskanie doktoratów przez jednego pracownika Instytutu Morskiego w Gdańsku i trzech pracowników Zakładu Technologii Okrętów.

E. Skrzymowski był też recenzentem sześciu prac doktorskich oraz sześciu opinii o dorobku naukowym (5 kandydatów na docentów i jednego doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej).

Ostatnie lata aktywności profesora to  to współpraca doradcza i ekspercka z Centrum Techniki Okrętowoej w Gdańsku, Stocznią Szczecińską Nowa, grupą Remontowa Holding w Gdańsku, członkostwo w Radzie Nadzorczej Lubmor Sp. z o.o. w Trzciance, praca w zespole przygotowującym lokalizację dla gazoportu w Świnoujściu.

W 2015 r. na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego uroczyście świętowano jubileusz 90-lecia prof. Skrzymowskiego.

Eugeniusz Skrzymowski został odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version