Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Sposób na życie wg Tadeusza Zielińskiego – fotorelacja

Świnoujście. Sposób na życie wg Tadeusza Zielińskiego - fotorelacja

Świnoujście. Sposób na życie wg Tadeusza Zielińskiego – fotorelacja.

W czwartek w Miejskim Domu Kultury im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu Tadeusz Zieliński twórca ikon wykonywanych starą techniką malarską spotkał się z mieszkańcami Świnoujścia.

Było to spotkanie edukacyjne, które artysta nazwał  „Sposób na życie wg Tadeusza Zielińskiego”.

Świnoujście. Sposób na życie wg Tadeusza Zielińskiego - fotorelacja Tadeusz Zieliński urodził się 23 listopada 1944 roku w Krakowie. Mieszka w Świnoujściu. Tworzy ikony wykonywane starą techniką malarską.

Jego pracownia znajduje się w XIX-wiecznym bunkrze w sąsiedztwie Fortu Zachodniego w Świnoujściu, tuż przy plaży. Bunkier przyciąga artystów z całej Polski, często zaglądają tu też turyści.

Zanim pojawił się nad morzem, Tadeusz Zieliński mieszkał z różnych miastach w Polsce, zajmował się m.in. teatrem (współtworzył Teatr „Quasimodo”), satyrą, występował na estradzie (założył zespół „Walcmany” z Góry Śląskiej).

Prowadził galerię, pracownię ceramiczną, pracował w agencji reklamowej. Do Świnoujścia przyjechał w latach 70. XX wieku. Zaczął tu – jak podkreśla – nowe życie. Zajął się tworzeniem ikon. Pierwszą namalował na kawałku torfu.

Zwykle jednak tworzy na deskach wyrzuconych przez morze, które znajduje na plaży, albo na starym ponad stuletnim drewnie. Jego dzieła zdobią świątynie w kraju i za granicą.

Wielokrotnie prezentował je na wystawach, m.in. w Niemczech i Danii. Jest autorem wystroju kaplicy w klubie „Stella Maris” w Świnoujściu.

Bunkier, w którym znajduje się jego pracownia plastyczna, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Świnoujściu.

Zbudowany w 1850 roku służył początkowo jako laboratorium, Tadeusz Zieliński dzierżawi go od miasta. Artyści przyjeżdżają tu na plenery, prowadzi też warsztaty malarskie dla uczniów szkół podstawowych.

Tadeusz Zieliński jest jednym z najbardziej cenionych twórców ikon w Europie. Na ich tworzenie ma zgodę kościoła prawosławnego. za Wikipedia

Fot: Biblioteka Miejska

tu.swinoujscie.pl

Link do albumu, kliknij tutaj

 

Exit mobile version