Site icon Tu Świnoujście

Firma z Gdańska dostarczy dwie suwnice bramowe do Terminalu LNG w Świnoujściu

Firma z Gdańska dostarczy dwie suwnice bramowe do Terminalu LNG w Świnoujściu

Gospodarka Morska logoFirma z Gdańska dostarczy dwie suwnice bramowe do Terminalu LNG w Świnoujściu.

Protea, firma z Gdańska zajmująca się dostawą urządzeń offshorowych, morskich i lądowych, podpisała umowę na dostawę dwóch suwnic do Terminalu LNG w Świnoujściu.

Każda z nich będzie miała udźwig 10 t. Urządzenia, przeznaczone do obsługi pomp, będą pracowały na kopułach zbiorników gazu.

Termin przekazania suwnic do eksploatacji to 10.09.2019 r.

To już kolejne takie zamówienie dla firmy z Gdańska przeznaczone dla branży gazowej. Podobne suwnice Protea dostarczyła do terminalu gazowego w Rosji.

Protea została założona w 2001 r. Dostarcza m.in. offshorowe żurawie, suwnice bramowe i półbramowe, systemy układania rur oraz windy na platformy wiertnicze.

Wkrótce Terminal LNG w Świnoujściu bardzo się zmieni. Polskie LNG realizuje Program Rozbudowy Terminalu, zakładający wykonanie czterech komponentów: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln m3, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. m3, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Zachodniopomorski wojewoda Tomasz Hinc w styczniu 2019 r. wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz decyzję na budowę infrastruktury przesyłowej LNG.

Pierwsza decyzja dotyczy inwestycji, w ramach której wybudowane zostaną trzeci zbiornik LNG o pojemności około 180 tys. m3 wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej.

Druga decyzja lokalizacyjna dotyczy budowy infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.

Obie decyzje wydane na rzecz Polskiego LNG dotyczą terenu zlokalizowanego w obrębie ewidencyjnym Warszów 11. Rozbudowany terminal będzie posiadał moc regazyfikacyjną 7,5 mld m3. Wojewoda zachodniopomorski zaznaczył, że „to blisko połowa rocznego zużycia gazu w Polsce”.

fot. pl.wikipedia.org/Maciek Kwiatkowski – Praca własna

Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version