Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. UMOWA DEWELOPERSKA – CO ZROBIĆ GDY DEWELOPER NIE DOTRZYMUJE TERMINU?

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. UMOWA DEWELOPERSKA – CO ZROBIĆ GDY DEWELOPER NIE DOTRZYMUJE TERMINU? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

W związku z tym, że wiele osób decyduje się obecnie na zakup mieszkań, wciąż przybywa inwestycji budowlanych.

Ci, którzy postanowią nabyć mieszkanie prosto od dewelopera, muszą liczyć się z koniecznością zawarcia tzw. umowy deweloperskiej.

Kluczowe punkty takiej umowy to co do zasady cena, termin oddania mieszkania i termin przeniesienia własności nieruchomości. Właśnie na kwestii dotyczącej przekroczenia przez dewelopera powyższych terminów chcemy się skupić.

Zapis dotyczący niedotrzymania terminu przeniesienia własności na nabywcę może przewidywać również odsetki na jego rzecz za każdy dzień opóźnienia w realizacji tej czynności. Może, ale nie musi – dlatego warto uważnie prześledzić podpisywaną umowę.

Nabywca nie uzyska odsetek za opóźnienie, a co za tym idzie – często pokaźnej sumy pieniężnej, jeżeli stosowna regulacja w tym zakresie nie zostanie zawarta w umowie.

Ponadto zastrzeżenie odsetek to nie tylko ewentualna korzyść finansowa, ale przede wszystkim środek represji w stosunku do dewelopera, który zwleka ze sfinalizowaniem przedsięwzięcia.

Jeżeli zdarzy się tak, że umowa nie przewiduje kary w postaci odsetek za opóźnienie na rzecz nabywcy, pozostaje jeszcze odwołanie się do przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących odszkodowania.

W sytuacji opóźnienia ze strony dewelopera, kupujący będzie mógł uzyskać stosowną kwotę tytułem odszkodowania, ale tylko w przypadku faktycznego poniesienia szkody.

W tym miejscu przypominamy, że szkoda to nie tylko faktyczna strata polegająca na poniesieniu kosztów wynajmu innego mieszkania w związku z opóźnieniem ze strony dewelopera, ale także utracona korzyść w sytuacji, gdy nabywca miał zamiar wynajmować zakupione mieszkanie, ale z powodu opóźnienia nie mógł realizować swoich założeń zgodnie z planem.

Na marginesie wskazujemy, że odszkodowania w myśl przepisów Kodeksu cywilnego można dochodzić także obok odsetek za opóźnienie.

Jeżeli nabywca będzie chciał skorzystać z jakichkolwiek przysługujących mu uprawnień to w pierwszej kolejności powinien on wystąpić do dewelopera z pisemnym wezwaniem do zapłaty. Dopiero w razie braku rozstrzygnięcia sprawy na etapie przedsądowym, zasadne jest skierowanie powództwa do sądu.

Przede wszystkim zalecamy jednak uważne czytanie podpisywanej umowy, gdyż nie wszystkie umowy deweloperskie zawierają postanowienia w zakresie odsetek za opóźnienie na rzecz nabywcy.

Każda umowa wymaga starannej analizy przed jej zawarciem, gdyż to od jej treści zależy sytuacja prawna kupującego.

W związku z tym, że opóźnienia w wykonaniu tego typu inwestycji zdarzają się dość często, rekomendujemy dokładną weryfikację zawieranej umowy w celu należytego zabezpieczenia interesów nabywcy.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Czytaj także:

ALIMENTY NA DZIECKO.

ZADOŚĆUCZYNIENIE A ODSZKODOWANIE – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

CZY SPADEK ZAWSZE TRZEBA „DZIELIĆ”?

Zadaj pytanie prawnikowi. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version