Site icon Tu Świnoujście

Ponad 100 par weźmie udział w naukowych walentynkach na ZUT-cie

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznyPonad 100 par weźmie udział w naukowych walentynkach na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Fontanna czekolady, chemia w miłości i interakcja między osobnikami – tak w skrócie zapowiada się pierwszy zjazd par absolwentów, które poznały się w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie oraz studiowały na Politechnice Szczecińskiej i Akademii Rolniczej.

Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy czwartek – 14 lutego – w Centrum Dydaktyczno –Badawczym Nanotechnologii ZUT w Szczecinie.

Połączył nas ZUT – to wydarzenie w ramach obchodów 10-lecia połączenia Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej.  Organizatorem spotkania jest Biuro Promocji ZUT w Szczecinie.

Ponad 100 par weźmie udział w naukowych walentynkach

Na zaproszenie uczelni odpowiedziało ponad 100 par, które studiowały na Politechnice Szczecińskiej, Akademii Rolniczej i Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.  Wśród osób, które przybędą na zjazd absolwentów dominować będą roczniki z lat 80 i 90.

Impreza walentynkowa rozpocznie się 14 lutego w Centrum Dydaktyczno –Badawczym Nanotechnologii ZUT w Szczecinie o godz. 17:00.

Podczas wydarzenia dr Agata – Markowska Szczupak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opowie absolwentom o chemii w miłości.

Wykład dotyczyć będzie chemicznych podstaw powstawania uczuć. Główną tezą prezentacji będzie stwierdzenie, że miłość jest chemią i można ją opisać w sposób naukowy jako ciąg skomplikowanych reakcji.

W czasie wykładu uczestnicy dowiedzą się o chemicznych podstawach preferencji wyboru obiektu uczuć, stanu zakochania oraz kształtowania trwałej więzi między zakochanymi osobami.

Dopełnieniem wykładu dr Agaty Markowskiej – Szczupak będzie stand –up naukowy dr Szymona Drobniaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego pary dowiedzą się o fascynujących sposobach rozmnażania zwierząt i roślin m.in. o tym dlaczego modliszka odgryza na randce głowę swojemu partnerowi?

Dr Drobniak odpowie również na drażliwe pytania. Czy to prawda, że skarabeusz uwodzi wybrankę kulką kupy, a ślimak jest zarówno mamą jak i tatą? Czy bakterie też chodzą na randki?

A jak randkują rośliny, skoro nie potrafią chodzić? Kiedy i po co tata błazenek zamienia się w mamę? I dlaczego właściwie wrotki bdelloidalne nie potrzebują chłopaków?

Szymon Drobniak jest dr biologii ewolucyjnej i zoologii. Zwycięzcą międzynarodowego konkursu FameLab dla popularyzatorów nauki. Badał przyrodę w wielu miejscach na świecie: np. w kostarykańskiej dżungli czy w szwedzkiej tajdze arktycznej.

Wykładał na uniwersytetach w Zurychu oraz w Uppsali, a obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje też z Uniwersytetem Nowej Południowej Walii w Sydney. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz książki Co nas może zabić w mieście. Po godzinach występuje jako naukowy stand-uper. Kolekcjonuje stare książki przyrodnicze i polskie szkło barwione.

Nie zabraknie również atrakcji – fontanny czekolady, okolicznościowych koszulek, albumów ze zdjęciami i miłosnymi historiami par, które zgłosiły chęć udziału w wydarzeniu.

Co więcej organizatorzy przygotowali specjalne foto ramki, w których pary będą mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Całość spotkania umili szczeciński zespół muzyczny PodKultura.

O godz. 21:00 z Centrum Dydaktyczno – Badawczego Nanotechnologii ZUT w Szczecinie wszyscy przeniesiemy się do klubu studenckiego PINOKIO, gdzie rozpocznie się oficjalne after party w klimacie muzycznym z lat 80 i 90.

Pełny program wydarzenia:

Czwartek, 14 luty 2019

Zapraszamy wszystkich przedstawicieli mediów do wzięcia udziału w tym wyjątkowym spotkaniu.

Mateusz Lipka
Biuro Promocji ZUT
Europejska Noc Naukowców

Exit mobile version