Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. ZADOŚĆUCZYNIENIE A ODSZKODOWANIE – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. ZADOŚĆUCZYNIENIE A ODSZKODOWANIE – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

W dzisiejszym tekście zdecydowaliśmy się przybliżyć Państwu różnice pomiędzy zadośćuczynieniem a odszkodowaniem. W praktyce spotkaliśmy się z zamiennym używaniem tych pojęć, co nie jest zasadne, gdyż są to dwie zupełnie inne instytucje.

Wypadek komunikacyjny zazwyczaj wiąże się z poniesieniem określonej szkody. Z reguły jest to uszkodzenie samochodu polegające np. na odpryśnięciu lakieru, wgnieceniu, rozbiciu reflektor.

Odszkodowanie jak sama nazwa już wskazuje należy się właśnie za poniesioną szkodę czyli uszczerbek w majątku. Może być to szkoda w mieniu, ale również na osobie – jeżeli w wyniku wypadku doszło do obrażeń ciała, w wyniku których konieczna okazała się rehabilitacja.

Tytułem odszkodowania poszkodowany może więc zażądać pieniężnej rekompensaty za poniesione uszczerbki, pod warunkiem jednak, że wszelkie wydatki należycie udokumentuje.

Przy ustalaniu wysokości odszkodowania bierze się pod uwagę zwykłe działanie matematyczne polegające na zsumowaniu poniesionych wydatków. Suma tak przeprowadzonego równania to wysokość odszkodowania, o które można skutecznie się ubiegać.

Wypadek komunikacyjny to nie tylko zniszczony samochód i obrażenia ciała, ale często również duży stres, a nawet trauma związana z nieprzyjemnym zdarzeniem. Rekompensatą za straty moralne może być właśnie zadośćuczynienie w określonej sumie pieniężnej.

Przy żądaniu zadośćuczynienia warto pamiętać, że jego wysokość ustalana jest w oparciu o subiektywne przekonanie poszkodowanego. Nie wymaga ono udowodnienia, a co za tym idzie – ustalona wysokość nie znajduje odzwierciedlenia w żadnych dokumentach.

To poszkodowany powinien wycenić poniesiony w wyniku wypadku uszczerbek na tle psychicznym. W tym miejscu podpowiadamy, że warto jest jednak posiłkować się aktualnym orzecznictwem sądowym, które pozwoli określić w jakim mniej więcej przedziale kwotowym poszkodowany powinien się „poruszać”.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwa świadczenia, które są od siebie zupełnie niezależne, co oznacza, że w ramach jednego zdarzenia można dochodzić ich obu.

Jeśli poszkodowany zdecyduje się na wystąpienie z żądaniem w tym zakresie to powinien mieć świadomość, że to na nim spoczywa ewentualny ciężar dowodu, co oznacza, że uzyska dochodzoną sumę jeśli należycie uzasadni swoje roszczenia.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version