Stocznia Gdańsk i Stocznia Szczecińska łączą siły. Powstał projekt POLSKIE STOCZNIE (foto).
Stocznia Gdańsk i Stocznia Szczecińska podpisały porozumienie w sprawie projektu „POLSKIE STOCZNIE”. Zgodnie z umową, spółki będą wspólnie działać na rzecz rozwoju krajowego przemysłu stoczniowego.
Porozumienie przewiduje wykorzystanie potencjału Stoczni Gdańsk i Stoczni Szczecińskiej w celu zbudowania silnej pozycji na europejskim i globalnym rynku stoczniowym.
Spółki wykorzystają doświadczenia w zakresie infrastruktury, portfela zamówień i kwalifikacji załóg, by między innymi wspólnie zabiegać o kontrakty, czy razem realizować zamówienia.
– Sprawne działanie branży stoczniowej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest na pewno tworzenie łańcuchów dostaw i wykorzystanie możliwości lokalnych poddostawców. Współpraca dwóch historycznie, ale także gospodarczo ważnych polskich stoczni, może w tym pomóc. To szansa na silną markę w branży i dobra wiadomość dla firm działających na terenie Szczecińskiego Parku Technologicznego, którym zarządza Stocznia Szczecińska. Jestem przekonany, że na podpisanym porozumieniu skorzystają nie tylko jego sygnatariusze, ale również szeroko pojęty rynek stoczniowy – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Podczas wizyty w Szczecinie przedstawiciele Stoczni Gdańsk i ARP odwiedzili tereny Stoczni Szczecińskiej, by poznać i ocenić jej możliwości produkcyjne, w tym wyposażenie hal, pochylnie oraz nabrzeża.
Projekt pozwala na wspólne przedsięwzięcia wymagające zaangażowania zasobów infrastrukturalnych, czy wykwalifikowanych managerów. Jednocześnie daje możliwość zawierania i realizacji indywidualnych zleceń, wymagających połączenia zasobów obu stoczni.
Program POLSKIE STOCZNIE opiera się na wzajemnych kompetencjach spółek i nie wyklucza przy tym realizacji samodzielnych planów.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki.
W okresie transformacji ARP uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.
ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz w Tarnobrzegu, a biura w Radomiu i we Wrocławiu.
fot. GospodarkaMorska.pl
Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/