Site icon Tu Świnoujście

Trzeci Wiek Technologicznie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym

Trzeci Wiek Technologicznie na ZUT

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznyTrzeci Wiek Technologicznie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym – 4 miejsce na liście rankingowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Trzeci Wiek Technologicznie – to projekt, który realizowany będzie w ZUT przez 3 lata – od lutego 2019 roku do końca 2021 roku. Ma na celu przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla seniorów (60 plus).

Koordynatorem i pomysłodawcą jest Biuro Promocji ZUT. Projekt zajął wysokie 4 miejsce na liście rankingowej wśród 211 pozytywnie ocenionych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość projektu wynosi 1 671 480 zł.

Do realizacji projektu zaangażowanych zostanie ponad 30 nauczycieli akademickich ze wszystkich 10 wydziałów uczelni. Bogaty program obejmuje wszystkie dziedziny nauki reprezentowane przez  ZUT.

Do projektu zaprosiliśmy uniwersytety z Golczewa, Myśliborza, Trzebiatowa, Nowogardu, Kamienia Pomorskiego, Pyrzyc, Stargardu, Mirosławca oraz Przybiernowa.

Dodatkowo 18 lutego rozpoczynamy rekrutację do 50 osobowej grupy seniorów ze Szczecina. Podobna rekrutacja będzie miała również miejsce w 2020 i 2021 roku.

Każdy uczestnik będzie miał możliwość udziału w wybranych 6 modułach tematycznych, trwających około 6 godzin lekcyjnych każdy. Zajęcia odbędą się w laboratoriach oraz halach technologicznych ZUT.

Dedykowany pod tę grupę wiekową program merytoryczny kursów został opracowany przez nauczycieli akademickich ZUT. Łącznie w projekcie weźmie udział ponad 1000 seniorów.

Moduły merytoryczne: 

ELEKTRYCZNY – przykładowe tematy: Zastosowanie technologii laserowych, światłowodowych i robotyki w życiu codziennym, Energia elektryczna w gospodarstwie domowym;

CHEMICZNY: Świat NANO – czyli wprowadzenie do nanotechnologii (jak ją wykorzystujemy w życiu codziennym) praca w laboratoriach chemicznych oraz z wykorzystaniem skaningowego mikroskopu elektronowego;

BIOTECHNOLOGII I HODOWLI ZWIERZĄT: Higiena i profilaktyka zdrowia i odżywiania (pasożyty, układ krążenia oraz właściwości wybranych produktów w tym mięsa wołowego oraz pro i prebiotyków);

TECHNOLOGII 3D oraz MECHATRONIKI: Inżyniera odwrotna – czyli wprowadzenie modelu rzeczywistego do wirtualnej rzeczywistości (skanowanie twarzy uczestników projektu, modelowanie i wysokojakościowy druk 3D tzw. „masek twarzy”);

PRZYRODNICZY: Świat nietoperzy (praca z profesjonalnymi detektorami ultradźwięków); Florystyka dla każdego (warsztaty układania kwiatów z mistrzem florystyki wraz z elementami nauki o kwiatach – zapachu, kolorze i walorach smakowych);

INFORMATYCZNY – Czy można pozostać anonimowym w internecie ? Jak chronić swoje dane ? Jak nie dać się oszukać ?

Inne ciekawe tematy:

W programie również warsztaty wokalne, z emisji głosu, warsztaty artystyczne, oraz wycieczki po Szczecinie pod opieką przewodnika turystycznego. Pierwsze zajęcia dla grypy z Golczewa odbędą się już 8 lutego na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.

Rekrutacja do grupy szczecińskiej odbędzie się w formie tel. (91 449 43 65), elektronicznej (pr@zut.edu.pl) lub osobistej w siedzibie Biura Promocji na ul. Ku Słońcu 140 (pn -pt. w godzinach 10.00 – 14.00). Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Kinga Wełyczko kierownik

Biuro Promocji Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Exit mobile version