Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. DZIAŁ SPADKU – CZY SPADEK ZAWSZE TRZEBA „DZIELIĆ”?

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. DZIAŁ SPADKU – CZY SPADEK ZAWSZE TRZEBA „DZIELIĆ”? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

W nawiązaniu do artykułu z poprzedniego tygodnia, dziś przejdziemy do drugiego i ostatniego etapu postępowania spadkowego.

Gdy spadkobierca legitymuje się już prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku możliwe jest rozpoczęcie kolejnego etapu przybliżającego go do faktycznego nabycia odziedziczonego majątku.

Na wstępie należy wskazać, że dział spadku następuje tylko wtedy, gdy spadkobierców jest co najmniej dwóch. Jeżeli dziedzicem majątku jest tylko jedna osoba to nie ma w rzeczywistości czego dzielić, a prawomocne postanowienie sądu w zakresie stwierdzenia nabycia spadku uprawnia ją do nabycia statusu właściciela.

Jeśli więc chętnych do spadku jest więcej niż 1 – majątek należy podzielić. W tym celu zainteresowany składa do sądu wniosek o dział spadku.

Celem postępowania jest dokonanie faktycznego podziału odziedziczonych składników majątku poprzez przyznanie ich na własność poszczególnych osób.

Składany wniosek w pierwszej kolejności należy opłacić, a także wskazać w nim proponowany sposób podziału elementów wchodzących do spadku. W postępowaniu działowym spadkobiercy mogą również dokonać rozliczenia poniesionych na spadek nakładów i wydatków – przykładowo wskazać tu można: remonty i opłaty.

Rozliczenie nakładów rządzi się swoimi prawami, które przewidują, że nie wszystko da się rozliczyć. Spadkobiercy powinni wspólnie partycypować w kosztach związanych z opłacaniem podatku od nieruchomości, ale już opłaty z tytułu zużycia wody, czy prądu w danej nieruchomości powinny obciążać tylko tego uczestnika, który faktycznie je generuje.

Wniosek o dział spadku można co do zasady złożyć w każdym czasie, przepisy nie przewidują tu żadnego terminu. Nie warto jednak zwlekać z wszczęciem takiego postępowania, gdyż roszczenia z tytułu opisanych powyżej nakładów ulegają przedawnieniu.

Oznacza to, że wniosek o dział spadku po zmarłym 20 temu doprowadzi do faktycznego podziału składników majątku pomiędzy zainteresowanymi, ale niemożliwe może okazać się dochodzenie wzajemnych rozliczeń i wydatków na spadek z uwagi na znaczny upływ czasu.

Będąc przy tematyce spadkowej chcielibyśmy jeszcze wspomnieć, że jeżeli spadkobiercy są zgodni to działu spadku można dokonać także na podstawie umowy między nimi zawartej.

Jeżeli w skład spadku wchodziłaby nieruchomość to dla ważności takiej umowy wymagana jest forma aktu notarialnego, co wiąże się z wizytą u notariusza.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu nabycia spadku dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version