STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU – DLACZEGO JEST POTRZEBNE? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, nikt nie staje się spadkobiercą „z automatu”. Fakt, że krewni zmarłego znają skład osobowy żyjących i potencjalnych następców prawnych jest niewystarczający.
Aby nastąpiło przypieczętowanie statusu spadkobiercy, sąd musi wydać w tym zakresie stosowne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
W dzisiejszym tekście chcielibyśmy przybliżyć Państwu na czym takie postępowanie polega i dlaczego jest ono niezbędne.
Bardzo często zdarza się, że spadkodawca umiera, a rodzina nie podejmuje w następstwie jego śmierci żadnych czynności.
Po kilku latach okazuje się, że przykładowo jedno dziecko chciałoby otrzymać spadek po zmarłym, ale zastanawia się czy faktycznie coś mu się należy i czy nie jest za późno.
W tym miejscu chcielibyśmy podkreślić, że spadkobierca zawsze będzie uprawniony do spadku (o ile nie ma odrębnych postanowień w testamencie) i na realizację tego uprawnienia nigdy nie jest za późno.
W tym celu w pierwszej kolejności zainteresowany spadkobierca powinien przygotować potencjalnych spadkobierców oraz określić, czy dziedziczenie następuje na podstawie ustawy czy testamentu.
W przypadku gdyby spadkobierca – wnioskodawca, nie miał wiedzy co do tożsamości potencjalnych spadkobierców sąd przejmie inicjatywę w potwierdzaniu personaliów ewentualnych uczestników.
Istotne jest także, aby do składanego wniosku dołączyć potrzebne dokumenty uzasadniające dziedziczenie i pokrewieństwo pomiędzy stronami (akty urodzenia, akty małżeństwa i akty zgonu).
We wniosku można także określić udziały, według których ma nastąpić dziedziczenie. Aby wniosek został rozpoznany przez sąd należy go opłacić w kwocie 50 zł tytułem opłaty sądowej oraz 5 zł tytułem wpisu do Rejestru Spadkowego.
Postępowanie zakończy się wydaniem przez sąd stosownego postanowienia, które umożliwi podjęcie następnych czynności polegających na tzw. dziale spadku, o czym za tydzień.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu nabycia spadku dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście