Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarte w Akademii Morskiej w Szczecinie.
Studenci będą w laboratorium zapoznawać się z budową i działaniem urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych „co jest niezbędne w ich dalszej pracy na statku” – powiedziała dr inż. Ewelina Złoczowska z Akademii Morskiej. W pomieszczeniach znalazło się kilka stanowisk, w tym zbudowane według autorskiego projektu naukowców Akademii Morskiej stanowisko do badań automatyki chłodniczej.
„Wyposażone jest w elektroniczny zawór rozprężny (…) Możemy tutaj badać algorytmy sterowania tym zaworem, co ma wpływ na efektywność urządzenia chłodniczego” – tłumaczyła podczas otwarcia laboratorium dr inż. Złoczowska. Stanowisko składa się z układu chłodniczego, izolowanej cieplnie komory, układu do symulowania obciążenia cieplnego oraz systemu pomiarowego.
Na stanowisku do badań centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła studenci będą natomiast pracować nad poprawą efektywności systemów wentylacji czy klimatyzacji.
„Wszystkie systemy, które tutaj budujemy, mają na celu to, żeby te urządzenia (chłodnicze) były efektywne i przyjazne środowisku naturalnemu. Stąd stanowisko do napełniania i odzysku czynnika chłodniczego. Dziś nie ma możliwości, żeby otworzyć instalację i wypuścić go do atmosfery – jest to niedopuszczalne prawem. To stanowisko ma na celu uświadomienie studentom, jak to jest ważne i jak to robić prawidłowo” – powiedziała dr inż. Złoczowska.
Laboratorium powstało w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Okrętowych Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie.