Tu Świnoujście

Muzeum Narodowe w Szczecinie: wydarzenia od 14 do 20 stycznia 2019

Muzeum Narodowe w Szczecinie: wydarzenia od 14 do 20 stycznia 2019

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoMuzeum Narodowe w Szczecinie: wydarzenia od 14 do 20 stycznia 2019.

KALENDARIUM WYDARZEŃ: 14 – 20 STYCZNIA 2019

14 STYCZNIA 2019 | PONIEDZIAŁEK
Muzeum nieczynne

15 STYCZNIA 2019 | WTOREK
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00

16 STYCZNIA 2019 | ŚRODA
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00

17 STYCZNIA 2019 | CZWARTEK
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00

18 STYCZNIA 2019 | PIĄTEK
Muzeum czynne od 10.00 do 16.00

19 STYCZNIA 2019 | SOBOTA
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00 | BEZPŁATNA SOBOTA *

20 STYCZNIA 2019 | NIEDZIELA
Muzeum czynne od 10.00 do 16.00

*wstęp wolny wyłącznie na wystawy organizowana prze Muzeum Narodowe w Szczecinie.

AKTUALNE WYSTAWY STAŁE I CZASOWE

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE

Wystawy czasowe:

Fotografia Dzikiej Przyrody 2002–2017

Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku

Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi

Wystawy stałe:

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH

Wystawy czasowe:

Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej

Wystawy stałe:

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Wystawy czasowe:

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE —MUZEUM HISTORII SZCZECINA

Wystawy czasowe:

Wystawy stałe:

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY

Wystawy stałe:

Muzeum Narodowe w Szczecinie: wydarzenia od 14 do 20 stycznia 2019

#1 „Nieszczęścia XX wieku” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sztuka szczęśliwych ludzi…”

Zapraszamy we wtorek, 15 stycznia 2017 roku o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego
w Szczecinie przy Wałach Chrobrego na spacer kuratorski po wystawie „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku”. Po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka – dr Beata Małgorzata Wolska.

O WYSTAWIE „SZTUKA SZCZĘŚLIWYCH LUDZI…” 

Dania od lat 70. XX wieku znajduje się w czołówce Światowego Raportu Szczęścia, często zajmując
w nim pierwsze miejsce. Duńczycy słyną z umiejętności osiągania tego stanu, podobnie jak z designu.

Pamiętając o tym, na wystawie – po pierwsze – zaprezentowano, w jaki sposób Duńczycy rozumieją szczęście na tle społeczno-kulturowym (począwszy od przełomu XVIII i XIX wieku, skończywszy na latach 70.), które wpłynęło na ukształtowanie samoświadomości duńskiej. Po drugie zaś podjęto refleksję na tym, jaką rolę w tym kontekście odgrywa sztuka duńska XIX i XX wieku.

Pieniądze, sukcesy, sława rzadko są podstawowymi celami Duńczyków. Jeśli można wskazać coś, co jest dla nich naprawdę ważne, byłaby to umiejętność znajdowania równowagi między pracą a czasem wolnym.

Jednym słowem: hygge – czyli bycie razem z bliskimi w przyjemnej atmosferze, w poczuciu wspólnoty, wzajemnego zaufania, w przytulnym otoczeniu.

Hygge to zjawisko, które u podstaw ma następujące czynniki: klimat Danii, niewielkie rozmiary państwa, tradycja życia domowego, koncepcja równości społecznej oraz państwa opiekuńczego.

W drugiej połowie XIX wieku zaczęły rozkwitać kolonie artystyczne. Określenie to odnosi się do grup twórców, którzy spotykali się w wybranym miejscu i pracowali we wspólnym celu, kierując się podobnym rozumieniem sztuki. Nie oznacza to jednocześnie, że łączył ich wspólny manifest artystyczny.

Wśród dzieł spotykamy różne rozwiązania stylistyczne. Kolonie artystów powstające w Danii – podobnie jak w innych krajach Europy – rozkwitły w związku z popularnością bezpośredniego studiowania natury w 2. połowie XIX wieku.

Malarze uciekali ze zwyczajowych centrów kultury w dużych metropoliach i tworzyli grupy w nowych miejscach, które sprzyjały malowaniu na wolnym powietrzu oraz kusiły nietuzinkowymi motywami i intrygującą naturą.

Właśnie na tym tle należy rozpatrywać kolonię na Bornholmie. Wyspa bez wątpienia przyciągała artystów zarówno przez bogactwo przyrody, jak i jej „dzikość”.

W konsekwencji w twórczości odnajdujemy podobne motywy i tematy – są to często przedstawienia natury (w różnych warunkach pogodowych), lokalnej architektury, tamtejszej społeczności…

Na wystawie będzie można zobaczyć prawie 100 prac duńskich artystów ze zbiorów Bornholms Kunstmuseum – wśród nich dzieła takich twórców jak: Kristian Zahrtmann (1843–1917); Richard Mortensen (1910–1993; zwany czasem duńskim Wassilym Kandinskym); Edvard Weie (1879–1943); Olaf Rude (1886–1957); Oluf Høst (1884–1966) czy Niels Lergaard (1893–1982).

Muzeum Narodowe w Szczecinie: wydarzenia od 14 do 20 stycznia 2019

#2 Środa z historią Szczecina
„Statki, statki, czyli rzecz o produkcji Stoczni Szczecińskiej w latach 1945–1972” dr Agnieszka Zaremba (Książnica Pomorska)

Zapraszamy w środę, 16 stycznia 2019 roku o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8 na prelekcję dr Agnieszki Zaremby (Książnica Pomorska), zatytułowaną „Statki, statki, czyli rzecz o produkcji Stoczni Szczecińskiej w latach 1945–1972”, która zostanie wygłoszona w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina”.

Czynnikiem służącym rozbudowie polskiej floty handlowej po II wojnie światowej była między innymi Stocznia Szczecińska, produkująca jednostki nie tylko na potrzeby polskich armatorów.

Rozwój szczecińskiego przemysłu okrętowego po 1960 roku następował przy dynamicznym wzroście produkcji światowego okrętownictwa.

Otwarcie Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu, produkujących okrętowe silniki wysokoprężne, umożliwiło w szerszym zakresie przejście polskich stoczni, w tym i szczecińskiej, na produkcję motorowców.

W pierwszym okresie produkcja Stoczni Szczecińskiej skupiona była na jednostkach o napędzie parowym, dość nieskomplikowanych pod względem technicznym.

Realizacja zamówień do krajów Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (od 1949 roku), a głównie do ZSRR, oparta była na zakupie części wyposażeń statków w krajach zachodnich, co wymagało rozliczeń w dewizach.

Pod koniec lat sześćdziesiątych istniał sprawny aparat handlowy w postaci Centrali Handlu Zagranicznego „Centromor”. Odzwierciedleniem nowych możliwości stały się traktaty handlowe nie tylko z krajami bloku RWPG, ale i zachodnimi (jak Norwegia) czy pozaeuropejskich (jak Meksyk), także w latach 70. XX wieku.

Te i inne zagadnienia związane z produkcją w Stoczni Szczecińskiej w latach 1945–1972 zostaną szerzej omówione na najbliższym wykładzie.

Wstęp wolny.

#3 Akademia Historii Sztuki „Klasycyzm” Renata Fabiańska-Grzybowska

Zapraszamy na wykład Renaty Fabiańskiej-Grzybowskiej „Klasycyzm” w ramach cyklu Akademia Historii Sztuki.

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od września 2018 do kwietnia 2019, w każdą środę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości.

Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp wolny.

Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny

#4 Akademia Antyczna „Rzym – miasto filmowe” dr hab. Radosław Piętka (UAM)

Zapraszamy na wykład dr. hab. Radosława Piętki z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytułowany „Rzym – miasto filmowe” w ramach Akademii Antycznej.

Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Filologiczne  oddział terenowy w Szczecinie.

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej.

Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata.

W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.

Dr hab. Radosław Piętka – filolog klasyczny i polonista, adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się tematami astronomicznymi i mitologicznymi w literaturze rzymskiej oraz recepcją antyku w kulturze współczesnej, zwłaszcza w literaturze i filmie.

Stażysta American Academy w Rzymie (2011), stypendysta Fundacji Lanckorońskich (2007, 2010, 2013, 2017). Autor monografii Kaliope i Urania: rzymskie poematy astronomiczne (Poznań 2005) oraz Roma aeterna.

Rzymska mitologia urbanistyczna (Poznań 2015; nagroda Stowarzyszenia Historyków Starożytności). Publikował m.in. w „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim”, „Znaku”, „Terminusie”, „Eos”, „Meandrze”, „Harvard Studies in Classical Philology”.

Wykład odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny

#5 Spotkanie Stowarzyszenia Historyków Sztuki „Język technologii cyfrowych w praktykach artystycznych” dr hab. Zbigniew Romańczuk prof. AS

Zapraszamy w czwartek, 17 stycznia 2019 o godzinie 18.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska27) na wykład prof. Zbigniewa Romańczuka z Akademii Sztuki w Szczecinie „Język technologii cyfrowych w praktykach artystycznych”.

Dr hab. Zbigniew Romańczuk prof. AS – kierownik Katedry Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zainteresowania artystyczne i naukowe: problematyka współczesnej natury obrazu widzianej przez pryzmat rozwoju nowoczesnych technologii cyfrowych oraz możliwych scenariuszy rozwoju kultury wizualnej.

Muzeum Narodowe w Szczecinie: wydarzenia od 14 do 20 stycznia 2019
Pustynia pod NadNafem 31.07.04 Jerzy Undro fotoreprter PAP walczy dzielnie z upa?em i pustyniL.Niestety przerwy w dostawie chmielowego napoju robia swoje,od duNych iloúci wody(ciep?ej) zaczyna mu rosnLś garb,chyba przybÍdzie jeszcze jeden odwieczny okret pustyni.PAP Jerzy Wielb?Ld

#6 3. rocznica otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
Wernisaż: Jerzy Undro „Jestem świadkiem”

Wystawa fotografii „Byłem świadkiem” Jerzego Undry, znakomitego fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, przypomni najważniejsze wydarzenia na Pomorzu Zachodnim, w Polsce
i na świecie od początku lat 70.

Ekspozycję można oglądać od 18 stycznia do 31 marca 2019 roku w „Przestrzeni dialogu”, czyli na poziomie –1 Muzeum Narodowego w Szczecinie –Centrum Dialogu Przełomy.

W piątek, 25 stycznia 2019 roku o godzinie 16.30 zapraszamy na spotkanie z autorem – Jerzym Undro.

Jerzy Undro – ur. 1947, absolwent Politechniki Szczecińskiej. Od 1969 roku zajmował się głównie z fotografią prasową jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), a następnie Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

W Polsce dokumentował najważniejsze wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat, w tym Sierpień ′80 i wprowadzenie stanu wojennego, erupcję ropy pod Karlinem i tragiczny pożar słynnej Kaskady.

W 1980 roku fotografował wręczenie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Czesławowi Miłoszowi w Sztokholmie, a następnie podróż noblisty po Polsce.

Undro był świadkiem m.in. obalenia Muru Berlińskiego w 1989 roku. Jako korespondent wojenny wielokrotnie wyjeżdżał do Iraku, gdzie dokumentował życie mieszkańców tego kraju  i służbę polskich żołnierzy, był też z naszą armią w Czadzie i wielokrotnie w Afganistanie.

W 2012 przeszedł na emeryturę, pozostając nadal czynnym fotoreporterem.

Efektem jego pracy są liczne publikacje w kraju i zagranicą, wystawy i wydawnictwa albumowe. Jest autorem m.in. wydawnictw o Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, a także albumu „Irak Misja Pokoju”. W archiwum Polskiej Agencji Prasowej zgromadzonych jest kilkadziesiąt tysięcy zdjęć jego autorstwa.

Uczestnik wielu konkursów i wystaw fotograficznych, zwycięzca Grand Press Photo 2007 w kategorii ,,wydarzenia’”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a także złotą odznaką „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej”. Nagradzany dwukrotnie Kaczką Dziennikarską, przyznawaną przez zachodniopomorskie środowiska dziennikarskie.

3. rocznica otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

To już trzy lata! Zapraszamy do udziału w obchodach trzecich urodzin Muzeum Narodowego
w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy to wyjątkowe miejsce, w którym próbujemy mierzyć się z kontrowersyjnymi tematami dotyczącymi najnowszych dziejów Polski i Europy, tymi, które dzielą lub łączą kontynent, mają wpływ na jego przyszłość.

Powstanie Centrum miało przede wszystkim na celu przywrócenie pamięci o wydarzeniach, które przez pół wieku kształtowały tożsamość ludzi żyjących na Pomorzu Zachodnim, a także wpłynęły na to, że Polska po 1989 r. stała się w pełni suwerennym krajem.

Oczywiste wydawało się przypomnienie o wyjątkowości miejsca, w którym po wojnie dokonała się całkowita wymiana ludności, gdzie – mimo braku więzi społecznych, ciągłości tradycji i poczucia tymczasowości – doszło do zrywów wolnościowych na trwałe zmieniających nie tylko historię tego zakątka Polski, lecz także całego kraju i świata.

Jednym z powodów utworzenia Centrum była chęć zmierzenia się z mitami, które wryły się w świadomość powojennych pokoleń. Kolejnym – rewizja kompleksów od lat gnębiących mieszkańców tych ziem.

18 stycznia 2019 | piątek

19 stycznia 2019 | sobota

22 stycznia 2019 | wtorek

24 stycznia 2019 | czwartek

Konkurs dla szkół „Tropem historii niezwykłych. Centrum Dialogu Przełomy”
Ogłoszenie konkursu dla szkół „Wiatr odnowy wiał”

25 stycznia 2019 | piątek

Debata publiczna nt. wydarzeń ważnych dla regionu, Polski i świata w ciągu ostatnich dekad – na ile zmieniły mentalność Polaków, jak wpłynęły na tożsamość mieszkańców Pomorza Zachodniego, o jakie lokalne wydarzenie przełomowe można poszerzyć listę wydarzeń powszechnie uznawanych w Polsce i na świecie za kluczowe, „ludzie przełomów, których zabrakło na wystawie stałej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

26 stycznia 2019 | sobota

#7 Akademia Malucha „Podróż sentymentalna. Z wizytą u dziadków i pradziadków. Rzecz o duszach i kijankach – dawne pranie i prasowanie”

Akademia Malucha to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5–6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania. W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni.

Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, świąt Bożego Narodzenia, katarzynek i andrzejek oraz kulturę innych narodów.

W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach.

Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.

#9 Rysujemy w Muzeum. Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży

Rysujemy w muzeum to zajęcia cykliczne, adresowane do osób w różnym wieku, prowadzone w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ich głównym celem jest umożliwienie dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym bezpośredniego kontaktu ze sztuką, a także świadomego udziału w procesie twórczym.

Warsztaty są również szansą na poznanie sylwetek najwybitniejszych artystów, których dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Uczestnicy zajęć – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości wiekowych – będą przygotowywani do stania się odbiorcą i twórcą dziedzictwa kulturowego. Zostaną wyposażeni w wiedzę, umiejętności manualne i warsztatowe w zakresie technik malarskich oraz rysunkowych.

Poznają takie pojęcia, jak: płaszczyzna, obraz na płaszczyźnie, martwa natura, kompozycja, perspektywa, kolor, tworzenie kolorów, światło, światłocień, walor, faktura. Nauczą się także podstaw analizowania dzieła sztuki ze względu na jego cechy formalne.

Ponadto formuła zajęć umożliwi uczestnictwo w konkursach literackich i plastycznych organizowanych przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

#10 Koncert kolęd Collegium. Informacje o wydarzeniu zostaną przekazane w możliwie najszybszym terminie.

#11 „Wiklinowe zmagania”
Warsztaty dla młodzieży w wieku 10–14 lat. Kamil Chmielewski (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Płoni).
Program towarzyszący wystawie czasowej „Sztuka szczęśliwych ludzi…”

Informacje o wydarzeniu zostaną przekazane w możliwie najszybszym terminie.

Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version