Site icon Tu Świnoujście

Nowy Rok rozpoczął się sztormowo – odwołane promy

Nowy Rok rozpoczął się sztormowo - odwołane promy

Gospodarka Morska logoNowy Rok rozpoczął się sztormowo – odwołane promy, cofka powodziowa na Motławie (foto).

Ze względu na silny wiatr, sztormowe warunki oraz fale o wysokości 7 metrów, zostały odwołane odejścia niektórych promów. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i informuje,  że stan morza wynosi 619 cm, przy stanie alarmowym 570.

Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Tendencja nadal jest rosnąca – wiatr powodujący cofkę ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych.

Póki co zostały odwołane odejścia promów DFDS Seaways w relacji Kiel – Klaipeda a także wszystkie rejsy Stena Line z Gdyni i Karlskrony oraz dwa PŻB. Jak podano w oficjalnym komunikacie:

„Ze względu na złe warunki atmosferyczne informujemy o anulowaniu odejść promów: w środę z Ystad i z Gdańska oraz w czwartek z Nynäshamn”.

Nowy Rok rozpoczął się sztormowo - odwołane promy

Silny wiatr jest także w Świnoujściu (województwie zachodniopomorskie). Tam jednak kapitanowie statków mają zadecydować o tym, czy wypłyną.

W środę i czwartek (2 i 3 stycznia 2019 r.) trzeba być ostrożnym i śledzić komunikaty o sytuacji pogodowej. To zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który ogłosił ostrzeżenie 2. stopnia dla strefy brzegowej w województwie pomorskim. Silny wiatr ma wiać także w Gdańsku.

Stan morza wynosi 619 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Tendencja nadal jest rosnąca – wiatr powodujący cofkę ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych.

Nowy Rok rozpoczął się sztormowo - odwołane promy

Straż Pożarna pojechała sprawdzić sytuację na ul. Sienną. Są sygnały że może dojść wybicia kanalizacji deszczowej na ul. Orlej i Korzeniowskiego w Brzeźnie.

Apelujemy do mieszkańców o ostrożność – podkreśla Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku. – Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale też o siłę wiatru. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty, które mogą ucierpieć od wiatru.

Co oznacza termin “Ostrzeżenie 2. stopnia”? IMGW definiuje go następująco:

“Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych”.

Synoptycy IMGW prognozują, że wzdłuż całego wybrzeża w województwie poziom wody w Bałtyku wzrośnie powyżej stanu alarmowego.

Ostrzeżenie będzie ważne od godziny 3 w nocy w środę do godziny 3 w nocy w czwartek.

fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

 

 

Exit mobile version