Szczecin: „Dźwigozaury” podświetlone na stałe.
Trzy „dźwigozaury” – żurawie portowe ze szczecińskiej wyspy Łasztownia – mają już stałe podświetlenie. W piątek odbył się pierwszy pokaz nowych iluminacji tych charakterystycznych konstrukcji.
Kilkaset osób zgromadzonych na Łasztowni zobaczyło w piątkowy wieczór żurawie rozświetlane kilkoma kolorami przy akompaniamencie muzyki, m.in. filmowej.
„Już od jakiegoś czasu można zauważyć, że dźwigozaury stały się symbolem Szczecina, śpiewa się o nich piosenki, umieszcza na grafikach czy fotografuje z różnych perspektyw. Mamy nadzieję, że dzięki nowemu podświetleniu dźwigozaurów bulwary i Łasztownia staną się jeszcze atrakcyjniejsze i sprawią, że mieszkańcy miasta i turyści z chęcią będą spędzać tu czas nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorami” – powiedziała PAP Celina Wołosz z miejskiej spółki Żegluga Szczecińska.
„Dźwigozaury” pojawiły się m.in. w tekście utworu „Umieraj stąd” pochodzącego ze Szczecina zespołu Hey. Żurawie, ustawione na znajdującej się w centrum miasta wyspie Łasztownia widoczne są m.in. od strony reprezentacyjnych Wałów Chrobrego.
Konstrukcje zostały zamontowane na Łasztowni w latach 30. XX w. Zbudowała je prawdopodobnie niemiecka firma Krupp. Powstały z myślą o przeładunku drobnicy i takie materiały przeładowywały do końca swojej pracy.
Podobne urządzenia pracowały w niemal wszystkich europejskich portach – obecnie pozostało tylko kilka okazów muzealnych.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście eksploatował żurawie jeszcze na początku XXI w. Maszyny zostały przekazane szczecińskiemu muzeum narodowemu w 2009 r.
Pod koniec 2016 r. rozpoczęto ich renowację; trwała kilka miesięcy. Przywrócono im wówczas dawne malowanie – z brązową podstawą, zieloną kabiną i żółtym wysięgnikiem.
Żurawie będą podświetlane codziennie w godz. 16-24.
fot. wiadomosci.szczecin.eu
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/