Tu Świnoujście

Dzieje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie: 10-16 grudnia 2018

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoDzieje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie: 10-16 grudnia 2018.

10 GRUDNIA 2018 | PONIEDZIAŁEK
Muzeum nieczynne

11 GRUDNIA 2018 | WTOREK 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00

12 GRUDNIA 2018 | ŚRODA
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00

Akademia Historii Sztuki | „Malarstwo barokowe” | Wykład Renaty Fabiańskiej-Grzybowskiej

13 GRUDNIA | CZWARTEK 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00

Finał konkursu na najciekawszy list do Św. Mikołaja + otwarcie wystawy

Akademia Antyczna | „Seneka: rzymska żałoba i pocieszenie” | Wykład prof. dra hab. Piotra Urbańskiego (UAM)

14 GRUDNIA | PIĄTEK  
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

Rozstrzygnięcie konkursu na etiudę filmową „Niepodległa short”

15 GRUDNIA | SOBOTA 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00
BEZPŁATNA SOBOTA (nie dotyczy wystawy „Fotografia dzikiej przyrody”)

Akademia Malucha | „Magiczny czas. Boże Narodzenie – polskie tradycje i zwyczaje. Zdobienie pierników” | Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska

Rysujemy w Muzeum | Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży
Prowadzenie: Maryla Raban

Koncert zespołu Harmonic Solution

16 GRUDNIA | NIEDZIELA 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

Rodzinne Warsztaty Świąteczne

DO 23 GRUDNIA 2018
Muzeum Tradycji Regionalnych MNS | ul. Staromłyńska 27

Sklep muzealny: Świąteczny Kiermasz Książek
wtorek, środa, czwartek, sobota: 10.00 – 18.00
piątek, niedziela: 10.00 – 16.00
poniedziałek: nieczynne

Po raz kolejny zapraszamy na, już tradycyjny, Świąteczny Kiermasz Książek. To doskonała okazja aby sprawić sobie lub najbliższym ciekawy prezent świąteczny!

W ofercie muzealnego sklepu znajduje się duży wybór pozycji książkowych na temat sztuki, w tym albumy malarstwa, oraz publikacje poświęcone archeologii, etnografii, numizmatyce oraz historii.

Zainteresowanych dziejami Szczecina i Pomorza Zachodniego z pewnością zainteresuje duży wybór książek o ciekawostkach i sekretach miasta i regionu.

Gros pozycji to także szczecińskie pamiątki (w tym dedykowane Muzeum produkty od Szczeciński Town Shop) oraz muzealne gadżety, związane z wystawami stałymi i czasowymi.

Świąteczny Kiermasz Książek w Muzeum Narodowym w Szczecinie to doskonała okazja, żeby uzupełnić swoją bibliotekę, a także wybrać ciekawe prezenty dla najbliższych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Publikacje Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdziecie u nas w specjalnych, obniżonych cenach, nie zabraknie też drobnych upominków dla gości naszego sklepu.

Sklep muzealny czynny jest w godzinach pracy Muzeum, czyli we wtorki, środy, czwartki oraz soboty od 10.00 do 18.00, w piątki i niedziele od 10.00 do 16.00. W poniedziałki – nieczynne.

OLIMPIADA ARTYSTYCZNA

Olimpiada Artystyczna to ogólnopolski konkurs kierowany do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych interesujących się kulturą i sztuką.

Na zwycięzców startujących w sekcji historii sztuki czekają indeksy na historię sztuki i kulturoznawstwo, dodatkowe punkty na kierunki pokrewne, zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii sztuki oraz nagrody rzeczowe w postaci laptopów, tabletów i e-booków.

Konkurs organizuje, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej z siedzibą w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie: www.olimpiada-artystyczna.pl

Dzieje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie

AKADEMIA HISTORII SZTUKI MALARSTWO BAROKOWE

Zapraszamy na wykład Renaty Fabiańskiej-Grzybowskiej „Malarstwo barokowe” w ramach cyklu Akademia Historii Sztuki.

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od września 2018 do kwietnia 2019, w każdą środę.

Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości.

Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp wolny.

Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny

Program wykładów

FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2002-2017

Wystawę tworzy 70 zdjęć, wybranych i prezentowanych jako najlepsze w ramach konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year w latach 2002–17. który organizowany jest corocznie, od 1965 r. przez BBC Worldwide i Natural History Museum w Londynie, a od czterech lat wyłącznie przez drugą z instytucji. W ciągu tych 15 lat kolejne ekspozycje były prezentowane w Polsce.

Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs o tej tematyce, dostępny dla zawodowców oraz amatorów, także dla młodzieży i dzieci.

Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Wyróżniane są te obrazy, które zawierają w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości natury, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie.

Już od wielu lat corocznie na konkurs wpływa 40–50 tys. prac wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów z ponad 90 krajów.

Przez jałowe pustynie, ponad wzniosłe granie, w gęstej tropikalnej dżungli i na otwartym oceanie – te zdjęcia są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata dzikiej przyrody, ale ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości.

Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata niektóre z tych chwil zostały uwiecznione, byśmy mogli je zobaczyć i kontemplować.

Niektóre są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszą na duchu, a drugie zadają pytania o nasze oddziaływanie na przyrodę. Także dzięki temu wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej przyszłą jakość.

Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce. Także nasze.

Nasz kraj znajduje się pośród kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ekspozycję ogląda ponad milion osób.

W roku 2003 pierwsza polska edycja była prezentowana na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a kolejne w latach 2005–15 z dużym powodzeniem były prezentowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Teraz, po dwuletniej przerwie, wystawa wraca w to samo miejsce, ale już w innej, szerszej postaci.

Organizatorem prezentacji wystawy w Polsce jest Agencja Zegart, e-mail: zeg-art@wp.pl.

Bilety w cenie: 8 zł – bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy

Dzieje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJCIEKAWSZY LIST DO ŚW. MIKOŁAJA

W dniu 6 grudnia 2018 roku obradowała komisja konkursowa w składzie: Krystyna Milewska – przewodnicząca jury, Ewa Kimak, Agata Kamińska i Dorota Baumgarten-Szczyrska.

Po burzliwych, wielogodzinnych obradach jury przyznało 44 nagrody w 3 kategoriach wiekowych: 5-6 lat, 7-8 lat, 9-10 lat. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 200 osób. Wśród nich są dzieci ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.

Zapraszamy wszystkich laureatów i finalistów na uroczyste podsumowanie konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej „Listy do św. Mikołaja”, które odbędą się 13 grudnia o godzinie 12.00 w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27.

Nagrody w konkursie ufundowano z środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Gratulujemy laureatom i finalistom  konkursu!!!

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniu.

Dzieje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie

AKADEMIA ANTYCZNA  SENEKA: RZYMSKA ŻAŁOBA I POCIESZENIE

Zapraszamy na wykład prof. dr hab. Piotra Urbańskiego z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytułowany „Seneka: rzymska żałoba i pocieszenie” w ramach Akademii Antycznej

Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Filologiczne  oddział terenowy w Szczecinie.

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna.

W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej. Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata.

W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.

NIEPODLEGŁA SHORT KONKURS DLA UCZNIÓW NA ETIUDĘ FILMOWĄ

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości, do dialogu.

Celem konkursu jest zaangażowanie uczniów do poszerzenia i ugruntowania wiedzy na temat dróg prowadzących Polskę do odzyskania niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, umacnianie poczucia dumy narodowej w społeczności lokalnej, budowanie wśród młodzieży postaw odpowiedzialności za losy państwa i narodu, rozwijanie kreatywności, samodzielności, umiejętności planowania i zaangażowania we wspólne działania dla dobra ogółu.

Konkurs filmowy kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i liceów oraz nauczycieli ze Szczecina. Zadaniem konkursowym jest nakręcanie krótkiej etiudy filmowej (maksymalnie 15 minut) na temat: patriotyzmu, wolności, niepodległości.

Film może być próbą odpowiedzi na pytania: czym jest dla nas wolność oraz jak dziś ją rozumiemy i odczuwamy.

Twórcy filmu mogą wykorzystać różnego rodzaju gatunki filmowe, takie jak: dokument, wywiad, pejzaż filmowy, reportaż. Autorem filmu może być jedna osoba lub zespół uczniów (maksymalnie cztery osoby).

Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 14 grudnia 2018 (piątek) w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Koordynatorka: Agata Kamińska

Dzieje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie
08.11.2018 Szczecin wernisaż w Muzeum Tradycji Regionalnych Fot. Robert Stachnik

AKADEMIA MALUCHA MAGICZNY CZAS. BOŻE NARODZENIE – POLSKIE TRADYCJE I ZWYCZAJE. ZDOBIENIE PIERNIKÓW

Zapraszamy najmłodszych studentów na zajęcia zatytułowane „Magiczny czas. Boże Narodzenie – polskie tradycje i zwyczaje. Zdobienie pierników”, które poprowadzi Dorota Baumgarten-Szczyrska.

Zajęcia odbędą się w przestrzeni wystawy czasowej „Świętowanie” w Muzeum Narodowym w Szczecinie–Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27.

Akademia Malucha to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5–6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania.

W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni.Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, świąt Bożego Narodzenia, katarzynek i andrzejek oraz kulturę innych narodów.

W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach.

Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270, d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
Wstęp: 10 zł

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych

RYSUJEMY W MUZEUM

Dzieje się w Muzeum Narodowym w SzczecinieZapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty plastyczne odbywające się w ramach cyklu „Rysujemy w muzeum”.
Najbliższe zajęcia odbędą się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Rysujemy w muzeum to zajęcia cykliczne, adresowane do osób w różnym wieku, prowadzone w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Ich głównym celem jest umożliwienie dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym bezpośredniego kontaktu ze sztuką, a także świadomego udziału w procesie twórczym.

Warsztaty są również szansą na poznanie sylwetek najwybitniejszych artystów, których dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Uczestnicy zajęć – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości wiekowych – będą przygotowywani do stania się odbiorcą i twórcą dziedzictwa kulturowego. Zostaną wyposażeni w wiedzę, umiejętności manualne i warsztatowe w zakresie technik malarskich oraz rysunkowych.

Poznają takie pojęcia, jak: płaszczyzna, obraz na płaszczyźnie, martwa natura, kompozycja, perspektywa, kolor, tworzenie kolorów, światło, światłocień, walor, faktura. Nauczą się także podstaw analizowania dzieła sztuki ze względu na jego cechy formalne.

Ponadto formuła zajęć umożliwi uczestnictwo w konkursach literackich i plastycznych organizowanych przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Prowadząca: Maryla Raban

Wstęp: 10 zł

Nie obowiązują wcześniejsze zapisy

KONCERT ZESPOŁU HARMONIC SOLUTION 

Szczegóły wkrótce!

RODZINNE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE 

Jak co roku zapraszamy całe rodziny na świąteczne warsztaty. Tym razem spotkamy się w przestrzeni wystawy „:Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej” w Muzeum Tradycji Regionalnych MNS przy ul. Staromłyńskiej 27.

W programie Spotkania m.in. wspólne tworzenie gigantycznego łańcucha z papieru, oraz ozdabianie muzealnej choinki.

Do pobranie w PDF: WYDARZENIA W MUZEUM

Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version