Site icon Tu Świnoujście

Anywhere, but Here 5. Medialny stan wyjątkowy

Anywhere, but Here 5. Medialny stan wyjątkowy

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoAnywhere, but Here 5. Medialny stan wyjątkowy w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1

Otwarcie wystawy: piątek, 7 grudnia 2018, godz. 18.00, wstęp wolny;

wystawa czynna do 24 marca 2019

Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek, sobota: 10.00–18.00

piątek, niedziela: 10.00–16.00

poniedziałek: nieczynne

Artyści: Karolina Babińska, Jan Baszak, Ronald Dagonnier, Michael Dans, Marta Hryniuk, Ariane Jouhaud, Basile Kravagna, Sylvain Lange,  Natalia Laskowska, Gabrielle Lerch, Wojciech Łazarczyk, Johan Muyle, Przemysław Piniak, Clara Rivault, Maryna Sakowska, Iga Świeściak, Déborah Thys, Patryk Wilk, Ola Zielińska

Kuratorzy i organizatorzy:

Wojciech Łazarczyk – Akademia Sztuki w Szczecinie, Johan Muyle, Michael Dans – École Nationale Supérieure des Arts Visuels de La Cambre, Ronald Dagonnier – École Supérieure des Arts de la Ville de Liège – Académie Royale des Beaux-Arts de Liège, Marie-Helene Joiret, Justine Mathonet – Centre wallon d’art contemporain „La Chataigneraie” Magdalena Lewoc, Marlena Chybowska-Butler – Muzeum Narodowe w Szczecnie – Muzeum Sztuki Współczesnej

Współorganizator: Walonie-Bruxells International – Délégation Varsovie (Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela w Warszawie)

„Anywhere, but Here” („Gdziekolwiek, jednak tutaj”) to hasło przewodnie piątej edycji prezentacji artystów i studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, która od 2012 roku odbywa się pod nazwą „Medialny stan wyjątkowy”.

Anywhere, but Here 5. Medialny stan wyjątkowy

Tegoroczna odsłona realizowana jest we współpracy kuratorów polskich z MNS (Magdalena Lewoc, Marlena Chybowska-Butler) i belgijskich z Walońskiego Centrum Sztuki Współczesnej „La Chataigneraie” (Marie-Helene Joiret, Justine Mathonet);

artystów-wykładowców trzech uczelni artystycznych:

Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej (7.12.2018–4.03.2019) jest rezultatem własnych doświadczeń artystów oraz spotkania i dyskusji podczas warsztatów w Szczecinie (2–6.12.2018).

Hasło przewodnie projektu celowo pozostawiono w wersji angielskiej z uwagi na wielowątkowość i czasem zaskakujące jego interpretacje, próby artystycznej ekspresji tematu związanego z podróżą, przemieszczaniem się fizycznym bądź mentalnym, obserwacją świata i siebie.

Warsztaty i ekspozycja stanowią interesującą konfrontację, z jednej strony dzieł artystów już uznanych i doświadczonych (profesorowie akademii) i młodych, będących na początku drogi artystycznej studentów i absolwentów; z drugiej – sposobów podejścia do tematu przez reprezentantów każdej z trzech uczelni funkcjonujących w określonych realiach kulturowych, czy metod nauczania.

Gdziekolwiek zawsze jest gdzieś. Nie ma miejsca na świecie, istniejącego poza kontekstem kulturowym, bez względu na to czy przywołujemy wielkie metropolie, pustynie czy bezludne wyspy.

Każde spojrzenie ujawnia centrum obserwacji, a punkt obserwacyjny, którym jesteśmy jest nieusuwalny z opisu obserwowanego zjawiska.  Kiedy chcemy się przyjrzeć samym  sobie używamy lustra, ale paradoksalnie, widzimy w nim wyłącznie swój wizerunek.

Idea projektu „Anywhere, but Here” to próba przeniesienia się w odległe miejsce by zobaczyć siebie patrzących w lustro. Zobaczyć siebie ze swoimi wyobrażeniami, ideami, marzeniami.

Zmiana punktu obserwacji może być czysto mentalna lub wirtualna, związana z badaniami antropologicznymi, lingwistycznymi, historycznymi, bądź fizyczna, związana z doświadczeniem podróży.

Może, albo powinna łączyć w sobie wiele metod. Odnalezienie „odległego punktu obserwacji” wydaje się ważne nie dlatego, by poznać świat, czy go kontrolować, ale w nim zamieszkiwać i być.

Projekt został wpisany do Programu Wykonawczego na lata 2017–2019 jako kontynuacja współpracy Muzeum Narodowego w Szczecinie z Walońskim Centrum Sztuki Współczesnej „La Chataigneraie” przyjętego na podstawie umowy między rządem Wspólnoty Francuskiej Belgii, rządem Regionu Walonii i Komisją Wspólnotową Francuską Regionu Stołecznego Brukseli, z jednej strony, a rządem Rzeczypospolitej z drugiej strony.

www.muzeum.szczecin.pl

www.facebook.com/muzeum.szczecin

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version