Tu Świnoujście

Muzeum Narodowe w Szczecinie – wydarzenia: 3-9 grudnia 2018

Olaf_Rude

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoMuzeum Narodowe w Szczecinie – wydarzenia: 3-9 grudnia 2018.

3 GRUDNIA 2018 | PONIEDZIAŁEK

Muzeum nieczynne

4 GRUDNIA 2018 | WTOREK

Zapraszamy do oglądania wystaw stałych oraz czasowych w godzinach 10.00–18.00

5 GRUDNIA 2018 | ŚRODA

Zapraszamy do oglądania wystaw stałych oraz czasowych w godzinach 10.00–18.00

6 GRUDNIA 2018 | CZWARTEK

Zapraszamy do oglądania wystaw stałych oraz czasowych w godzinach 10.00–18.00

7 GRUDNIA 2018 | PIĄTEK

Zapraszamy do oglądania wystaw stałych oraz czasowych w godzinach 10.00–16.00

8 GRUDNIA 2018 | SOBOTA

Zapraszamy do oglądania wystaw stałych oraz czasowych w godzinach 10.00–18.00
BEZPŁATNA SOBOTA (wstęp wolny na wystawy organizowane przez MNS)

9 GRUDNIA 2018 | NIEDZIELA

Zapraszamy do oglądania wystaw stałych oraz czasowych w godzinach 10.00–16.00
10.00 – 18.00 | Muzeum Tradycji Regionalnych MNS | ul. Staromłyńska 27 | wstęp wolny
Sklep muzealny & księgarnia: Świąteczny Kiermasz Książek

spacer kuratorski dla seniorów
06.10.2018 Szczecin Muzeum Narodowe w Szczecinie. „Sztuka szczęśliwych ludzi”! Fot. Robert Stachnik

„Sztuka szczęścia” – spacer kuratorski dla seniorów. Wykład „Psychologia pozytywna o szczęściu”

Zapraszamy we wtorek 4 grudnia 2018 roku o godzinie 12.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego na spacer kuratorski po wystawie „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku”. O ekspozycji opowie jej kuratorka dr Beata Małgorzata Wolska.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 zapraszamy także na wykład „Psychologia pozytywna o szczęściu”, który wygłosi dr hab. Krzysztof Saja, prof. US (Wydział Humanistyczny US). Wstęp wolny.

Już wielu starożytnych filozofów uznawało, że szczęście jest najwyższym dobrem i ostatecznym celem wszystkich naszych dążeń. Mylili się oni w bardzo wielu kwestiach, lecz ta myśl wciąż przyjmowana jest z uznaniem.

Czy nie uważacie szczęścia za jedno z największych dóbr, które możecie posiąść? Co znaczy jednak „szczęście” i jak je osiągnąć? Po ponad dwóch tysiącach lat namysłu, prowadzonych przez filozofów, artystów, mistyków, teologów, kapłanów i błaznów, wielu już dawno zwątpiło w możliwość obiektywnej odpowiedzi na te pytania.

Od niespełna trzydziestu lat rozwija się jednak tzw. psychologia pozytywna, która stara się w naukowy, empiryczny, metodologicznie poprawny sposób badać te zagadnienia.

Co ciekawe, udało się jej znaleźć bardzo wiele istotnych odpowiedzi. O psychologii pozytywnej i o sposobach rozumienia szczęścia opowie dr hab. Krzysztof Saja, pracownik Zakładu Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Oba wydarzenia odbywają się ramach Programu edukacyjnego do wystawy „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku”.

Akademii Historii Sztuki Architektura i rzeźba renesansowa

Akademii Historii Sztuki Architektura i rzeźba renesansowa

Zapraszamy w środę, 5 grudnia 2018 roku o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie na wykład Renaty Fabiańskiej-Grzybowskiej ” Architektura i rzeźba renesansowa” w ramach cyklu Akademia Historii Sztuki.

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od września 2018 do kwietnia 2019, w każdą środę.

Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości.

Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp wolny.

Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny

Świąteczny Kiermasz Książek

Świąteczny Kiermasz Książek

Po raz kolejny zapraszamy na, już tradycyjny, Świąteczny Kiermasz Książek. To doskonała okazja aby sprawić sobie lub najbliższym ciekawy prezent świąteczny!

W ofercie muzealnego sklepu znajduje się duży wybór pozycji książkowych na temat sztuki, w tym albumy malarstwa, oraz publikacje poświęcone archeologii, etnografii, numizmatyce oraz historii.

Zainteresowanych dziejami Szczecina i Pomorza Zachodniego z pewnością zainteresuje duży wybór książek o ciekawostkach i sekretach miasta i regionu. Gros pozycji to także szczecińskie pamiątki (w tym dedykowane Muzeum produkty od Szczeciński Town Shop) oraz muzealne gadżety, związane z wystawami stałymi i czasowymi.

Świąteczny Kiermasz Książek w Muzeum Narodowym w Szczecinie to doskonała okazja, żeby uzupełnić swoją bibliotekę, a także wybrać ciekawe prezenty dla najbliższych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Publikacje Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdziecie u nas w specjalnych, obniżonych cenach, nie zabraknie też drobnych upominków dla gości naszego sklepu.

Sklep muzealny czynny jest w godzinach pracy Muzeum, czyli we wtorki, środy, czwartki oraz soboty od 10.00 do 18.00, w piątki i niedziele od 10.00 do 16.00. W poniedziałki – nieczynne.

Muzealny Mikołaj z Głową

Muzealny Mikołaj z Głową

Serdecznie zapraszamy na mikołajkowe spotkanie z Głową! Przemysław Głowa- przewodnik miejski, bloger i znany miłośnik książek przybliży historię kościoła pw. św. Mikołaja.

Spotkanie rozpocznie się 6 grudnia (czwartek) o godz. 16.00 w Muzeum Historii Szczecina przy ul. Mściwoja II 8. Rozpoczniemy oprowadzeniem uczestników po wystawie szwedzko-pruskiej, ze wskazaniem na przedstawienia ikonograficzne nieistniejącego już kościoła pw. św. Mikołaja oraz opowieścią o historii tego budynku.

Następnie, przejdziemy przez dziedziniec zamkowy i podążymy do Muzeum Tradycji Regionalnych, gdzie posłuchamy wykładu na temat kościoła św. Mikołaja.

Po wykładzie nastąpi jeszcze oprowadzenie po naszej nowo otwartej wystawie „Świętowanie”.

Tego dnia w naszym sklepie muzealnym rozpocznie się coroczny Świąteczny Kiermasz Książek!

Na wydarzenie wstęp wolny, zapraszamy!

Muzealny Mikołaj z Głową

Medialny stan wyjątkowy Anywhere, but Here

„Anywhere, but Here” to hasło przewodnie piątej edycji prezentacji artystów i studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, która od 2012 roku odbywa się pod nazwą „Medialny stan wyjątkowy”.

Tegoroczna odsłona realizowana jest we współpracy kuratorów polskich z MNS (Magdalena Lewoc, Marlena Chybowska-Butler) i belgijskich z Walońskiego Centrum Sztuki Współczesnej „La Chataigneraie” (Marie-Helene Joiret, Justine Mathonet); artystów-wykładowców trzech uczelni artystycznych: Akademii Sztuki w Szczecinie (Wojciech Łazarczyk), École nationale supérieure des arts visuels de La Cambre w Brukseli (Johan Muyle, Michael Dans), École Supérieure des Arts de la Ville de Liège – Académie Royale des Beaux-Arts de Liège (Ronald Dagonnier) oraz ich obecnych i byłych studentów.

Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej (7.12.2018–4.03.2019) jest rezultatem własnych doświadczeń artystów oraz spotkania i dyskusji podczas warsztatów w Szczecinie (2–6.12.2018).

Hasło przewodnie projektu celowo pozostawiono w wersji angielskiej z uwagi na wielowątkowość i czasem zaskakujące jego interpretacje, próby artystycznej ekspresji tematu związanego z podróżą, przemieszczaniem się fizycznym bądź mentalnym, obserwacją świata i siebie.

Warsztaty i ekspozycja stanowią interesującą konfrontację, z jednej strony dzieł artystów już uznanych i doświadczonych (profesorowie akademii) i młodych, będących na początku drogi artystycznej studentów i absolwentów; z drugiej – sposobów podejścia do tematu przez reprezentantów każdej z trzech uczelni funkcjonujących w określonych realiach kulturowych, czy metod nauczania.

Gdziekolwiek zawsze jest gdzieś. Nie ma miejsca na świecie, istniejącego poza kontekstem kulturowym, bez względu na to czy przywołujemy wielkie metropolie, pustynie czy bezludne wyspy.

Każde spojrzenie ujawnia centrum obserwacji, a punkt obserwacyjny, którym jesteśmy jest nieusuwalny z opisu obserwowanego zjawiska.  Kiedy chcemy się przyjrzeć samym  sobie używamy lustra, ale paradoksalnie, widzimy w nim wyłącznie swój wizerunek.

Idea projektu „Anywhere, but Here” to próba przeniesienia się w odległe miejsce by zobaczyć siebie patrzących w lustro. Zobaczyć siebie ze swoimi wyobrażeniami, ideami, marzeniami.

Zmiana punktu obserwacji może być czysto mentalna lub wirtualna, związana z badaniami antropologicznymi, lingwistycznymi, historycznymi, bądź fizyczna, związana z doświadczeniem podróży.

Może, albo powinna łączyć w sobie wiele metod. Odnalezienie „odległego punktu obserwacji” wydaje się ważne nie dlatego, by poznać świat, czy go kontrolować, ale w nim zamieszkiwać i być.

Projekt został wpisany do Programu Wykonawczego na lata 2017–2019 jako kontynuacja współpracy Muzeum Narodowego w Szczecinie z Walońskim Centrum Sztuki Współczesnej „La Chataigneraie” przyjętego na podstawie umowy między rządem Wspólnoty Francuskiej Belgii, rządem Regionu Walonii i Komisją Wspólnotową Francuską Regionu Stołecznego Brukseli, z jednej strony, a rządem Rzeczypospolitej z drugiej strony.

Anywhere, but Here /  5. Medialny stan wyjątkowy

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1
8 grudnia 2018 – 24 marca 2019
Wernsiaż: piątek, 7 grudnia 2018, godz. 18.00, wstęp wolny

Artyści: Karolina Babińska, Jan Baszak, Ronald Dagonnier, Michael Dans, Marta Hryniuk, Ariane Jouhaud, Basile Kravagna, Sylvain Lange,  Natalia Laskowska, Gabrielle Lerch, Wojciech Łazarczyk, Johan Muyle, Przemysław Piniak, Clara Rivault, Maryna Sakowska, Iga Świeściak, Déborah Thys, Patryk Wilk, Ola Zielińska

Kuratorzy i organizatorzy: Wojciech Łazarczyk – Akademia Sztuki w Szczecinie, Johan Muyle, Michael Dans – École Nationale Supérieure des Arts Visuels de La Cambre, Ronald Dagonnier – École Supérieure des Arts de la Ville de Liège – Académie Royale des Beaux-Arts de Liège Marie-Helene Joiret, Justine Mathonet – Centre wallon d’art contemporain „La Chataigneraie” Magdalena Lewoc, Marlena Chybowska-Butler – Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej

Współorganizator: Walonie-Bruxells International – Délégation Varsovie (Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela w Warszawie)

Akademia Gryfa

Akademia Gryfa „Wojowie, rycerze, żołnierze oraz strażnicy z kamienia i cegły. Obrońcy Szczecina”

Zapraszamy w sobotę, 7 grudnia 2018 o godzinie 10.00 do Muzeum Historii Szczecina MNS na zajęcia dla dzieci w wieku 7–10 lat z cyklu Akademia Gryfa zatytułowane „Życie codzienne szczecinian. Dom i praca”.

Akademia Gryfa to cykl sobotnich spotkań odbywających się raz w miesiącu. Słuchacze Akademii Gryfa będą podróżować po wnętrzach Muzeum Historii Szczecina, poznając dzieje naszego miasta i jego mieszkańców od czasów najdawniejszych po XX wiek.

W czasie spotkań słuchacze dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Szczecin i jak wyglądało życie codzienne szczecinian – rodzina, dom, praca oraz rozrywka.

Prowadząca: Ewa Kimak – tel. 91 43 15 278, e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Opłata: 10 zł od dziecka

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.

Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.

Akademia Juniora

Akademia Juniora „Już czas, z nieba znak… to idą święta. O Bożym Narodzeniu nie tylko na poważnie. Zdobienie pierników”

Małych studentów zapraszamy na zajęcia w ramach Akademii Juniora zatytułowane „„Już czas, z nieba znak… to idą święta. O Bożym Narodzeniu nie tylko na poważnie. Zdobienie pierników”, które poprowadzi Dorota Baumgarten-Szczyrska. Zajęcia odbędą się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Akademia Juniora to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 7–12 lat. Na zajęcia zapraszamy zarówno dzieci, które wcześniej uczestniczyły w Akademii Malucha, jak i te, które chciałyby poznać świat sztuki oraz liczne skarby skrywane w muzealnych wnętrzach.

Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z przygotowanym tematem.

W ramach zajęć muzealnych słuchacze Akademii będą mogli pogłębić swoją dotychczasową wiedzę i poznać nowe zagadnienia związane z historią sztuki. Dzieci odbędą fascynującą podróż w czasie i przestrzeni.

Poznają polskie tradycje i zwyczaje oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć będą miały niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na co dzień na wystawach lub przechowywane w magazynach muzealnych.

Każdy słuchacz Akademii Juniora otrzyma specjalną kartę pracy z tematyką zajęć, a za każdy udział w spotkaniu otrzyma specjalny znaczek.

Na zakończenie cyklu warsztatów realizowanych w ramach Akademii wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii Juniora.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska – tel. (+48) 91 43 15 270, d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl

Wstęp: 10 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych

Co się dzieje w twoim mózguCo się dzieje w twoim mózgu

Co się dzieje w twoim mózgu? Bawimy się w odkrywanie świata

Zapraszamy w sobotę, 8 grudnia 2018 roku do Muzeum Narodowego w Szczecinie w przestrzeń wystawy czasowej „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku” na warsztaty dla dzieci w wieku 8–12 lat zatytułowane „Co się dzieje w twoim mózgu?

Bawimy się w odkrywanie świata”. Zajęcia poprowadzi Dorota Kościukiewicz-Markowska ze Szkoła Szczęścia.
To kolejne wydarzenie w ramach Programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie „Sztuka szczęśliwych ludzi”.

Bilety: 10 zł
Obowiązują zapisy: d.obalek@muzeum.szczecin.pl

Rysujemy w Muzeum

Rysujemy w muzeum to zajęcia cykliczne, adresowane do osób w różnym wieku, prowadzone w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ich głównym celem jest umożliwienie dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym bezpośredniego kontaktu ze sztuką, a także świadomego udziału w procesie twórczym.

Warsztaty są również szansą na poznanie sylwetek najwybitniejszych artystów, których dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Uczestnicy zajęć – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości wiekowych – będą przygotowywani do stania się odbiorcą i twórcą dziedzictwa kulturowego. Zostaną wyposażeni w wiedzę, umiejętności manualne i warsztatowe w zakresie technik malarskich oraz rysunkowych.

Poznają takie pojęcia, jak: płaszczyzna, obraz na płaszczyźnie, martwa natura, kompozycja, perspektywa, kolor, tworzenie kolorów, światło, światłocień, walor, faktura. Nauczą się także podstaw analizowania dzieła sztuki ze względu na jego cechy formalne.

Ponadto formuła zajęć umożliwi uczestnictwo w konkursach literackich i plastycznych organizowanych przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Prowadząca: Maryla Raban

Wstęp: 10 zł
Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

KALENDARIUM do pobrania w PDF

Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version