Site icon Tu Świnoujście

Projekcja filmu „Wyspa władców” w reż. Zdzisława Cozaca

Projekcja filmu "Wyspa władców"

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoProjekcja filmu „Wyspa władców” w reż. Zdzisława Cozaca w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Zapraszamy na kolejny odcinek serii filmów o początkach Państwa Polskiego. Na najbliższu spotkaniu przyjrzymy się historii Ostrowa Lednickiego.

Autorzy filmu pokazują zabytki z Ostrowa Lednickiego i w oparciu o ich badania przywołują najbardziej prawdopodobne hipotezy na temat wydarzeń na wyspie, od czasu budowy mostów w 963 roku do najazdu na lednicki gród czeskiego księcia Brzetysława w 1039 roku.

Dzieje Ostrowa Lednickiego, kojarzonego z chrztem Mieszka I i wizytą cesarza Ottona III w roku 1000, są nadal przedmiotem sporów naukowców.

Autor filmu poprosił o wypowiedzi do filmu tych z nich, którzy prowadzili badania lednickiej wyspy. Są wśród nich nie tylko wybitni archeolodzy, jak prof. Zofia Kurnatowska, czy prof. Andrzej Kola, ale także historycy, jak prof. Jerzy Strzelczyk, historycy sztuki, jak dr hab. Teresa Rodzińska–Chorąży i dr hab. Tomasz Węcławowicz, czy przedstawiciele innych dziedzin nauki, pomocnych współczesnej archeologii: prof. Marek Krąpiec – dendrochronolog, dr hab. Daniel Makowiecki – archeozoolog, prof. Tomasz Goslar – fizyk.

Oprócz naukowców z ośrodków w Poznaniu, Toruniu i Krakowie występują też m.in. dr Gerard Wilke z Kilonii, który badaniom lednickich mostów poświęcił większość swego życia i dr hab. Bogusław Więcek z Politechniki Łódzkiej, prezentujący pionierskie badania termowizyjne mieczy odkrytych na Lednicy.

Do najtrudniejszych w realizacji produkcji należały zdjęcia podwodne, ukazujące pozostałości lednickich mostów sprzed tysiąca lat. Bardzo mała przejrzystość wód i zamulenie dna jeziora wymagały wielokrotnych prób filmowania od lata do zimy – wyjaśnia Zdzisław Cozac.

Modelowanie i animowanie lednickiego grodu oraz znajdujących się w nim obiektów to efekt pracy Wielkosława Staniszewskiego. Dzięki niemu będzie można zobaczyć, m.in. jak wyglądałby pałac Mieszka I w dzisiejszym krajobrazie wyspy.

Wirtualne wnętrza pałacu oraz kaplicy, w której umieszczono inscenizację hipotetycznego chrztu Mieszka I, to dzieło dr. Borysa Siewczyńskiego z zespołem studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Efekty specjalne, np. spalenie grodu w finale filmu, to obrazy wykreowane przez Marka Skrzecza, zarazem montażystę filmu.

Praca nad „Wyspą władców” trwała ponad rok. Wymagała ciągłej współpracy z naukowcami, jak i z pasjonatami odtwórstwa historycznego. – Przy okazji filmu oba te środowiska – do niedawna żyjące obok siebie – coraz bardziej się integrowały – dodaje Cozac.

Projekcja filmu odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3 . Wstęp wolny

Kolejne odcinki do zobaczenia w muzeum
27 listopada 2018(wtorek), godz. 17.00

Źródło: https://muzeum.szczecin.pl/

Exit mobile version