Site icon Tu Świnoujście

Listopad w Operze na Zamku w Szczecinie oraz „Requiem wojenne” Berlinie

Opera na Zamku logoListopad w Operze na Zamku w Szczecinie oraz „Requiem wojenne” Berlinie.

W Berlinie, w katedrze Berliner Dom 15.11.2018 roku odbędzie się koncert „Requiem wojenne” B. Brittena.

Listopad w Operze na Zamku w Szczecinie

1.       „Ngoma” K. Urbański, spektakle szkolne

Interaktywny spektakl taneczny dla dzieci w wieku 4-11 lat. Przedstawienie ma formę aktywnej zabawy w taniec.

Terminy:

2018-11-14 11:00
2018-11-15 11:00
2018-11-16 11:00

Miejsce: Sala Główna

Czas trwania: ok. 1 godz.

Ceny biletów: 25-42 zł

Opis

Ngoma – Tańczący słoń to spektakl przygotowany z myślą o najmłodszych widzach, ma formę interaktywnej zabawy w taniec.

Dlatego twórcy spektaklu zachęcają dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu. Pokazują też, jak różnorodne formy moze mieć taniec.

Na oprawę muzyczną spektaklu skłądają się utwory m.in. Prokofiewa, Musorgskiego, Saint-Saënsa oraz muzyka Roberta Kani.

„Taniec to niezwykły język, można nim pisać całe opowieści” mówi stary Ngoma. Napiszemy coś razem?

Fot. M. Wasilewski©Opera na Zamku

2.       „Requiem wojenne” B. Britten

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej Opera na Zamku zaprasza na wielkie wydarzenie muzyczne przygotowywane we współpracy teatrami z Niemiec i Litwy.

Monumentalne „Requiem” wojenne Benjamina Brittena  wykonają połączone zespoły artystyczne  Opery na Zamku w Szczecinie, Theater Vorpommern z Greifswaldu i Teatru Muzycznego w Kłajpedzie wspomagane przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzone przez Floriana Csizmadię oraz Jerzego Wołosiuka.

W partiach solowych wystąpią znakomici Aga Mikolaj, Benjamin Hulett i Benjamin Appl śpiewający w najlepszych europejskich teatrach operowych.

Ten wielki muzyczny fresk miał swoje prawykonanie w 1962 r. podczas otwarcia nowo odbudowanej  katedry w Coventry zniszczonej podczas II Wojny Światowej.

Co niezwykłe, łaciński tekst liturgiczny przeplata się w nim z wierszami brytyjskiego poety Wilfreda Owena, który poległ na froncie w ostatnich dniach pierwszej wojny światowej w wieku zaledwie 25 lat.

Podział ten wpływa wprost na konstrukcję muzyczną i aparat wykonawczy dzieła, w którym fragmenty religijne wykonywane są przez sopran, wielką orkiestrę, chór i organy, a poetyckie przez tenora i barytona z autonomiczną orkiestrą kameralną.

Dzięki temu utwór wymyka się kategoryzowaniu go jako dzieło stricte koncertowe, ale tworzy swój niepowtarzalny, uniwersalny teatralno-muzyczny świat.

Obsada:

Listopad w Operze na Zamku w Szczecinie

3.       „Dokręcanie śruby” B. Britten

Spektakl uznany przez jury XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury za najlepszy spektakl 2016 roku w Polsce. „Dokręcanie śruby” zdobyło tez statuetki za najlepszą reżyserię i scenografię.

Terminy: 2018-11-24 19:00 2018-11-25 18:00

Miejsce: Sala główna Opery na Zamku

Czas trwania: ok. 2 h 15 min (jedna przerwa)

Ceny biletów: 25-65 zł

Opis

Pełen napięcia thriller operowy, oparty na noweli Henry’ego Jamesa, będący w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

„Był to bezapelacyjnie najlepszy spektakl w tym sezonie (nie, w zasadzie od wielu sezonów!), który mogliśmy zobaczyć, włączając w to renomowane sceny.”
~Mitteloge.de

„Ta opera jest horrorem precyzyjnym niczym proza Stephena Kinga”
~Rzeczpospolita

„To naprawdę znakomity spektakl. Pod każdym względem.”
 „Ten kameralny spektakl jest jedną z najlepszych realizacji, jakie widziałam w polskich teatrach w tym sezonie.”
~Polityka

„Szczecińskie Dokręcanie śruby to bardzo dobry spektakl. Piękna, ale jednocześnie tajemnicza i niepokojąca muzyka Brittena pozostaje na długo.”
~Więzi

Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku

Listopad w Operze na Zamku w Szczecinie

4.       „Dziadek do orzechów”, P. Czajkowski, K. Urbański (listopadowy spektakl jest spektaklem szkolnym)

Nowa realizacja baletowego arcydzieła autorstwa Karola Urbańskiego wprowadzi dziecięcą i dorosłą publiczność w świat magii i tajemnicy, ludzi i lalek.

Terminy:
2018-12-01, 11.00 – spektakl szkolny
2018-12-01 17:00
2018-12-02 17:00

Miejsce: Sala Główna
Czas trwania: ok. 2 h (jedna przerwa)

Opis

Dziadek do orzechów to balet znany wszystkim, nieodłączny element świątecznego nastroju w okresie Bożego Narodzenia. Ale czy na pewno znamy historię Klary, Dziadka do orzechów, Drosselmeyera i Króla Myszy?

Czy wiemy jaki jest rodowód tych postaci – kim była królowa Mysiababa, księżniczka Pirlipata i co to takiego orzech Krakatuka? Nowa realizacja baletowego arcydzieła autorstwa Karola Urbańskiego spróbuje odpowiedzieć na te pytania wprowadzając dziecięcą i dorosłą publiczność w krainę magii i tajemnicy.

Przenikające się światy ludzi i lalek, muzyczna podróż przez krainy Indian, Masajów i Eskimosów, barwne kostiumy i niebanalna scenografia przenosząca do wnętrza szafy z zabawkami sprawią, że będzie to dla wszystkich niezapomniane spotkanie teatralne – nie tylko na czas Świąt!

„Przepiękne kostiumy zaprojektowane przez Tijanę Jovanović, fascynujące projekcje multimedialne przedstawiające zmieniające się kontynenty oraz magiczna partytura Czajkowskiego błyskotliwie wykonywana przez orkiestrę Opery na Zamku prowadzoną przez Jerzego Wołosiuka pomogły Urbańskiemu stworzyć pierwszorzędne widowisko z widownią wypełnioną po brzegi.”
Alison Kent, Dance Europe

„Szczeciński Dziadek do orzechów to wspaniały przykład ożywienia klasyki przy równoczesnym zachowaniu tego, co w niej najcenniejsze. Wersja Urbańskiego jest ciekawsza niż ta oryginalna i idzie na przekór trendowi traktującemu każdy element kultury jako coś, co napędzać ma postawy konsumpcyjne.”
teatralny.pl

Fot. P. Gamdzyk©Opera na Zamku

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Rzecznik Prasowy Opery na Zamku

Exit mobile version