Site icon Tu Świnoujście

11 listopada uczestnicy Rejsu Niepodległości będą świętować w Osace

11 listopada uczestnicy Rejsu Niepodległości będą świętować w Osace

Gospodarka Morska logo11 listopada uczestnicy Rejsu Niepodległości będą świętować w Osace.

11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości „Dar Młodzieży”, który opływa świat dookoła z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wpłynie do Osaki – piętnastego portu na trasie Rejsu Niepodległości.

Załoga zostanie powitana przez wiceminister Annę Moskwę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Jacka Izydorczyka  Ambasadora RP w Japonii, Poseł Dorotę Arciszewską – Mielewczyk, przewodniczącą Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz władze miasta.

Na rufie żaglowca zostanie uroczyście odśpiewany hymn Polski. Młodzież będzie miała także okazję poznać historię polskiej niepodległości oraz obejrzeć film o bracie Józefa Piłsudskiego – Bronisławie, polskim naukowcu prowadzącym badania na Sachalinie.

Natomiast wieczorem, młodzi marynarze przeniosą się w klimat dwudziestolecia międzywojennego na koncercie zorganizowanym na pokładzie specjalnie z tej okazji.  Podczas pobytu w Osace polski żaglowiec zostanie także otwarty dla zwiedzających.

Wizyta „Daru Młodzieży” w Japonii, która jest już czternastym państwem na trasie Rejsu Niepodległości, nawiązuje także do historycznego rejsu dookoła świata „Daru Pomorza”.

Na początku 1935 roku kapitan Konstanty Maciejewicz wraz z załogą odwiedzili Nagasaki, gdzie spotkali się z budującymi klasztor polskimi franciszkanami, m.in. ze św. Maksymilianem Kolbe.

Rejs Niepodległości to jedna z największych i najważniejszych inicjatyw przygotowanych przez Polskę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, wpisujących się rządowy program „Niepodległa”.

Od 20 maja na pokładzie „Daru Młodzieży” płynęło ponad 750 młodych ludzi, przedstawiających piękno Polski w odwiedzanych krajach.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

Jej celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja Polski i polskiej gospodarki morskiej na świecie.

Załogę stanowi młodzież – laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Zobacz wideo z okazji Dnia Niepodległości.

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version