Tu Świnoujście

Sto flag na sto lat Tylko w Szczecinie, tylko na placu Solidarności

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoSto flag na sto lat.Takiego widoku jeszcze nie było! Nigdzie! Tylko w Szczecinie, tylko na placu Solidarności, tylko w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie można zobaczyć arcywidowiskową instalację.

Tego jedynego niepowtarzalnego wieczoru na wysokich na sześć metrów masztach załopocze sto pełnowymiarowych* flag. Flag niezwykłych – osobistych proporców, stworzonych przez setkę szczecinian. „Wernisażowej” iluminacji towarzyszyć będzie oficjalna uroczystość, prezentacja autorów, oraz koncert Szczecin Brass Quintet.

Początek o godzinie 18.00. Instalację będzie można podziwiać także przez cały poniedziałek (12.11).

Projekt stworzony przez niezależny zespół animatorów, przy współpracy Domu Kultury 13 Muz oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie jest wyjątkowym przedsięwzięciem obywatelskim.

To oddolna inicjatywa, której celem jest nie tylko uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale przede wszystkim próba zwrócenia uwagi na rolę i istotę społeczeństwa, oraz jego roli w demokratycznym, wolnym kraju.

Organizatorzy zaprosili do udziału w projekcie kreatywnych mieszkańców Szczecina. Powstał zespół „liderów”, do którego zadań należało z kolei powołanie kolejnych grup – „bohaterów miejskich”.

Ci ostatni podczas kilkutygodniowego cyklu spotkań stworzyli setkę oryginalnych proporców. To własne osobiste flagi, na których pokazali siebie, swoje przekonania, osiągnięcia, albo… marzenia.

Projekty emanują niespotykaną pomysłowością, odwagą, ale też oryginalnymi formami i pełną paletą barw. Zanim powstały projekty graficzne (realizacja: Kaja oraz Piotr Kleśta-Depta), uczestnicy na warsztatach zastanawiali się nad tożsamością w ujęciu narodowym, lokalnym, i wreszcie osobistym.

Rozmawiali o wolności i niepodległości, polskich tradycjach i kulturze.

* flagi o wymiarach 200/125cm

Sto flag na sto lat1. Paulina Ratajczak
Całym sercem jestem związana z galerią TWORZE SIĘ, w której przygotowuję „eksperymentalne place zabaw” oraz programy edukacyjne pozwalające w sposób ciekawy i nowoczesny poznawać i odkrywać różne dziedziny sztuki.

Prowadzę fundację, produkuję i kreuję wydarzenia artystyczno-edukacyjne. Mam przyjemność obcować z wieloma ciekawymi i inspirującymi ludźmi.

W wolnych chwilach uciekam nad wodę lub do lasu. Szanuję przyrodę i zwierzęta. Lubię obserwować ludzi i odkrywać świat dzieci.

Wolność to stan umysłu, spokojne myśli i słowa. To możliwość podejmowania decyzji i dokonywania wyborów.

Sto flag na sto lat2. Bożena Pawlak
Jestem członkinią zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób mniejszych WIĘŹ. Dokładam starań, by ludzie „zdrowi” psychicznie posiadali wiedzę o schorzeniach psychicznych.

By zdawali sobie sprawę, że osoby dotknięte chorobą psychiczną nie mają nic wspólnego z wariatami latającymi z siekierą. By widzieli w nich ludzi walczących z chorobą.

Uważam, że brak wiedzy powoduje strach i wykluczenie, natomiast świadomość prowadzi do akceptacji i zrozumienia.

Sto flag na sto lat3. Katarzyna Siewrug
Prawda jest taka, że bywam zajęta, ale zawsze znajdę czas na pierdoły. Gdybym miała wymienić trzy rzeczy, które kocham najbardziej na świecie, użyłabym wielu nawiasów.

Spróbuję: do mojej trójcy należą ludzie (rodzina i przyjaciele, ale często też każdy, z kim wymienię uśmiech), podróże (żyję ostatnią wyprawą lub planuję kolejną) i pasje (pomagam innym, strzelam, czytam, spaceruję, zbieram kozy, lubię mózgi, piszę).

O pisaniu mogłabym powiedzieć najwięcej, bo moim wielkim, osobistym osiągnięciem jest blog lewaczka.pl – miejsce, w którym piszę o udarach mózgu bez odrobiny politykowania.

Mówię tam również o tym, że często z okropnego doświadczenia można wyjść z uśmiechem. W całej swojej różnorodności najłatwiej będzie mi schować się za skrótem „itp.”

Świat mógłby zmienić się całkowicie, a ja i tak zostanę ze swoją ciekawością wobec inności i niechęcią do cebuli. Itd., itp.

Sto flag na sto lat4. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Szczecinie: Ola Filipek, Kasia Wojtowicz, Kaja Mazurek, Wioletta Herman
Jesteśmy placówką resocjalizacyjną sprawującą całodobową opiekę nad wychowankami wymagającymi specjalnych oddziaływań wychowawczych.

Pochodzą oni z rodzin dysfunkcyjnych albo też takich, w których rodzice nie umieją rozpoznać i zabezpieczyć właściwych potrzeb swoich dzieci.

Na całej kadrze ośrodka spoczywa obowiązek wprowadzenia młodzieży w godne i uczciwe życie oraz zapewnienia im odpowiedniego startu w dorosłość.

Poprzez różnorodne zajęcia młodzież rozwija swoje pasje, wykazuje się twórczością, doskonali swoje talenty. Wolność rozumiana przez naszą młodzież to ciepły kąt, poczucie własnej wartości i przeświadczenie, że mimo wszelakich trudności dadzą radę osiągnąć sukces.

Sto flag na sto lat5. Szymon Piotr Kubiak
Jestem małpą – skaczę na odległość 150 km (z Berlina, w którym mieszkam), a nawet 270 km (z Poznania, gdzie się urodziłem, wychowałem i wykształciłem).

Zajmuję się małpowaniem i otaczam małpami – istotami żyjącymi między ziemią i niebem, tricksterami, wolnymi i wrażliwymi buntownikami. Jako historyk sztuki pracuję w roli kuratora Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz wykładowcy na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów tutejszej akademii.

Małpy mają dla mnie podobne symboliczne znaczenie jak dla dwóch niemieckojęzycznych twórców, Gabriela von Maksa i Jörga Immendorffa.

Lubię sobie wyobrażać, że te sprytne istoty żyły kiedyś na terenie Pomorza, skoro (według Stefana Żeromskiego) „rosły [tu] palmy wszelkiego rodzaju, cyprysy i laury, słodkie kasztany, magnolie i eukaliptusy”.

Magnolie sadzi się dziś w Szczecinie masowo, a małp znów przybywa.

Organizator: Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie
Partner: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Animatorzy projektu: Maria Sztark, Łukasz Kowalski
Koordynacja: Agata Grzybowska

Identyfikacja wizualna i warsztaty graficzne: Kaja i Piotr Depta-Kleśta
Promocja: Daniel Źródlewski
Warsztaty filozoficzne i dobry duch projektu: Paweł Kłodziński
Dokumentacja fotograficzna: Piotr Nykowski
Dokumentacja filmowa: Krzysztof Kuźnicki

Liderzy projektu: Maciej Korpuliński, Paula Rudź, Mateusz Jakubowski, Magdalena Tyczka, Igor Podeszwik, Marta Cieślak

„Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

11 listopada 2018 | niedziela | godzina 18.00
plac Solidarności / dach Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Finał projektu „Sto flag na sto lat”

Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy

Exit mobile version