Jednostka piratów przejęta i zniszczona przez EU NAVFOR.
28 października, członkowie antypirackiej operacji morskiej i wojskowej Unii Europejskiej EU NavFor, przejęli i zniszczyli somalijski statek piracki. Wcześniej był on użyty do ataku na masowiec KSL Sydney, pływający pod banderą Hongkongu.
KSL Sydney został zaatakowany przez piratów 16 października. Masowiec znajdował się wtedy ok. 340 mil morskich od Mogadiszu (stolica i port somalijski).
Czterech piratów uzbrojonych w AK-47 otworzyło ogień, ale atak został udaremniony przez uzbrojonych strażników znajdujących się na pokładzie statku. Zaraz po incydencie, sprawą zajęła się antypiracka operacja morska EU NavFor.
Wielorybnik, ktorego użyli piraci do ataku został szybko odnaleziony w małej zatoczce tuż przy wybrzeżu Somalii. Nakazano jego przejęcie a następnie odholowanie na morze i zniszczenie.
Jak powiedział admirał Nanclaresł: „Korzystając z sił EU NavFor, byliśmy w stanie zidentyfikować, odnaleźć i zniszczyć piracką jednostkę a tym samym utrudnić piratom podobne ataki w przyszłości. Jednocześnie zapewniamy, że takie działania będziemy podejmować przy każdej podobnej okazji.”
Operacja EUNavFor Atalanta to antypiracka operacja morska i wojskowa Unii Europejskiej rozpoczęta 8 grudnia 2008 u wybrzeży Somalii. Priorytetem operacji jest ochrona statków na tamtejszych akwenach przed somalijskimi piratami.
Jest to pierwsza operacja Unii Europejskiej na morzu. W skład kontyngentu wchodzi europejska flota powietrzno-morska: sześć okrętów wojennych oraz trzy samoloty z ośmiu krajów UE.
Dowódcą misji został brytyjski wiceadmirał Phillip Jones, natomiast na kwaterę główną operacji wybrano Northwood, na brytyjskim wybrzeżu.
Okręty unijne mogą używać ognia, schwytani piraci są stawiani przed sądem państwa, którego siły ich schwytały.
fot. eunavfor.eu
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/